PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Psychiatrie a reformy institucí v sociálně-vědném výzkumu - YMR63VOLI
Anglický název: Psychiatry and institutional reform in social science research
Zajišťuje: Program Řízení a supervize (24-KRS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2024
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/12, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (25)
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Radek Carboch, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Radek Carboch, Ph.D.
Anotace
Tématem kurzu je historie a současnost psychiatrie a reformy institucí určených k léčbě duševního onemocnění v sociálně-vědném výzkumu. S využitím genealogických studií Michela Foucaulta, etnografických studií z nedávné minulosti i současnosti či exkurze do areálu psychiatrické nemocnice v Bohnicích si přiblížíme proměny utváření „objektu“ duševního onemocnění – i s nimi spojené formování a re-formování institucí určených k jeho léčbě. Problematiku institucionálních reforem budeme sledovat od zakládání prvních ústavů a psychiatrických léčeben až po současné komunitní a terénní služby v oblasti duševního zdraví. Spolu s tím, jak budeme poznávat historický vývoj institucí formovaných na průsečíku zdravotní a sociální péče, moderního rozumu a nerozumu, vědění přírodních a sociálních věd či normálního a nenormálního, seznámíme se také s proměňujícími se teoreticko- metodologickými východisky některých významných proudů sociálně-vědného bádání v oblastech sociální práce a zdravotnictví.
Poslední úprava: Pištěková Romana (20.01.2025)
Cíl předmětu

Seznámit studující s historií, současností a proměnami oboru psychiatrie, objektu duševní nemoci a institucí psychiatrické léčby prostřednictvím zjištění sociálně-vědného výzkumu. Představit studujícím procesy naturalizace a socializace objektu duševní nemoci i ontologické, politické a etické předpoklady institucionálních reforem. Zvýšit u studentstva citlivost k významným problematikám sociální práce, jakými jsou sociální exkluze a inkluze, důstojnost, dodržování lidských práv a posilňování autonomie klientů sociálních a zdravotních služeb.

Poslední úprava: Pištěková Romana (20.01.2025)
Podmínky zakončení předmětu

Účast na setkáních 75%.

Četba 4 textů.

Vypracování eseje (3 normostrany)

Poslední úprava: Pištěková Romana (20.01.2025)
Literatura

Povinná:

  • FOUCAULT, M. . Historie šílenství v době klasicismu. . Praha: Herman a synové, 2019, 462–507 s. ISBN .
  • ŠIMUNEK, M. V., NOVÁK, M. . Orbity smrti: Nacistická „eutanázie" a masové umírání psychiatrických pacientů v českých zemích, 1939-1945 . Praha: Academia, 2023, 71–114 s. ISBN .
  • POLS, J. . Když se myje občan: mytí, čistota a občanství v péči o duševní zdraví. In Biograf. 38 (2005): 83-.
  • SYNEK, M., HRADCOVÁ, D., CARBOCH R., JAHODOVÁ D. . Kritické gesto a záležitosti péče v souřadnicích ne/způsobilosti. . In Sociologický časopis/Czech Sociological Review . 55 (2019): 587-614.

Poslední úprava: Pištěková Romana (20.01.2025)
Sylabus

1. Okruh: Zrození léčebny První okruh je věnován formování a zrodu léčebny, jako centrálního nástroje moderní psychiatrie. S využitím historických zkoumání Michela Foucaulta si přiblížíme souvislosti, v nichž se v Evropě formují první útulky pro léčbu šílenství. Bude nás zajímat postavení léčebny a rodící se psychiatrie v dobových společensko-politických uspořádáních s tím, že zvláštní pozornost zaměříme na provázání problematik léčby duševní nemoci a uvěznění. Formování partikulárních dobových podob duševní nemoci i metod jejich léčby budeme sledovat především s ohledem na ne/možnost dialogu moderního rozumu s nerozumem.         

2. Okruh: Léčba nenormálního Druhý okruh se zajímá o vývoj psychiatrie od poloviny 19. století. Sleduje přesun zájmu psychiatrie k hledání původu duševní nemoci a spolu s tím i k související problematice degenerace, dědičnosti i „vědeckým“ způsobům vymezování ne/normálního chování a ne/normálních jedinců. Zajímat nás budou reformy na počátku 20. století, během kterých se léčebny a psychiatrie proměňují i ve vztahu s rozvojem eugeniky. Vliv eugeniky na psychiatrii a na přístup k duševně nemocným budeme sledovat skrze rozvoj „vědeckých“ metod léčby až k událostem masové vraždy desetitisíců lidí označených za duševně nemocné během projektu „T4“. Formování partikulárních dobových podob duševní nemoci, i institucí a metod jejich léčby, budeme tedy sledovat především skrze problematiku vymezování ne/normálního.

3. Okruh: Deinstitucionalizace Třetí okruh se zabývá proměnou psychiatrie v době po 2. světové válce. S využitím textů autorů, kteří jsou spojováni s anti-psychiatrickým hnutím, porozumíme kritice institucí, která vyústila v reformní procesy nazývané deinstitucionalizace. V mnoha státech deinstitucionalizace od 60. let minulého století začala významně proměňovat podobu psychiatrie i v souvislosti s nastupujícím zájmem o lidská práva, důstojnost, autonomii a sociální inkluzi těch, kteří byli označeni za duševně nemocné. Což bylo spojeno s přesunem psychiatrické léčby z velkokapacitních léčeben, ústavů a nemocnic do různých podob komunitní léčby. V tomto okruhu se budeme věnovat také deinstitucionalizaci v České republice - Reformě psychiatrické péče a Transformaci sociálních služeb. Utváření objektu duševní nemoci budeme sledovat v poli formovaném na průsečíku přírodních a sociálních věd skrze měnící se socio-materiální souvislosti psychiatrické léčby.                                                                                                                                                                                                                   

4. Okruh: Psychiatrická nemocnice Bohnice V rámci čtvrtého okruhu navštívíme areál Psychiatrické nemocnice Bohnice. Během exkurze probereme historické proměny psychiatrie v Česku a Československu, s přímým využitím historické i stávající podoby areálu. Ukážeme si, jak společenské a politické změny proměňovali podobu nemocnice i způsoby léčby. Nicméně, stále funkční areál nemocnice pro nás nebude jen muzeem moderní psychiatrie. Pomůže nám také zaměřit, prodiskutovat a shrnout některé významné problémy spojené s léčbou duševní nemoci a reformami psychiatrických institucí, které jsme již probrali v rámci předešlých okruhů.

Poslední úprava: Pištěková Romana (20.01.2025)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK