Seminář navazuje na kurz Terenní výzkum jazyka a nabízí studentům možnost zúčastnit se lingvistického terénního výzkumu v romské komunitě a získat zkušenosti s týmovou prací na výzkumném projektu. Součástí semináře je představení metodologie dosavadních lingvistických výzkumů romštiny, příprava materiálů pro vlastní terénní výzkum (dotazníků pro elicitaci strukturních dat, témat sociolingvistických interview apod.), průprava pro práci s technikou pro audiozáznam jazyka, seznámení se se softwarem pro zpracování lingvistických dat, seznámení se s kulturními specifiky romských komunit apod.
Poslední úprava: Elšík Viktor, Mgr., Ph.D. (04.02.2020)
Podmínky zakončení předmětu
1. Účast na terenním výzkumu.
2. Písemné zpracování podrobné zprávy z terénního výzkumu.
Poslední úprava: Elšík Viktor, Mgr., Ph.D. (04.02.2020)
Sylabus - angličtina
Témata výzkumného projektu se mohou obměňovat a kombinovat, mj. na základě zájmů a specializace frekventantů. Může jít mj. o následující témata:
1. Elicitace a analýza vybraných gramatických struktur konkrétní lokální variety romštiny 2. Elicitace a analýza vybraného lexika konkrétní lokální variety romštiny 3. Lingvistická analýza spontánních textů (narativů, konverzací apod.) v konkrétní lokální varietě romštiny 4. Výzkum sociolingvistické situace (multilingvismus, jazyková směna, apod.) v konkrétní romské komunitě 5. Výzkum jazykových postojů a ideologií v konkrétní romské komunitě 6. Výzkum romského etnolektu majoritních jazyků (češtiny, slovenštiny apod.) v konkrétní romské komunitě
Poslední úprava: Elšík Viktor, Mgr., Ph.D. (04.02.2020)
Vstupní požadavky
Úspěšné absolvování kurzu a) Terénní výzkum jazyka (ALINP201M) a ideálně také b) Romština pro lingvisty (ALINV701B).
Poslední úprava: Elšík Viktor, Mgr., Ph.D. (04.02.2020)