|
|
|
||
Metodologie v teorii a praxi
doc. Kamil Činátl, Ph.D. Letní semestr 2022/2023 Kurz je založen na čtení textů, které odrážejí zlomové momenty ve vývoji moderní historické vědy a příbuzných disciplín (sociologie, antropologie ad.). Vybrané metodologické koncepty zohledňují zásadní trendy v moderním dějepisectví s důrazem na 20. století. Účastník kurzu by se v rámci analýzy a interpretace textů měl seznámit nejen s dynamikou sociálněvědního poznání, ale též si vyzkoušet praktickou aplikaci jednotlivých pojmů a konceptů. Teoretické reflexe nad významnými texty budou úzce provázány s konkrétní badatelskou praxí studentů. Studenti mohou ovlivnit výběr témat a textů. Atestace: Předpokladem udělení atestace (Z) je docházka a četba vybraných textů, aktivní podíl na jejich interpretaci. Každý účastník kurzu přednese alespoň jeden vstupní referát k vybranému textu a navrhne jednu konkrétní aplikaci vybrané metodologie v kontextu vlastního bádání. Ke zkoušce je nutné odevzdat krátký text na metodologické téma, či absolvovat rozpravu nad vybraným okruhem a přečtenou literaturou. Metodologie v teorii a praxi doc. Matěj Spurný, PhD. Letní semestr 2022/23 Kurz je založen na aktivitě studentů, kteří společně s vyučujícími vybírají metodologicky přínosné texty, ve skupinkách připravují a řídí společnou četbu, a kteří si rovněž vyzkouší žánr prezentace. Předmětem vystoupení budou autoři nebo texty, jejichž metodologický přínos pro historiografii a příbuzné obory se jeví jako významný a může sloužit jako předmět diskuze.<br> Předpoklady udělení atestace: a) Vést četbu (individuálně nebo ve skupinkách po 2-3 lidech). Text přednostně vybírají studenti (a vyučující schvalují), v případě nedostatku nápadů ze strany studentů přidělují text vyučující. b) Připravit si jako konferenční příspěvek o nějakém zahraničním autorovi/autorce (části díla/knize/konceptu) na cca 20 minut hodiny, o němž se pak bude diskutovat jako na konferenci (vyučující v roli moderátorů a komentátorů). Jako alternativa k autorovi je pro prezentaci přípustná konkrétní publikace - mělo by se však jednat o monografii zajímavou z metodologického hlediska. c) Poslat předem krátký abstrakt prezentace (dva až tři odstavce). d) Na Zk odevzdat svou prezentaci autora / knihy ve formě textu/eseje - cca 5-6 normostran. Poslední úprava: Činátl Kamil, doc. Mgr., Ph.D. (01.02.2023)
|
|
||
Seznam literatury: Jan Assmann: Kultura a paměť, Praha 2001. Johnatan Bolton (ed.): Nový historismus, Brno 2007. Peter Burke, Co je kulturní historie?, Praha 2011. Peter Burke, Francouzská revoluce v dějepisectví, škola Annales (1929-1989), Praha 2004. Michel de Certeau: Psaní dějin, Brno 2011. Tomáš Dvořák (ed.): Kapitoly z dějin a teorie médií, Praha 2010. Richard van Dülmen: Historická antropologie, Praha 2002. Miroslav Hroch: Národy nejsou dílem náhody, Praha 2009. Miroslav Hroch (ed.): Pohledy na národ a nacionalismus, Praha 2003. Roger Chartier: Na okraji útesu, Červený Kostelec 2010. Georg Iggers: Dějepisectví ve 20. století: od vědecké objektivity k postmoderní výzvě, Praha 2002, 2006. Zdeněk Jindra (ed.): Úvod do studia hospodářských a sociálních dějin, Praha 1997. Libora Oates-Indruchová (ed.): Dívčí válka s ideologií, Praha 1998. Hayden White: Tropika diskurzu, Praha 2010. Poslední úprava: Činátl Kamil, doc. Mgr., Ph.D. (06.02.2014)
|
|
||
Sylabus LS 23/24 doc. Kamil Činátl, Ph.D. 1) Úvodní setkání: seznámení s obsahem kurzu a s charakterem seminární práce. Studenti stručně představí témata diplomových prací s důrazem na metodologická východiska a problémové otázky. Poslední úprava: Činátl Kamil, doc. Mgr., Ph.D. (08.02.2024)
|