Předmět seznámí studenty se specifickými rysy znakových jazyků a jejich užívání a se základními vývojovými etapami zahraniční i české lingvistiky znakových jazyků.
Poslední úprava: Macurová Alena, prof. PhDr., CSc. (12.09.2024)
Cíl předmětu
Vést studenty k reflexi struktur znakových jazyků/českého znakového jazyka a k reflexi jejich / jeho užívání, a to i ve vztahu k strukturám a užívání jazyků mluvených/češtiny. Průběžně rozvíjet zájem studentů o znakový jazyk a jejich schopnost o jazyce uvažovat (a užívat přitom lingvistickou terminologii).
V případě nařízené distanční výuky se přednáška i seminář budou realizovat na platformě zoom v čase stanoveném rozvrhem ÚBN.
Poslední úprava: Macurová Alena, prof. PhDr., CSc. (12.09.2024)
Podmínky zakončení předmětu
Podmínky platné i pro studenty zapsané v předchozích akademických rocích
Z (podmínka přistoupení ke zkoušce): Účast na aktivní práci v semináři (prezenčním nebo v případě nařízené distanční výuky vedeném on line na platformě zoom), studium odborné literatury, průběžné domácí plnění zadávaných úkolů, jejich prezentace na semináři, závěrečné předložení portfolia všech úkolů. ZK (písemná v prezenční formě, min. úspěšnost 65 %): Znalost probrané látky, důkladná znalost povinné literatury, schopnost usouvztažňovat nové poznatky s poznatky kurzů Úvod do lingvistiky a Lingvistická propedeutika, schopnost ilustrovat poznatky konkrétními příklady (z češtiny a/nebo z českého znakového jazyka).
Poslední úprava: Macurová Alena, prof. PhDr., CSc. (29.09.2024)
Vybraná hesla (specifikovaná dle potřeby v průběhu výuky) z Nového encyklopedického slovníku češtiny (on line) a ze Slovníku hluchoty (na stránkách ústavu).
V případě potřeby další základní příručky o jazyce a jeho užívání
)
Doporučená literatura
BAKER, A., van den BOGAERDE, B., PFAU, R., SCHERMER, T. (eds.). The Linguistics of Sign Languages:an Introduction. Amsterdam/Philadephia: John Benjamins Publishing Company, 2016, s. 1-88, 279-321 (Sign languages as natural languages, Psycholinguistics, Acquisition, Interaction and discourse, Language variation and standardization).
BEHRENS, S.K., PARKER, J.A (eds.) Language in the Real World. London-New York 2010 (partie z kap. ASL A visual language, s. 230-254).
COLLINGE, N.E. (ed.). An Encyclopaedia of Language. London and New York: Routledge, 1990, s. 740-783 (kap. 21 Sign Language nebo kapitola o znakovém jazyce z jiné zahraniční lingvistické encyklopedie).
EMMOREY, K., LANE, H. (eds.). The Signs of Language Revisited. Mahwah, N.J. - London: Lawrence Erlbaum Publ., 2000, s. 103-114 (Sign Language Research at the Millennium).
SUTTON-SPENCE, R., WOLL, B. The Linguistics of British Sign Language. An Introduction. Cambridge: Cambridge Univ. Press, 1998, s. 1-21 (Linguistics and sign linguistics).
STOKOE, W.C. Sign language structure: The first linguistic analysis of American Sign Language. Buffalo: University of Buffalo Press, 1960.
YULE, G. The Study of Language. Cambridge: Cambridge Univ. Press, 2006 (3. doplněné vyd., kap. Gestures and sign languages, s. 172-181).
Poslední úprava: Macurová Alena, prof. PhDr., CSc. (12.09.2024)
Sylabus
Předmět seznámí studenty se specifickými rysy struktury znakových jazyků a se specifičností jejich užívání (i ve srovnání s jazyky mluvenými) a se základními poznatky světové i české lingvistiky znakových jazyků (v opoře o zmapování jejího vývoje). Výklad základních strukturních a funkčních specifik přirozených jazyků neslyšících komunit (znakových jazyků) je opřen o rozlišení verbální x neverbální komunikace, přirozených jazyků X znakových systémů; se zřetelem k tomu je podána charakteristika znakových jazyků jako jazyků vizuálně motorických a přehled základních shod a rozdílů mezi jazyky
znakovými a jazyky mluvenými (z hlediska strukturně lingvistického, sociolingvistického a psycholingvistického). Poznatky (získávané i studiem povinné literatury) jsou průběžně usouvztažňovány s historií výzkumu znakových jazyků ve světě a v České republice. Základní tematické okruhy (probírané i v překryvech, ne nutně v tomto pořadí a ne nutně stejně detailně): Verbální a neverbální komunikace, Mluvené a znakové jazyky, Znakové jazyky vs. znakové/komunikační systémy, Strukturní a funkční shody znakových a mluvených jazyků:
hledisko strukturně lingvistické, sociolingvistické, psycholingvistické, Strukturní a funkční rozdíly mluvených a znakových jazyků, zvl. modalita jazyka, simultánnost, prostorovost, ikoničnost, Historie výzkumu znakových jazyků ve světě a v ČR, Akcenty současné lingvistiky znakových jazyků a její dominující témata (v opoře o aktuálně rozvíjené přístupy k jazyku, zvl. o přístup strukturní, komunikační a kognitivní).
Poslední úprava: Macurová Alena, prof. PhDr., CSc. (12.09.2024)
Vstupní požadavky
Kurz je určen pro studenty 1. ročníku studia studijního programu Jazyky a komunikace neslyšících, u nichž je součástí povinného studijního plánu. Ostatní studenti jej mohou navštěvovat pouze v případě volné kapacity a po konzultaci s vyučujícím.
Poslední úprava: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (22.09.2021)