|
|
|
||
Základní petrologická přednáška pro studenty učitelského studia geologie. Zabývá se horninotvornými mineráy a substancemi (zde navazuje na předmět Mineralogie), horninami magmatickými, metamorfovanými i sedimentárními. Zahrnuje základy klasifikace těchto horninových skupin, základní principy jejich vzniku a systematický přehled.
Poslední úprava: Holub Tomáš, ThLic. Mgr., Th.D. (10.02.2003)
|
|
||
Holub F. (2002): Obecná a magmatická petrologie (skriptum). Karolinum, Praha. Konopásek J. et al. (1998): Metamorfní petrologie (skriptum). Karolinum, Praha. Yardley, B. W. D. (1989): An Introduction to Metamorphic Petrology. Longman Earth Science Series. Skoček V. (1993): Petrologie sedimentů (skriptum). Přírodovědecká fak. UK, Praha. Poslední úprava: Holub Tomáš, ThLic. Mgr., Th.D. (07.02.2003)
|
|
||
Zápočet se uděluje po vypracování protokolů a testu o poznávaní hornin . Zkouška probíhá písemnou formou (60 minut) a obsahuje krátké teoretické otázky s volbou odpovědi (a) až (d), krátké početní příklady. Poslední úprava: Faryad Shah Wali, prof. Ing., CSc. (06.01.2012)
|
|
||
Okruh I: Obecná petrologie a horninotvorné minerály 1. Základní genetické skupiny hornin podle původu materiálu a podmínek vzniku. Přehled základních metod výzkumu hornin a horninotvorných minerálů. Historický vývoj petrologie a dnešní postavení mezi geologickými vědami. Petrologická literatura a periodika. 2. Hlavní horninotvorné minerály a substance - repetitorium s rozšířením a důrazem na chemické složení, horninotvorný a klasifikační význam.
Okruh II: Magmatická petrologie 1. Klasifikace magmatických hornin: Kvantitativně mineralogická klasifikace IUGS pro plutonity; kvantitativně mineralogická klasifikace IUGS pro vulkanity; srovnání s dříve používanou klasifikací. Jednoduché chemické klasifikace a základní petrochemické přepočty. Chemická klasifikace IUGS pro vulkanity. 2. Přehled základních skupin a typů plutonických hornin - ultramafitity, gabroidy, dioritoidy, syenitoidy, granitoidy, foidové plutonity. Žilné ekvivalenty plutonitů (žilné porfyry a porfyrity). Makroskopické určování. 3. Přehled základních skupin vulkanických a subvulkanických hornin: - bazaltoidy, andezity, dacity a ryolity. Extrémně hořečnaté vulkanity - pikritické horniny a boninity. Alkalické vulkanity. Kimberlity, karbonatity, lamprofyry. Makroskopické určování. 4. Vznik a vývoj magmat - základní petrogenetické procesy. Základní poznatky o fázových vztazích při tavení silikátových hornin a krystalizaci z taveniny; parciální tavení plášťových peridotitů a vznik mafických magmat; parciální tavení korových hornin a vznik acidních magmat; krystalizace a diferenciace magmat; hybridizace a kontaminace magmat; magmatický cyklus, význam magmatismu pro látkový vývoj zemského pláště a kůry.
Okruh III: Sedimentární petrologie 1. Zvětrávací procesy. Typy transportu ve fluidech různých reologií. Vznik primárních sedimentárních struktur. 2. Složení klastických sedimentárních hornin: charakteristika zdroje a pánevních procesů. Analýza provenience v základních typech klastik. Tektonické implikace. Procesy diageneze; porozita a kompakce. Fluida a cementace. Makroskopická identifikace. Granulometrie. 3. Karbonáty: Základní částice, horninotvorné mikrofosílie, mineralogie karbonátů. Prostředí vzniku, karbonátové platformy a šelfy. Raná a pozdní diageneze, typy cementů. Makroskopická identifikace. 4. Evapority, ferolity, fosfáty, silicity. Mineralogie, procesy a prostředí vzniku. Makroskopická identifikace. 5. Organická hmota v sedimentech a kaustobiolity. Typy sedimentární organické hmoty, její maturace. Prostředí sedimentace černých břidlic. Procesy prouhelnění; vznik ropy a plynu.
Okruh IV: Metamorfní petrologie 1) Základní pojmy metamorfní petrologie a vzájemné souvislosti metamorfózy a tektoniky, 2) Hlavní činitelé metamorfózy (teplota, tlak a fluida), 3) Minerály metamorfovaných hornin a metamorfní textury. 4) Metamorfóza a deformace, 5) Nástin koncepce izográd a metamorfních facií, 6) klasifikace metamorfovaných hornin (mineralogická, chemická, texturní, protolitická) 7) druhy metamorfózy (kontaktní, regionální, dynamická, hydrotermální), 8) Metamorfní děje - regionální vs. lokální. 9) Typy metamorfovaných hornin (ultramafické, mafické, pelitické a karbonatické horniny). 10) Chemické a mineralogické složení metamorfovaných hornin a tvorba fázových diagramů, 11) Petrogenetické mřížky a základy termobarometrie, 12) Metamorfóza a geotektonické prostředí, 13) Odhad P-T-t drah v metamorfovaných horninách Poslední úprava: Holub Tomáš, ThLic. Mgr., Th.D. (10.02.2003)
|