PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Kvalitativní a kvantitativní organická analýza - MC230P87
Anglický název: Qualitative and Quantitative Organic Analysis
Český název: Kvalitativní a kvantitativní organická analýza
Zajišťuje: Katedra analytické chemie (31-230)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: Nový předmět, bude vyučováno od 2021/22.
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Karolina Schwarzová, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Hana Dejmková, Ph.D.
RNDr. Jan Fischer, Ph.D.
doc. RNDr. Karolina Schwarzová, Ph.D.
RNDr. Jana Sobotníková, Ph.D.
Neslučitelnost : MC270P59
Je neslučitelnost pro: MC270P59
Anotace -
Základní kurs doplněný praktickým cvičením přináší přehled základních metod kvalitativní a kvantitativní analýzy organických sloučenin: Určování fyzikálních konstant organických látek a jejich souvislost se strukturou. Organická elementární analýza. Klasifikační reakce organických látek – třídy rozpustnosti, klasifikace funkčních skupin. Stanovení organických látek na základě reakcí funkčních skupin. Separační metody v organické analýze. Elektrochemické metody v organické analýze. Spektrometrické metody v organické analýze – princip a využití v kvalitativní a kvantitativní analýze organických sloučenin. Předpověď pravděpodobné struktury látky a její potvrzení – derivatizační reakce.

Poslední úprava: Schwarzová Karolina, doc. RNDr., Ph.D. (25.09.2024)
Literatura

1. Stránský Z., Barek J., Berka A., Staňková O., Šingliar M., Zelinka J.: Analýza organických sloučenin. Ediční středisko Rektorátu University Palackého, Olomouc 1981;

2. Barek J., Zima J.: Návody ke cvičení z analýzy organických sloučenin. SPN, Praha 1990

3. J. McMurry: Organická chemie, VŠCHT v Praze a VUT v Brně, 2012.

Poslední úprava: Schwarzová Karolina, doc. RNDr., Ph.D. (10.04.2025)
Požadavky ke zkoušce

Předmětem zkoušky je vše, co bylo odpřednášeno. Zkouška probíhá ústní formnou. Podmínkou účasti na zkoušce je absolvování praktického cvičení.

Poslední úprava: Nesměrák Karel, doc. RNDr., Ph.D. (28.06.2019)
Sylabus -

Základní kurs doplněný praktickým cvičením, který shrnuje současné přístupy ke kvalitativní a kvantitativní analýze organických sloučenin a možnosti jejich kvantifikace s využitím klasických a instrumentálních analytických metod. Učivo navazuje na obecné znalosti organické a analytické chemie a zahrnuje tato témata:

1. Úvod, charakterizace organické analýzy a její vývoj, význam a možnosti.

2. Struktura a reaktivita organických látek, typy reakcí, jejich mechanismy a význam pro organickou analýzu

3. Určování fyzikálních konstant organických látek (teplota tání, teplota varu, index lomu, základní chromatografické konstanty, základní spektrometrické konstanty).

4. Organická elementární analýza. Kvalitativní elementární analýza (mineralizace na suché cestě, mokré cestě a spalování v atmosféře kyslíku, důkaz jednotlivých elementů.). Kvantitativní elementární analýza (stanovení C,H,N,S, halogenů,O,P).

5. Klasifikační reakce organických látek (skupiny rozpustnosti, skupinové a klasifikační reakce pro uhlovodíky, halogenderiváty, alkoholy, fenoly, ethery, epoxidy, peroxidy, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny a jejich funkční deriváty, aminy, hydraziny, nitrily, isokyanidy, nitro-, nitroso-, azo-, azoxy-, diazosloučeniny, thioly, sulfinové, sulfenové a sulfonové kyseliny a jejich funkční deriváty).

6. Stanovení organických látek na základě reakcí funkčních skupin (vybrané typické příklady).

7. Separační metody v organické analýze. Klasifikace podle mechanismu dělení, charakteru stacionární a mobilní fáze praktického provedení. Tenkovrstvá chromatografie, papírová chromatografie, sloupcová chromatografie.

8. Elektrochemické metody v organické analýze. Klasifikace – metody založené na redoxní reakci a elektrických vlastnostech roztoku. Oxidovatelné a redukovatelné organické sloučeniny a využitelné elektrodové materiály.

9. Spektrometrické metody v organické analýze – princip a jejich využití v organické analýze (UV/VIS spektrometrie, IČ spektrometrie, NMR, hmotnostní spektrometrie).

10. Identifikace organických látek, předpověď pravděpodobné struktury látky na základě získaných informací a její potvrzení - přehled používaných metod a příprava nejvýznamnějších typů derivátů.

Přednáškový cyklus je doplněn praktickým cvičením v laboratoři. Jeho cílem je praktické zvládnutí kvalitativních chemických testů (skupiny rozpustnosti, klasifikační reakce funkčních skupin), derivatizačních reakcí a jednoduchých metod klasické kvantitativní (na základě reakcí funčních skupin) a instrumentální organické analýzy.

Poslední úprava: Schwarzová Karolina, doc. RNDr., Ph.D. (10.04.2025)
Výsledky učení -

Po absolvování předmětu student dokáže:
Diskutovat význam a možnosti organické analýzy a popsat její historický vývoj.
Vysvětlit postup při identifikaci organických látek, analyzovat získané informace pro předpověď pravděpodobné struktury látky a diskutovat možnosti jejího potvrzení pomocí dostupných metod, včetně přípravy derivátů.
Vysvětlit princip určování fyzikálních konstant organických látek, jako jsou teplota tání, teplota varu, index lomu, a základní chromatografické a spektrometrické konstanty.
Zařadit organickou látku dle struktury do konkrétní skupiny rozpustnosti.
Vysvětlit rozdíl mezi kvalitativní a kvantitativní analýzou, definovat základní metody používané v mineralizaci a dokázat jednotlivé elementy v organických látkách.
Definovat klasifikační a skupinové reakce organických látek a aplikovat je pro různé funkční skupiny.
Popsat metody stanovení organických látek na základě reakcí funkčních skupin a doložit je na typických příkladech.
Vysvětlit principy separačních metod v organické analýze, včetně tenkovrstvé chromatografie, papírové chromatografie a sloupcové chromatografie.
Uvést elektrochemické metody používané v organické analýze, vysvětlit jejich principy a doložit příklady využití.
Vysvětlit princip spektrometrických metod (UV/VIS, IČ, NMR a hmotnostní spektrometrie) a analyzovat jejich využití v organické analýze. Rozluštit strukturu neznáme organické sloučeniny na základě předložených spekter.
Provést v laboratoři základní reakce elementární analýzy a skupinové a klasifikační reakce pro identifikaci neznámé organické látky.

Poslední úprava: Schwarzová Karolina, doc. RNDr., Ph.D. (25.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK