Úkolem dvousemestrálního kursu, který je určen posluchačům magisterského studia, je hlubší pochopení vybraných problémů pluralitních demokracií. Jaké jsou základní typy demokracie a čím se v praxi liší? Jak se v demokraciích rozděluje moc a jaké jsou tam formy opozice? Jak probíhají přechody k demokracii? Neurčuje do značné míry způsob přechodu budoucí dlouhodobě krystalizovanou podobu demokracie? Vyžaduje politická demokracie kapitalistický hospodářský systém? Těchto zásadních otázek se bude kurs dotýkat z různých pohledů. Důraz bude kladen na aktivní spoluúčast posluchačů opírající se o jejich vlastní četbu. Letní semestr je zakončen ústní nebo písemnou zkouškou z látky probírané při přednáškách a z povinné literatury za oba semestry.
Poslední úprava: NOVAK (30.09.2013)
The aim of the two-semester course, which is designed for the students of master's level, is deeper understanding of selected problems of plural democracies. What are major types of democracy and in what ways are they different in praxis? How is power divided in democracies and what kinds of opposition are there? How do transitions to democracy evolve? Does the way of transition determine to a large extent future form of democracy? Does political democracy require capitalist economic system? These are key questions the course is going to discuss from many perspectives. The stress is put largely on active participation of students, who are supposed do their own readings. The first semester is ended with a credit; the second semester is ended with oral exam that is based on the lectures and required readings. Students must hand in a paper on the topic related to the course (about 10 pages), which is a precondition for the oral exam. The paper must be sent at least one-week before the lectures are over.
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Cíl předmětu -
viz anotace
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
see "annotation"
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Literatura -
Povinná literatura (pro letní semestr)
P.L.Berger: Kapitalistická revoluce, Archa, Bratislav 1993 R.A.Dahl, Demokracie v právním státě?, Nadace Readers International, Praha 1995 S.P.Huntington, Třetí vlna. Demokratizace na sklonku 20. století, CDK, Praha 2008 V.Hloušek, L.Kopeček (eds.), Demokracie, Mezinárodní politologický ústav, Brno 2003
Doporučená literatura
R.Aron: Esej o svobodách, Archa, Bratislava 1992 J.Bryce: Moderní demokracie, 2 svazky, Orbis, Praha 1926 a 1927 R.A.Dahl, Demokracie a její kritici, Victoria Publishing, Praha 1995 R.A.Dahl, "Party Systems and Patterns of Opposition", v: P.Mair (ed.), The West European Party System, Oxford University Press, Oxford 1990, s.296-301 (existuje v knihovně FSV UK) R.A.Dahl, O demokracii, Portál, Praha 2001 R.Dahrendorf, Moderný sociálný konflikt, Archa, Bratislava 1991 R.Dahrendorf, Úvahy o revoluci v Evropě, Evropský kulturní klub, Praha 1991 V.Dvořáková, J.Kunc, O přechodech k demokracii, Slon, Praha 1994 V.Klokočka: Politická reprezentace a volby v demokratických systémech, Aleko, Praha 1991 S.M.Lipset: Dvousečná zbraň, Prostor, Praha 2003 M.Novak: Duch demokratického kapitalismu, Občanský institut, Praha 1992 M.Novák: Systémy politických stran, Slon, Praha 1997 M.Novák, Mezi demokracií a totalitarismem, Mezinárodní politologický ústav Masarykovy university, Brno 2008 B.Říchová, A.Lisa, Antologie světových politologů II, skripta VŠE, Praha 1995 B.Říchová, Přehled moderních politologických teorií, Portál, Praha 2000 G.Sartori, Teória demokracie, Archa, Bratislava 1993
R.A.Dahl, Demokracie v právním státě?, Nadace Readers International, Praha 1995
S.P.Huntington, Třetí vlna. Demokratizace na sklonku 20. století, CDK, Praha 2008
V.Hloušek, L.Kopeček (eds.), Demokracie, Mezinárodní politologický ústav, Brno 2003
M.Novák, Jakou demokracii pro nové demokracie?, Mezinárodní politologický ústav, Brno 2001
M.Novák, ?Aristotelova politická sociologie a moderní reprezentativní demokracie", in: Sociologický časopis, roč.37, č.4/2001, s.406-423 (lze najít na internetu)
M.Novák, ?Popper versus Schumpeter: srovnání dvou neklasických teorií demokracie?, Sociologický časopis, roč. 39, č. 1/2003, s. 11-36 (lze najít na internetu)
K.R.Popper, Život je řešení problémů, Mladá fronta, Praha 1998 (zejména: "O teorii demokracie" [1987], s.173-179, "Poznámka o teorii a praxi demokratického státu" [1988], s.188-200, "Svoboda a intelektuální odpovědnost" [1989], s.201-213)
G.Sartori, Srovnávací ústavní inženýrství, SLON, Praha 2001
J.A.Schumpeter, Kapitalismus, socialismus a demokracie, CDK, Brno 2004 (21. a 22. kap.)
P.Svensson: Teorie demokracie, CDK, Brno 1995
Recommended readings
R.Aron: Esej o svobodách, Archa, Bratislava 1992
J.Bryce: Moderní demokracie, 2 svazky, Orbis, Praha 1926 a 1927
R.A.Dahl, Demokracie a její kritici, Victoria Publishing, Praha 1995
R.A.Dahl, "Party Systems and Patterns of Opposition", v: P.Mair (ed.), The West European Party System, Oxford University Press, Oxford 1990, s.296-301 (existuje v knihovně FSV UK)
R.A.Dahl, O demokracii, Portál, Praha 2001
R.Dahrendorf, Moderný sociálný konflikt, Archa, Bratislava 1991
R.Dahrendorf, Úvahy o revoluci v Evropě, Evropský kulturní klub, Praha 1991
V.Dvořáková, J.Kunc, O přechodech k demokracii, Slon, Praha 1994
V.Klokočka: Politická reprezentace a volby v demokratických systémech, Aleko, Praha 1991
S.M.Lipset: Dvousečná zbraň, Prostor, Praha 2003
M.Novak: Duch demokratického kapitalismu, Občanský institut, Praha 1992
M.Novák: Systémy politických stran, Slon, Praha 1997
M.Novák, Mezi demokracií a totalitarismem, Mezinárodni politologický ústav Masarykovy university, Brno 2008
B.Říchová, A.Lisa, Antologie světových politologů II, skripta VŠE, Praha 1995
B.Říchová, Přehled moderních politologických teorií, Portál, Praha 2000
G.Sartori, Teória demokracie, Archa, Bratislava 1993
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Metody výuky -
přednášky
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Lectures
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Požadavky ke zkoušce -
Druhý (letní) semestr je zakončen ústní zkouškou z látky probírané při přednáškách a z povinné literatury za oba semestry.
Poslední úprava: NOVAK (30.09.2013)
The first semester is ended with a credit; the second semester is ended with oral exam that is based on the lectures and required readings. Students must hand in a paper on the topic related to the course (about 10 pages), which is a precondition for the oral exam. The paper must be sent at least one-week before the lectures are over.
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Sylabus -
Obsahy přednášek
I. tématický okruh: Dělba moci v teorii a praxi, role stran a stranických systémů. Opozice jako moderní forma dělby moci; její druhy.
1) Úloha stran a systému stran. Role stran mezi voliči a zvolenými. Strany a vyjádření veřejného mínění. Dělby moci v teorii a praxi. Příklad striktního rozdělení legislativy a exekutivy: prezidentský systém. Příklad pružného rozdělení legislativy a exekutivy: parlamentní systém.
2) Dělba moci v teorii a praxi. Většinový a nevětšinový parlamentarismus (M.Duverger).
3) Prezidentský systém: patří prezident stejné straně jako většina v parlamentu? Má většinová strana tuhou nebo pružnou strukturu? Funguje prezidentský systém uspokojivě ještě někde jinde než v USA?
4) Typologie poloprezidentských režimů: čím se liší od parlamentních? Rozdíl mezi ústavními a reálnými pravomocemi prezidenta. Prezident jako absolutní monarcha, jako regulátor a jako symbol (M.Duverger).
5) Moderní dělba moci: opozice a její druhy (R.A.Dahl): podle stupně koncentrace opozice, stupně jejího konkurenčního charakteru, podle místa setkání mezi opozicí a vládou, stupně identifikovatelnosti opozice, podle cílů a prostředků opozice.
II. tématický okruh: Konsensuální a většinové demokracie
6) Většinový a konsensuální princip podle Lijpharta.
7) Homogenní a segmentované společnosti, segmentální autonomie, překrývající se členství.
8) Empirická typologie čtyř druhů demokracie podle Lijpharta.
9-10) Ideální typy konsensuální a majoritní demokracie a diskuse o jejich výhodách a nevýhodách.
III. tématický okruh: Typy demokracie a přechod k demokracii.
11) Demokratizace a volba ústavního uspořádání v ČSFR, Maďarsku a Polsku podle A.Lijpharta. Rokkanova hypotéza.
12) Způsoby přechodu podle T.Lynn Karlové a Ph.C.Schmittera rozlišované na základě aktérů a strategie: smlouva, vynucení, reforma, revoluce.
13) Jaké druhy demokracií vznikají v Jižní Americe, ve Střední Americe a ve Východní Evropě podle T.Lynn Karlové a Ph.Schmittera.
14) Demokratizace oktrojované (přerody), spoluřízené (přeměny) a kapitulací (výměny) podle G.Hermeta, J.Wiatra a S.P.Huntingtona. Příklady Maďarska, Polska, bývalého Československa a bývalé NDR.
15) Stranická štěpení v nových demokraciích střední a východní Evropy (D.-L.Seiler, H.Kitschelt, M.G.Roskin). Odlišnosti podle typu přechodu.
16) Může být Španělsko modelem pro střední a východní Evropu?
IV. tématický okruh: Politická demokracie a hospodářský systém. Je politická demokracie spjata s kapitalismem?
17) Konfrontace Marxe s Tocquevillem a Paretem podle R.Arona.
18) Kapitalismus, socialismus a demokracie podle J.A.Schumpetera. Srovnání Schumpeterovy a Popperovy koncepce demokracie
19) Kulturní rozpory kapitalismu podle D.Bella.
20) Duch demokratického kapitalismu podle M.Novaka.
21) Manažerská revoluce (J.Burnham) a technostruktura (J.K.Galbraith).
22) Kapitalistická revoluce, ekonomická kultura a politické svobody podle P.L.Bergera.
23) Demokracie a globalizace
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Content
I. Part: Division of power in theory and practice, role of parties and party systems. Opposition as a modern form of division of power, its types.
1) role of political parties and party systems. Role of parties between voters and rulers.Parties and public opinion. Division of power in theory and practice. Example of strict division of power between legislative and executive powers: presidential system. Example of flexible division of power: parliamentary system.
2) Division of power in theory and practice. Majority and non-majority parliamentarism (M.Duverger).
3) Presidential system: does president belong to the same party as the parliamentary majority? Does majority party have rigid or flexible structure? Does presidential system work satisfactorily elsewhere than in the USA?
4) Typology of semi-presiential systems: how do they differ from parliamentary regimes. Difference between constitutional and real presidential powers. President as "absolute monarch", "regulator", and "symbol" M.Duverger).
5) Modern division of power: opposition and its types (R.A.Dahl): according to the degree of concentration of opposition, degree of competitive character, according to site for encounters between opposition and government, degree of identificability of opposition, according to aims and means of opposition
II. Part: Consensual and majority democracies
6) Majoritarian and consensual principle (Lijphart)
7) Homogeneous and segmented societes - segmented autonomy, overlapping membership
8) Empirical typologies of four types of democracy (Lijphart)
9-10) Ideal types of consensual and majority democracies and discussion on their advantages and drawbacks.
III. Part: Types of democracy and transition to democracy
11) Democratization and selection of constitutional settings in Czechoslovak Federative Republic, Hungary and Poland according to A. Lijphart. Rokkan's hypothesis.
12) Types of transition according to T.Lynn Karl and Ph.C.Schmitter distinguished on the basis of actors and their stategies: pact, enforcment, reform, revolution
13) What kinds of democracy are evolving in Latin America, Easter Europe according to T.Lynn Karl and Ph.Schmitter?
14) Democratization "granted or conceded", "co-regulated" and "capitulation" according to G.Hermet, J.Wiatr and S.P.Huntington. Examples of Hungary, Poland, the former Czechoslovakia and the former German Democratic Republic
15) Party cleavages in new democracies in central and eastern Europe (D.-L.Seiler, H.Kitschelt, M.G.Roskin). Differences depending on the way of transition
16) Can Spain be a model for Central and Eastern Europe?
IV. part. Political democracy and economic system. Is democracy connected to capitalism?
17) Confrontation of Marx with Tocquevill and Pareto according to R.Aron.
18) Capitalism, socialism and democray according to J.A. Schumpeter. Comparison fo Schumpeter and Poper's theory of democracy
19)Cutlural contradictions of capitalism (D. Bell)
20)Spirit of democratic capitalism according to M. Novak
21) Managerial revolution (J.Burnham) a technostructure (J.K.Galbraith).
22) Capitalist revolution, economic culture and political freedoms according to P.L. Berger.
23) Democracy and globalization
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
Vstupní požadavky -
Kurz je určen studentům navazujícího magisterského studia.
Poslední úprava: NOVAK (16.12.2008)
The course is designed for the students of master's programs.