Cílem předmětu Fyziologie I je získat dobré znalosti o funkcích lidského těla ve zdraví. Předmět Fyziologie I je vyučován formou přednášek, praktických cvičení a seminářů. Důraz je kladen zejména na funkční organizaci lidského těla a na mechanismy řídící vnitřní prostředí organismu. Funkce jednotlivých systémů jsou popisovány vždy v kontextu fungování celého organismu. Důraz je kladen především na fakta, která jsou podstatná pro studium dalších preklinických a klinických oborů.
V zimním semestru je studium zaměřeno na následující oblasti: základní principy reaktivity organismu, hematologie, základy imunologie, obecná neurofyziologie (transport iontů přes membránu, klidový a akční membránový potenciál), myologie, centrální nervový systém (míšní reflexy, regulace pohybu, autonomní nervový systém, význam jednotlivých částí CNS, bdění, spánek, vyšší nervová činnost), kardiovaskulární systém a smyslová fyziologie. V rámci praktických cvičení studenti provádějí vybrané, v klinické praxi používané metody a vyšetření (např. základní hematologická vyšetření s důrazem na testy hemokoagulace, záznam a hodnocení EKG, měření krevního tlaku, zátěžové testy).
Poslední úprava: Česenková Tereza (29.08.2024)
Cíl předmětu
Výstupy: 1. student získá základní teoretické znalosti o funkci všech systémů v lidském těle pro udržení homeostázy organismu 2. student získá znalosti z fyziologie orofaciální oblasti 3. studenti si osvojí praktické dovednosti týkající se důležitých klinických vyšetření a naučí se samostatně interpretovat získané výsledky 4. student bude schopen základního medicínského myšlení na základě modelových kazuistik
Poslední úprava: Česenková Tereza (29.08.2024)
Literatura
Povinná literatura
Kittnar a kol.: Přehled lékařské fyziologie, Grada 2020
Kittnar a kol.: Lékařská fyziologie, Grada 2011
Červinková: Návod k praktickým cvičením z lékařské fyziologie, 2000
Moddle: Protokoly a návody na praktická cvičení
Doporučená literatura
Ganong: Přehled lékařské fyziologie, Galen 2005
Hall: Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology, Elsevier 2020, 2016 (e-book) - 14th and 13th edition
Boron, Boulpaep: Medical Physiology, Elsevier 2017 (e-book)
Silbernagl, Despopoulos: Color Atlas of Physiology, Georg Thieme Verlg, 2015 (e- book)
Holeček: Regulace metabolismu základních živin u člověka, Karolinum, 2016
Kittnar a kol.: Přehled lékařské fyziologie, Grada 2021
Poslední úprava: Česenková Tereza (29.08.2024)
Požadavky ke zkoušce
I. Praktická cvičení
Student přichází na praktikum řádně připraven, a to:z praktické části práce, která bude prováděna a z teorie, jež se váže k prováděné práci.
Rozsah teoretických znalostí nutných k praktiku je uveden na Moodle, příp. je určen asistentem. Rozsah praktické přípravy je dán návody publikovanými na Moodle, popř. je určen asistentem.
Začátek praktických cvičení je obvykle věnován ověření znalostí (viz. bod 1).
Zjistí-li asistent zanedbání přípravy na praktikum, bude studentovi započtena absence.
Vstup na Ústav fyziologie (praktická cvičení i zkouška) nebude dovolen studentovi se zjevnými projevy zdravotní indispozice a s příznaky akutního infekčního onemocnění (tělesná teplota 37 °C a vyšší, kašel, dušnost apod.). U studentů může být zkontrolována tělesná teplota bezkontaktním teploměrem.
Na praktických cvičeních je zákaz používat osobní elektronické přístroje (mobilní telefony, přehrávače ap.). Výjimkou je použití tabletů pro záznamy v protokolech nebo mobilních telefonů pro měření času. Použití z jiných mimořádných důvodů musí odsouhlasit vyučující.
Pozdní příchod z jakéhokoliv důvodu nebo svévolné opuštění praktika bude posuzováno jako absence.
II. Protokoly
Každý student je povinen sepsat o prováděné práci protokol. Podklady pro protokoly jsou dostupné v informačním systému Moodle v sekci Podklady k výuce.
Není-li určeno jinak, protokol je obvykle sepsán během praktického cvičení.
Protokol je strukturován, student musí vyplnit všechny požadované údaje. Těžiště protokolu leží v sepsání výsledků a jejich zhodnocení. Přitom není na závadu, když výsledky nevyšly ve fyziologickém rozmezí, je však nutné zdůvodnit v diskusi možné příčiny včetně případných chyb.
Protokoly studenti odevzdávají přes systém Moodle (sekce Odevzdávání protokolů) v týdnu konání praktika. Odevzdání všech protokolů je jednou z podmínek obdržení zápočtu v zimním a letním semestru.
III. Semináře
Semináře slouží k hlubšímu opakování probrané látky v daném systému a konzultacím studentů s asistentem.
V Moodle v sekci Výsledky učení jsou v kategorii Znalosti připraveny pro každý tělesný systém (seminář) otázky, na které si předem určení studenti připraví odpověď v rozsahu 1–2 minut a přednesou ji. Tyto odpovědi mohou sloužit také jako teoretický podklad pro diskusi a rozbor klinických případů v rámci semináře.
Nedílnou součástí je na konci semináře test zahrnující problematiku dané oblasti fyziologie (viz bod IV b).
IV. Udělování zápočtů
Zápočet obdrží student, který splnil podmínky docházky, úspěšně absolvoval všechny testy a odevzdal všechny vypracované protokoly do systému Moodle. V případě změny charakteru výuky mohou být podmínky zápočtu aktuálně upraveny.
a) Docházka
- Počet absencí nesmí přesáhnout 2 praktika (výjimkou je fakultou omluvená absence z důvodu oficiální reprezentace fakulty). Student absenci neomlouvá. Náhrady praktik s jinou skupinou nejsou z technických důvodů možné. Studenti ISP, kteří již praktika Fyziologie II absolvovali, jsou povinni účastnit se pouze celých seminářů v letním semestru.
- V případě absence vyšší než 2 praktika je nezbytné doložit důvod (např. potvrzení o nemoci od lékaře). Navíc je na zápočtovém praktiku student ústně zkoušen z "Návodů" na všechna praktika, jež probíhala v daném semestru (nikoliv pouze z návodů na praktika, na kterých chyběl).
- Absence větší než 8 praktik v semestru bude řešena individuálně přednostou Ústavu fyziologie.
b) Testy
Zvládnutí problematiky z daného systému je ověřováno testem. Termíny testů jsou zveřejněny v plánu praktik pro daný semestr. Test je složen z 20 otázek, u kterých je výběr 4 odpovědí, přičemž vždy je alespoň jedna odpověď správná. Při neúspěšném absolvování testu bude student přezkoušen 1. opravným testem, který se bude konat v předem daném termínu. Studenti, kteří dostatečně zdůvodní, proč nemohli test absolvovat v řádném termínu, budou test psát v termínu 1. opravného testu a celkový počet 3 pokusů bude zachován.
Termíny 2. opravy se budou konat na konci zimního, resp. letního semestru v předem daném termínu.
Podmínkou udělení zápočtu je, aby klasifikace ve všech testech byla alespoň dobře.
V. Rigorózní zkouška
K rigorózní zkoušce je připuštěn pouze student, který obdržel zápočty za zimní i letní semestr. Přihlašování a odhlašování ke zkoušce probíhá výhradně přes systém SIS. První termín zkoušky se skládá ze vstupního testu a ústní části. K výsledkům testu se přihlíží při celkovém hodnocení zkoušky. Opravné termíny jsou pouze ústní. Počet vyhlášených míst pro řádný termín zohlední celkový počet studentů. Další termíny pro 1. nebo 2. opravnou zkoušku budou vypisovány s ohledem na aktuální stav. Při zkoušce je zakázáno používat elektroniku (mobilní telefony, tablety, notebooky apod.), písemné materiály a komunikovat s ostatními studenty. Bude-li student přistižen při porušení tohoto pravidla, bude klasifikován „neprospěl/a“ a bude předán podnět k řešení u Disciplinární komise fakulty pro podvodné jednání při skládání zkoušky. Po vytažení otázek není dovoleno opustit místnost, kde se student připravuje na zkoušku. V naléhavém případě bude studentovi při prezenční formě zkoušení povoleno opustit místnost s doprovodem. Detailní informace ke zkoušce budou zveřejněny v letním semestru.
Poslední úprava: Česenková Tereza (30.08.2024)
Sylabus
Přednášky
Vyučující
Prof. MUDr. Michaela Adamcová, Ph.D.
Prof. MUDr. Milan Holeček, DrSc.
Doc. MUDr. Otto Kučera, Ph.D.
Úvod do fyziologie (homeostáza a její regulace, alostáza).
Transport látek přes buněčnou membránu.
Tělní tekutiny (rozdělení, objem, složení).
Funkce krve. Fyzikální konstanty krve. Krevní plazma.
Erytrocyty. Hemolýza. Sedimentace erytrocytů.
Hemoglobin. Regulace erytropoezy, látky potřebné pro erytropoezu.