Poskytuje základní informace z obecné lékařské mikrobiologie, virologie a parasitologie. Na základě platné
klasifikace seznamuje s nejdůležitějšími lidskými patogeny, jejich vlastnostmi, se základy patogeneze příslušných
onemocnění, základy jejich diagnostiky, základy vakcinace a se základy antibiotické, antivirové a antiparazitární
terapie. Formou praktické výuky umožní osvojení technik mikrobiologického vyšetření vybraných klinických
materiálů, seznámí s metodami odběru vybraných klinických materiálů, se strategií identifikace bakterií a strategií
antibiotické terapie.
Poslední úprava: Kolářová Jana (10.02.2020)
Provides basic information on clinical microbiology, virology, and parasitology. Based on the recent classification,
reviews the most important bacteria, fungi, and parasites of humans, their features, pathogenesis, diseases.
Reviews microbiological diagnostic techniques, prevention, vaccination, and therapeutic methods. During the
practicals, provides the opportunity to test correct sampling, subsequent basic laboratory diagnostic methods,
pathogen identification, and antibiotics sensitivity testing, and strategy of ATB therapy.
Poslední úprava: Kolářová Jana (10.02.2020)
Cíl předmětu
Seznámení posluchačů se základy lékařské mikrobiologie. Výuka postupů a chování v infekčním prostředí a zacházení s infekčním materiálem.
Poslední úprava: Kohútová Vladislava, Ing. (20.12.2018)
Hurych J., Štícha R. et al. . . Lékařská mikrobiologie - Repetitorium. . Praha: Stanislav Juhaňák - TRITON., 2020, s. ISBN ISBN 078-80-7553-844.
Poslední úprava: Novák Jan, RNDr., Ph.D. (08.02.2021)
Metody výuky
Přednášky, semináře: velká posluchárna Purkyňova ústavu. Paralelka a (úterý 7:15-8:45), paralelak b (čtvrtek 12:30-14:00) Bloková praktická cvičení v rozsahu 1 týdne: praktikárny Ústavu imunologie a mikrobiologie, Studničkova 7, Praha 2, zadní vchod, přízemí. Pokyny jsou uvedeny v přiložených souborech.
Poslední úprava: Novák Jan, RNDr., Ph.D. (17.02.2022)
Požadavky ke zkoušce
POŽADAVKY PRO ZÁPOČET
Přednášky
účast je nepovinná
Studenti, kteří se budou aktivně účastnit přednášek, jsou od povinnosti zápočtového testu osvobozeni. K tomu je nutné:
· v období od 24.2. do 11.4. nemít víc jak dvě absence (tj. zúčastnit se 5 přednášek ze 7)
· v období od 14.4. do 6.6. nemít víc jak dvě absence - zde jsou bohužel přednášky zejména ve čtvrtečním termínu silně ovlivněny volnými dny. Čtvrteční studenti přijdou o 3 týdny přednášek, stačí tedy účast na 3 ze zbylých 5. Úterní studenti přijdou jen o jednu, měli by tedy absolvovat 5 ze 7. V případě odpadání Vašich přednášek Vám určitě nebráníme v účasti na přednášce druhé paralelky, pokud máte v té době volno. Bude normálně započítávána. V žádném týdnu se problém netýká obou paralelek najednou.
Účast na přednáškách si zaznamenávejte pomocí čtečky ISIC karet v posluchárně, nejlépe na začátku přednášky i při odchodu. Dejte si pozor, jestli čtečka při načtení Vaší karty neblikne červeně – Vaše karta pak nemusí být správně načtena (není to časté, ale v tomto případě doporučuji sdělit Vaše jméno v posluchárně vyučujícímu).
2. Účast na laboratorním praktickém bloku.
Ze závažných a řádně doložených důvodů (onemocnění, úraz, apod.) lze po předchozí dohodě s vyučujícím tolerovat absenci v jednom dni.
V případě jednodenní omluvené nepřítomnosti má vyučující právo prověřit, že si student učivo z daného dne doplnil.
3. Protokoly. Protokoly budou kontrolovány vyučujícím. V dalším semestru slouží studentům k přípravě na praktika Mikrobiologie 2.
4. Zápočtový test - Ten se koná ve zkouškovém období online v prostředí MS Teams, obsahuje 30 otázek s výběrem z odpovědí (správná je jen jedna, „single best“, z 30 bodů musíte získat alespoň 18, otázky obsahují jen učivo prezentované na přednáškách).
NEÚČAST NA LABORATORNÍM TÝDNU ZE ZÁVAŽNÝCH DŮVODŮ – Student se může zúčastnit alternativního termínu po dohodě s organizátory praktik (počet míst v jednotlivých termínech je limitován kapacitou laboratoře). Prosíme, aby k změnám docházelo pouze, pokud to je opodstatněné a doložené, žádosti zasílejte na adresu praktika.uim@lf1.cuni.cz, budou posouzeny a schváleny individuálně ve spolupráci s garantem předmětu.
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (19.02.2025)
Sylabus -
Přednášky:
Obsah předmětu lékařská mikrobiologie, morfologie a fyziologie bakterií, genetika bakterií, interakce bakteriální a hostitelské buňky, viry a hostitelská bunka, viry a hostitelský organismus. Priony. Mikrobiální osídlení lidského těla. Antiinfekční imunita. Základy mykologie. Základy parazitologie. Antibiotika a chemoterapeutika, racionální terapie ATB. Vyšetřovací metody klinické mikrobiologie. Nosokomiální infekce. Sterilizace a desinfekce.
Praktická cvičení (týdenní blok):
Mikroskopické vyšetření v bakteriologii, mykologii a parazitologii. Nativní, fixovaný a barvení preparát. Barvící techniky. Aerobní a anaerobní kultivace bakterií (kultivační média, bakteriální kultury, morfologie kolonií). Identifikace bakterií (API, Pliva Staphytest, Streptotest, Enterotest). Průkaz toxinů. Stanovení citlivosti na antibiotika (diskový difusní test, MIC, MBC, E-testy). Kultivace kvasinek a plísní, GT-test. Serologické reakce (aglutinace, precipitace, imunodifuse, imunofluorescence, ELISA, imunoblot). Molekulárně biologické techniky detekce infekčního agens (PCR, hybridisace). Odběr a transport vzorků, odběrové soupravy.
Poslední úprava: Kolářová Jana (10.02.2020)
Week Lecturer Theme: Introduction to Microbiology. Morphology of bacteria. Physiology of bacteria. Bacterial genetics. Interaction of bacteria and the host. Viruses and the Host. Prions. Normal flora. Principles of antiinfectious imunity mechanisms. Basic properties of pathogenic fungi. Basic properties of parasites. Antibiotics and antimicrobial therapy. Rational antimicrobial therapy. Collecting specimens for microbial diagnostics and basic detection techniques. Nosocomial (Hospital-acquired infections). Disinfection and Sterilisation.
Seminar (Attendance Compulsory): Antiviral, antifungal and antiparazitic therapy.
Practicals (one week,):
Microscopy in medical bacteriology, mycology and parasitology. Native, fixed and stained slide. Staining techniques (Gram. Ziehl-Nielsen, Buri, Giemsa, immunofluorescence). Aerobic and anearobic culture (bacterial culture media, cultures and macroscopic morphology.) Metabolic Tests (API, Pliva Staphytest, Streptotest, Enterotest) Toxin detection. Antigen detection, Typing. Antibiotic susceptibility tests (diffusion disc tests, E-tests, MIC, MBC-testing). Yeast culture (Sabouraud) and GT-test. Serologic reactions( agglutination, precipitation, immunodiffusion, immunofluorescence, ELISA, immunoblot). Genome detection techniques, hybridisation, PCR. Sample collection techniques and Kits, documentation, transport requirements.
Poslední úprava: Kohútová Vladislava, Ing. (20.12.2018)