|
|
|
||
Historie a základní principy nízkoprahových služeb. Postavení a role nízkoprahových služeb v oblasti užívání legálních i nelegálních drog. Základní principy Harm Reduction a Risk Reduction. Cílové skupiny nízkoprahových služeb. Typy intervencí a způsob práce s klienty, využívajícími nízkoprahové služby. Kvalita a efektivita nízkoprahových služeb. Poslední úprava: DSVOBOD (02.07.2009)
|
|
||
Cílem předmětu je, aby posluchač znal základní pojmy a vztahy, orientoval se v systému léčebné péče v ČR a měl přehled o službách v zahraničí, byl obeznámen s nejdůležitější terminologií a vztahy, znal základní dokumenty a právní normy ustanovující statut a fungování služeb, věděl, kde je najít a jak s nimi pracovat, rozuměl místu a postavení nízkoprahových služeb v systému léčebné péče a úloze v rámci Public Health, znal principy a druhy poskytovaných nízkoprahových služeb, rozuměl pojmu Harm Reduction, znal jednotlivé typy nízkoprahových služeb, jejich poslání a rozdíly, a znal cílovou skupinu a metody práce s ní. Poslední úprava: DSVOBOD (02.07.2009)
|
|
||
Povinná literatura a studijní materiály:
Doporučená rozšiřující literatura a studijní materiály:
Poslední úprava: DSVOBOD (02.07.2009)
|
|
||
Datum a místo přednášky/semináře: 1. Název Přednáška 1 Úvod do předmětu ? vymezení rozsahu pojmu nízkoprahová služba
Anotace Místo nízkoprahových služeb v systému léčebné péče, základní pojmy: nízkoprahový, Harm Reduction, Risk Reduction, Public Health. Historie a základní principy nízkoprahových služeb u nás a ve světě.
Klíčové pojmy Nízkoprahový, Harm Reduction, Risk Reduction, Public Health
2. Název Přednáška 2
Princip Harm Reduction
Anotace Význam a vývoj principu Harm Reduction, používání termínu v různých kontextech. Pojmy Harm Reduction a Risk reduction.
Klíčové pojmy Harm Reduction, Risk Reduction 3. Název Seminář 1 Nízkoprahové služby v systému léčebné péče Anotace a klíčové pojmy Postavení nízkoprahových služeb v systému léčebné péče a ve společnosti obecně. Přínos služby pro jednotlivce a společnost
4. Název Seminář 2 Harm reduction Anotace a klíčové pojmy Diskuse o vymezení pojmu Harm reduction a praktickém naplňování principu HR v nízkoprahových službách. Příklady z praxe. Doporučená literatura a studijní materiály: ? Kalina, K. et. al. (2003). Drogy a drogové závislosti 1,2 : mezioborový přístup. Praha: RVKPP. Kapitoly 1/1, 1/8, 5/1 ? Hunt, N.: A review of the evidence-base for harm reduction approaches to drug use. (Retrieved at: http://www.forward-thinking-on-drugs.org/review2.html, 2.3.2006).
Datum a místo přednášky/semináře: 5. Název Přednáška 3 Terénní programy Anotace Charakteristiky a východiska terénní práce, cílová skupina terénních programů, cíle, služby poskytované v rámci programů, metody terénní práce, návaznost v systému léčebné péče. Pracovníci terénních programů.
Klíčové pojmy Terénní programy, terénní práce - metody, charakteristika, cíle, cílová skupina - terénní pracovníci
6. Název Přednáška 4 Nízkoprahová kontaktní centra Anotace Charakteristika a východiska nízkoprahových kontaktních center, cílová skupina klientů, služby poskytované v rámci kontaktních center, metody práce, návaznost v systému léčebné péče. Pracovníci nízkoprahových kontaktních center. Klíčové pojmy Kontaktní centra - metody, charakteristika, cíle, cílová skupina, pracovníci
7. Název Seminář 3 Harm reduction Anotace a klíčové pojmy Výměnné programy Praktické ukázky harm reduction v nízkoprahové službě.
8. Název Seminář 4 Inovace v nízkoprahových službách Anotace a klíčové pojmy ?Compsumtion rooms?- Injekční místnosti. Injekční místnosti v zahraničí. Víceúčelové drogové služby ? ?drogové agentury? Lokální specifický program drogových služeb. Doporučená literatura a studijní materiály: ? Kalina, K. et. al. (2003). Drogy a drogové závislosti 1,2 : mezioborový přístup. Praha: RVKPP. Kapitoly 8/1, 8/2, 8/3 ? Bartošíková, I.: Příručka pro nízkoprahové terapeuty.Boskovice: Albert, 1998. ? Kalina, K. et. al. (2003). Drogy a drogové závislosti 1,2 : mezioborový přístup. Praha: RVKPP. (kapitoly 8/2, 8/3, 5/1) ? Rhodes, T.: Terénní práce s uživateli drog: zásady a praxe. Úřad vlády ČR -MPK, Praha, 1997. ? Miller,W. R. Rolnick, S.: Motivační rozhovory. Tišnov: SCAN 2003. ? Libra, J.: ?Drogová agentura? jako možný model specifického lokálního drogového programu. Adiktologie, Tišnov: SCAN. Ročník 3, č. 1, str. 71-78, 2003.
Datum a místo přednášky/semináře: 9. Název Přednáška 5 Kontaktní a poradenská práce s uživateli drog Anotace První kontakt, cíle kontaktní práce, poradenství, strukturované poradenství. Cíle, způsoby práce, limity. Agrese a agresivní klient. Klient s komorbiditním onemocněním. Klíčové pojmy První kontakt, strukturované poradenství.
10. Název Přednáška 6 Motivační práce s uživateli drog Anotace Práce s motivací, motivační rozhovor, motivační trénink. Principy motivačních rozhovorů, fáze změny. Klíčové pojmy Motivační rozhovor, fáze změny.
11. Název Seminář 5 Kontaktní a poradenská práce s uživateli drog Anotace Kasuistický seminář.
12. Název Seminář 6 Motivační práce s uživateli drog Anotace Kasuistický seminář. Doporučená literatura a studijní materiály: ? Kalina, K. et. al. (2003). Drogy a drogové závislosti 1,2 : mezioborový přístup. Praha: RVKPP. Kapitoly 5/2, 5/3, 5/4 ? Bartošíková, I.: Příručka pro nízkoprahové terapeuty.Boskovice: Albert, 1998. ? Miller,W. R. Rolnick, S.: Motivační rozhovory. Tišnov: SCAN 2003.
Datum a místo přednášky/semináře: 13. Název Přednáška 7 Hodnocení kvality a efektivity nízkoprahových služeb Anotace Hodnocení kvality a efektivity nízkoprahových služeb, udržování a rozvoj kvality, mechanismy. Standardy odborné způsobilosti. Klíčové pojmy Kvalita, efektivita, Standardy odborné způsobilosti. 14. Název Přednáška 8 Kvantitativní a kvalitativní data v nízkoprahových službách Anotace Systém sběru dat, databáze Freebase, modifikace databáze, význam indikátorů, rozbor statistických dat ve výročních zprávách, kvalitativní ukazatele. Klíčové pojmy Data, Freebase, statistika 15. Název Seminář 7 Modelování služby Anotace Práce ve skupinkách, modelování služby.
Doporučená literatura a studijní materiály: ? Kalina, K. et. al. (2003). Drogy a drogové závislosti 1,2 : mezioborový přístup. Praha: RVKPP. Kapitola 7/8. ? Manuál Freebase (www.drogy-info.cz) ? Mravčík, V., Korčišová, B., Lejčková, P., Miovská, L., Škrdlantová, E., Petroš, O., Sklenář, V., Vopravil, J. (2005). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2004 [Annual Report on Drug Situation 2004 - Czech Republic]. Praha: Úřad vlády ČR. ? Standardy odborné způsobilosti pro zařízení a programy poskytující odborné služby problémovým uživatelům a závislým na návykových látkách (2003). Praha: Úřad vlády ČR. ? Kalina, K.: Jaká péče je kvalitní? Adiktologie, Tišnov: SCAN. Ročník 1, č. 1, str. 34-42, 2001. Poslední úprava: DSVOBOD (02.07.2009)
|
|
||
Požadavky k zápočtu: účast na seminářích, zpracování a prezentace referátu. Požadavky ke zkoušce: písemná část zkoušky-test dle kruhů témat. Ústní část-rozprava nad výsledky testu ve skupině (kolokvium).
Seznam témat:
1) Vymezení rozsahu pojmu nízkoprahová služba 2) Princip Harm Reduction 3) Nízkoprahové služby v systému léčebné péče 4) Terénní programy 5) Nízkoprahová kontaktní centra 6) Inovace v nízkoprahových službách 7) Kontaktní a poradenská práce s uživateli drog 8) Motivační práce s uživateli drog 9) Hodnocení kvality a efektivity nízkoprahových služeb 10) Kvantitativní a kvalitativní data v nízkoprahových službách Poslední úprava: DSVOBOD (02.07.2009)
|