Racionální drogová politika je relativně mladý termín, vystihující profesionální a vědecký přístup k zacházení s návykovými látkami ze strany společnosti. Cílem předmětu je představit studentům proces tvorby a realizace drogové politiky a faktory, které jej mohou ovlivňovat. Tj. proces začínající kvalitním a dostatečným výzkumem a vědecky ověřenými fakty (tzv. evidence based approach) a jejich následným promítnutím do oblasti potlačování nabídky a omezování poptávky a znovu ověřováním výsledku a případnou korekcí přijatým opatření. Předmět je zasazen jak do národního, tak mezinárodního kontextu.
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)
Cíl předmětu
Posluchač - je obeznámen se základní terminologií - zná základní modely drogových politik a základní koncepty snižování poptávky po drogách, potlačování nabídky drog a minimalizace rizik - chápe vztahy mezi jednotlivými koncepty drogové politiky - rozumí podobnostem a rozdílům mezi koncepty snižování užívání a snižování rizik, mezi intervencemi drogové politiky pro různé typy návykových látek a napříč úrovněmi intervencí a je schopen je uplatňovat v praxi - rozumí základním vztahovým modelům mezi výzkumem a politikou a je obeznám s hlavními překážkami pro zavádění poznatků z výzkumu do praxe - je schopen kriticky analyzovat drogovou politiku ve vztahu k současnému stavu vědeckého poznání
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)
Literatura
Ballota, D., Hughes, B., Carpentier, Ch. a Petroš, O. (2003) Uživatelé drog a zákony, Zaostřeno na drogy 3, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Praha.
Barton, A. (2003) Illicit drugs: use and control, Routledge, London and New York.
Escohotado, A. (2003) Stručné dějiny drog, Volvox Globator, Praha.
Gossop, M. (2000) Liwing with Drugs, Ashgate Publishing, England.
Hartnoll, R. a Lejčková P. (2003) Měření prevalence a incidence užívání drog: Indikátory drogové prevence. Zaostřeno na drogy 7, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Praha.
Hartnoll, R. (2004) Drugs and drug dependence: linking research, policy and practice (Lessons learned, challenges ahead), Council of Europe.
Kalina, K. et al. (2003) Drogy a drogové závislosti ? Mezioborový přístup, 1 a 2, Úřad vlády ČR, Praha.
Kalina, K. a kol. (2001) Mezioborový glosář pojmů z oblasti drog a drogových závislostí, Filia Nova, Praha.
Nožina, M. (1997) Svět drog v Čechách, Koniasch Latin Press, Praha.
Radimecký, J., Rendlová, H. a Sklenář, V. (2004) Koordinace protidrogové politiky: Nástroj realizace účinných komplexních opatření, Zaostřeno na drogy 3, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Praha.
Rhodes, T. (1999) Terénní práce s uživateli drog ? zásady a praxe, Sdružení Podané ruce Brno, Nakladatelství Albert Boskovice.
Szasz, T. (1996) Ceremoniální chemie ? Rituální perzekuce drog, toxikomanů a dealerů, Votobia, Olomouc.
Weiss, C.H. (1979) The Many Meanings of Research Utilization. Public Administration Review, vol. 39, no. 5.
Zábranský, T. a Langer, I. (1998) Racionální drogová politika, Votobia, Olomouc. Zábranský, T. (2004) Drogová epidemiologie, skriptum, Lékařská fakulta Univerzity Palackého, Olomouc.
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)
Metody výuky
Ve výuce jsou kombinovány teoretické přednášky s využitím PwP prezentace a ilustračními dobovými dokumenty, samostatná práce a diskuse studentů na zadané téma při výuce, samostudium.
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)
Požadavky ke zkoušce
Účast na seminářích aspoň na šesti z osmi, aktivita, závěrečný test pro ověření znalostí studentů jako podmínka pro získání zápočtu z předmětu. Okruhy otázek:
- aktuální otázky mezinárodního systému kontroly zacházení s návykovými látkami OSN
- česká drogová politika - charakteristika vývoje, hlavní etapy, aktuální stav a jeho kritický rozbor.
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)
Sylabus
Přednáška 1 Úvod do předmětu Anotace: Vymezení pojmu drogová politika, základní termíny a modely drogové politiky, jejich hlavní cíle, nástroje, principy, východiska a klíčoví nositelé rozhodovacích pravomocí. Klíčové pojmy: Drogová politika - základní koncepty a pilíře - snižování poptávky po drogách - potlačování nabídky drog snižování rizik - multidisciplinární a vyvážený přístup.
Přednáška 2 Mezinárodní systém kontroly drog Anotace: Historie vzniku, vývoje a úprav stávajícího globálního systému kontroly zacházení s návykovými látkami v OSN a v Evropské unii, klíčová legislativa, orgány mezinárodního systému protidrogové politiky. Klíčové pojmy: Úmluvy OSN o drogách 1961, 1971, 1988 - Acquis communaitaure - Drogová strategie EU - Komise pro narkotika (CND) - Program kontroly drog a kriminality OSN - Horizontální skupina pro drogy EU.
Přednáška 3 Zavádění poznatků z výzkumu do praxe v drogové politice Anotace a klíčové pojmy: Základní modely vztahu mezi výzkumem a politikou - založený na vědecky získaných poznatcích - politický - taktický - osvícení - výhody a limity u členů odborné komunity, která se na zpracování strategie a plánů drogové politiky a na jejich uvádění do praxe podílí, limity na straně výzkumu.
Přednáška 4 Analýza drogové politiky Anotace a klíčové pojmy: Základní postupy, okruhy a nástroje pro analýzu drogové politiky, definice problému drog, vnímání uživatelů drog a jejich užívání, paradigma, odborníci, konceptualizace, sociální politika vs. sociální kontrola, limity, rétorika vs. praxe tzv. integrované drogové politiky ve světě a v ČR. Historie vzniku české drogové politiky a analýza současné české drogové politiky, analýza současné drogové politiky EU.
Poslední úprava: Radimecký Josef, PhDr., M.Sc., Ph.D. (21.05.2019)