|
|
|
||
• Literatury východní Evropy středověku a raného novověku II.
Vyučující: PhDr. Marek Příhoda, Ph.D. Cílem semináře je seznámit posluchače se základními postupy při psaní odborných textů a s prameny i sekundární literaturou vztahující se k vývoji literatur východní Evropy od středověku do 18. století. S ohledem na předmět semináře poskytne seminář přehled o proměnách písma a pravopisných norem v prostoru východní Evropy a o zásadách běžného a odborného přepisu do češtiny. Důležitou součástí semináře bude úvod do terminologie oboru. Obecné zásady budou uplatněny při rozboru konkrétních textů, kde dojde k užití geografických, historických a odborných termínů v rozporu se zásadami vědecké práce. Důraz bude kladen na terminologickou přesnost, kritický přístup k pojmům a termínům vzhledem k českému prostředí a vědecké praxi. Bakalářský seminář se zaměřením na baltistiku Vyučující: Mgr. Pavel Štoll, Ph.D. Cílem semináře je poskytnout studentům metodologickou a tematickou průpravu pro vypracování bakalářské práce z oblasti synchronní baltské jazykovědy a litevské a lotyšské literatury 19. a 20. století. Seminář bude zaměřen jednak na analýzu jednotlivých částí a aspektů vznikajících bakalářských prací, jednak na praktické písemné zpracování zvoleného (zadaného) tématu bakalářské práce. Tento rozbor či korekce se bude týkat jak koncepce a metodologie bakalářské práce, tak i stylu, formulací a formální stránky psaní odborného textu, včetně bibliografie a způsobu citování. Pozornost bude rovněž věnována práci s odbornou literaturou a zpracovávání dílčích otázek. Slovanské literatury Program v LS Studenti v předstihu odevzdají část (nejlépe 1 ucelenou kapitolu, tj. asi 10 NS) své bakalář./dipl. práce, která bude rozeslána dalším účastníkům kursu. Hlavním bodem programu je tedy jednak vystoupení, v němž student přednese zprávu o rozpracovanosti své práce, posunech v jejím zpracování v porovnání se ZS, popř. problémech, na které narazil apod. Prezentace práce je zároveň i „nácvikem“ obhajoby jako součásti SZK. Následuje 2. hlavní bod, diskuse: připomínky, otázky a podněty z pléna k obsahu práce; na podněty student vzápětí reaguje. Součástí vystoupení může popřípadě být také prezentace odborného textu (na základě vlastního výběru studenta) inspirativního pro práci. Posluchači se posléze mohou vyjadřovat i ke způsobu prezentace (rétorické stránce vystoupení). Poslední úprava: Kitzlerová Jana, Mgr., Ph.D. (10.08.2017)
|
|
||
Literatury východní Evropy středověku a raného novověku II. - docházka a aktivní práce v semináři - odevzdání části bakalářské práce (v rozsahu min. 15 normostran) odpovídající nárokům na úpravu závěrečných prací (viz http://www.ff.cuni.cz/FF-7296.html)
Bakalářský seminář se zaměřením na baltistiku - docházka a aktivní práce v semináři - odevzdání části bakalářské práce (v rozsahu min. 15 normostran) odpovídající nárokům na úpravu závěrečných prací (viz http://www.ff.cuni.cz/FF-7296.html)
Poslední úprava: Kitzlerová Jana, Mgr., Ph.D. (10.08.2017)
|
|
||
Literatury východní Evropy středověku a raného novověku II. Základní studijní literatura: Čmejrková, S., Daneš F., Světlá J.: Jak napsat odborný text. Praha 1999. Eco, U.: Jak napsat diplomovou práci. Olomouc 1997. Filka, J.: Metodika tvorby diplomové práce. Brno 2002. Holoušková, D., Krobotová, M.: Diplomová a závěrečná práce. Olomouc 2002. Liška, V.: Diplomová práce, zpracování a obhajoba. Praha 2003. Šesták, Z.: Jak psát a přednášet o vědě. Praha 2000.
Další odborná literatura: Fennell, J. L. I., STOKES, A.: Early Russian Literature. London 1974. KOLESOV, V. V.: Drevnjaja Rus: nasledije v slove. Mir čeloveka. Sankt-Peterburg 2000. Mathauserová, S.: Drevnerusskije teorii iskusstva slova. Praha 1976. MATHAUSEROVÁ, S.: Cestami staletí. Systémové vztahy v dějinách ruské literatury. Praha 1988. NAZARENKO, A. V.: Drevnjaja Rus´na meždunarodnych putjach. Meždisciplinarnyje očerki kuľturnych, torgovych, političeskich svjazej IX - XII vekov. Moskva 2001. Parolek, R.: Srovnávací dějiny baltických literatur. Praha 1978. Písemnictví ruského středověku. Výbor textů 11.-14. století. Praha 1989. PODSKALSKY, G.: Christentum und theologische Literatur in der Kiever Rus (988-1237). München 1982. USPENSKIJ, B. A.: Etjudy o russkoj istorii. Sankt-Peterburg 2002.
Bakalářský seminář se zaměřením na baltistiku
Základní studijní literatura: Akademická příručka. Osveta, Martin 2006. SPOUSTA, Vladimír: Vádemékum autora odborné a vědecké práce humanitního a sociálního zaměření. Cerm, Brno 2009. MAGINCOVÁ, Dagmar: Příručka nakladatelského redaktora. Petr Mervart 2009. Čmejrková, S., Daneš F., Světlá J.: Jak napsat odborný text. Praha 1999. Šesták, Z.: Jak psát a přednášet o vědě. Praha 2000. Liška, V.: Diplomová práce, zpracování a obhajoba. Praha 2003. Holoušková, D., Krobotová, M.: Diplomová a závěrečná práce. Olomouc 2002. Filka, J.: Metodika tvorby diplomové práce. Brno 2002. Texty k jednotlivým tematům.
Další odborná literatura se váže přímo na konkrétní téma bakalářské práce, jež si student zvolí. Poslední úprava: Kitzlerová Jana, Mgr., Ph.D. (10.08.2017)
|
|
||
Literatury východní Evropy středověku a raného novověku II.
Bakalářský seminář se zaměřením na baltistiku
Poslední úprava: Kitzlerová Jana, Mgr., Ph.D. (10.08.2017)
|