PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Psychologie hromadného chování - APS300129
Anglický název: Psychology of Mass Behaviour
Zajišťuje: Katedra psychologie (21-KPS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2010
Semestr: letní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (10)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. PhDr. Oldřich Mikšík, DrSc.
Prerekvizity : APS300017
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Předmět seznamuje s problematikou sociálně psychologických jevů a projevů jedince, skupiny a nahodilých souborů za
vyhrocených situačních kontextů, charakterizovatelných jako extrémní psychická zátěž hromadné povahy.
Poslední úprava: KPSBIDLO (07.02.2008)
Cíl předmětu

Seznámit s podstatou a povahou hromadných psychických jevů, možnostmi jejich deskripce, predikce, prevence a řešení možných důsledků.

Poslední úprava: KPSBIDLO (12.10.2007)
Literatura
Povinná:
Mikšík O. Hramadné psychické jevy (Psychologie hromadného chování). Praha, Karolinum 2006

Le Bon, G. Psychologie davu. Praha: KRA, 1994, 1997.

Smelser, N. J. Theory of Collective behaviour. London: . Routledge and Kegan, 1962.

Canetti, E. Masa a moc. Praha: Arcadia, 1994.

Freud, S. Psychoanalýza masy a analýza Já. Bratislava: Arch, 1996.

Doporučená:
Myers, D.G. Social Psychology. New York: McGraw-Hill, 1993.

Mikšík, O. Psychologie hromadného chování. Praha: SPN, 1997.

Další tituly budou doporučovány v průběhu výuky.

Poslední úprava: KPSBIDLO (06.02.2007)
Metody výuky

přednáška

Poslední úprava: KPSBIDLO (20.09.2007)
Požadavky ke zkoušce

Prostudovat relevantní literaturu a vypracovat práci vztahující se k projevům hromadného chování (dle dohovoru s vyučujícím).

Poslední úprava: KPSBIDLO (20.09.2007)
Sylabus

Sociálně psychické jevy za běžných, neobvyklých či vyhrocených životních kontextů

Základní typy sociálních interakcí v dynamice reálných životních kontextů. Dynamika sociálního chování za specifických okolností. Skupinové a hromadné chování ve vyhrocených situacích hromadné povahy

Vývoj koncepcí a teorií studia hromadných psychických jevů. Teorie "epidemické duševní choroby". Koncipování "psychologie davu". Empirické případové studie (tzv. "disaster behavior"). Koncipování teorií "hromadného chování". Vymezení hromadného chování.

Sociálně psychologické jevy v emocionálně exponovaných situacích hromadné povahy. Pojetí hromadného chování. Klasifikace základních projevů hromadného chování (sociálního chování odtlumeného hromadnou psychickou nákazou). Spontánní projevy euforie, nadšení, "pobláznění". Panika a panikaření. Výbuchy agresivity. Masová hysterie.

Situační zdroje hromadného chování. Sociální soubory v neobvyklých životních kontextech. Sociální soubory v situacích ohrožení (havárie a katastrofy nečekané a očekávané?). Psychologické problémy spojené s hromadným ukrytím ohrožených. Sociální soubory v komplexní existenční zátěži (válka, útlak a okupace, teror, zajetí, vězení, izolace).

Sociální soubory vyhledávající příležitosti k odtlumenému chování. Projevy hromadného chování při demonstracích. Sportovní diváctví. Masové hudební produkce.

Organizované skupiny a hromadné chování. Skupiny předurčené k činnosti ve vyhrocených podmínkách a situacích. Vliv dlouhodobého života a činnosti v neobvyklých životních kontextech a situacích. Skupiny určené pro činnost v ohrožení. Problematika sekt. Psychologická problematika teroru a terorismu.

Možnosti a cesty predikce a prevence hromadného chování. Metodologické problémy studia hromadného chování. Předpoklady, možnosti a cesty predikce a prevence vzniku a rozvoje hromadného chování. Možnosti a cesty rozvoje psychické odolnosti.

Poslední úprava: KPSBIDLO (20.09.2007)
Vstupní požadavky

atestace ze Sociální psychologie (APS300017)

Maximální počet zapsaných studentů: 10

Poslední úprava: KPSBIDLO (20.09.2007)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK