PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Psychologie osobnosti 1 - APS100089
Anglický název: Personality Psychology 1
Zajišťuje: Katedra psychologie (21-KPS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. Mgr. et Mgr. Tomáš Nikolai, Ph.D.
PhDr. Jiří Michalec, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Petr Mikoška, Ph.D., Ph.D.
Vyučující: PhDr. Jiří Michalec, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Petr Mikoška, Ph.D., Ph.D.
doc. Mgr. et Mgr. Tomáš Nikolai, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: APS100090
Anotace -
Zimní semestr se zabývá vědeckým popisem osobnosti od obecných poznatků týkajících se různých přístupů k popisu osobnosti (přístup konstituční, typový, rysový, faktorový, situacionistický a interakcionistický) a s popisem osobnosti souvisejících fenoménů (nálepkování, (ne)konzistence a modifikace chování, atribuce aj.) se přejde k jednotlivým (sou)částem osobnosti, jako jsou temperament, charakter, schopnosti, motivace a jáství. V rámci vymezování hranic psychologické optimality i normality bude věnována pozornost i poruchám osobnosti.  

Získané znalosti: student dokáže popsat, jak může zvolený přístup k popisu osobnosti a zpětné vazbě osobnost ovlivnit a jak je možné změnou úhlu popisu či převyprávěním vlastního příběhu dosáhnout pozitivního efektu; umí vyjmenovat různé oblasti (spolu)vytvářející jedinečnost vlastní osobnosti, jako jsou například temperamentové a charakterové vlastnosti, schopnosti a motivace. 

Získané dovednosti: student umí podrobněji psychologicky popisovat druhé osoby i sebe samotné od základní psychologické anamnézy, přes psychometrický profil v rámci předem daných dimenzí až po kvalitativně či narativně pojatý psychologický portrét; je citliví vůči různým faktorům ovlivňujícím strukturu a dynamiku osobnosti, počínaje faktory vrozenými a konče faktory sociálními a situačními; umí vést psychologický, na osobnost zaměřený interview; umí snímat osobnostní psychologické anamnézy; zvládá vyhotovit psychometrické charakteristiky osobnosti; umí vytvořit idiografický psychologický portrét; umí poskytovat (a přijímat) zpětnou vazbu. 

Obsah předmětu: Základní paradigmata osobnostních teorií, úvod do problematiky struktury a dynamiky osobnosti. Biologické determinace osobnosti, soudobé představy a vztah mezi osobnostními charakteristikami a biologickými koreláty. Sociální a rysové teorie osobnosti, základní představy o struktuře a dynamice osobnosti v rysových teoriích. Schopnosti. Vymezování schopností. Podstata schopností. Vztah vrozeného a získaného. Vlohy, nadání a talent. Problematika inteligence a tvořivosti. Kognitivní styly. Podmínky a determinanty rozvíjení schopností. Motivační systémy a tendence osobnosti. Motivační systémy. Základní teorie motivace. Vývoj a rozvoj osobnosti. Úloha vnitřních a vnějších faktorů v rozvíjení osobnosti. Podstata a povaha procesu socializace a individualizace osobnosti. Vztah obecného a jedinečného v podmínkách, předpokladech a procesu příznačného vývoje a rozvoje osobnosti. Osobnost v náročných podmínkách a situacích. Pojetí a klasifikace psychických zátěží. Kritéria a činitelé integrovaného rozvíjení a desintegrace osobnosti v situačních kontextech. Poznávání osobnosti. Základní metodologické problémy studia a poznávání osobnosti. Současné možnosti a trendy postihování osobnosti. Interakční přístupy k odhalování kritických vlastností osobnosti, jejich podstaty, povahy a vývojových tendencí.
Poslední úprava: Pastyříková Iveta, Mgr. (24.10.2023)
Podmínky zakončení předmětu -

V zimním semestru je třeba vytvořit vlastní psychologický portrét a psychologický portrét spolužáka, které doplní literární psychologický portrét i s vlastním komentářem, co studenta z psychologického hlediska zaujalo. Dobrovolně je možné vyzkoušet některé psychologické testy.  

Poslední úprava: Pastyříková Iveta, Mgr. (24.10.2023)
Literatura -

Mischel, W., Shoda, Y., & Ayduk, O. (2007). Introduction to personality: Toward an integrative science of the person (8th Edition). NY: Wiley

Deaux, Kay, and Mark Snyder (eds), The Oxford Handbook of Personality and Social Psychology, Oxford Library of Psychology (2012; online edn, Oxford Academic, 18 Sept. 2012), https://doi.org/10.1093/oxfordhb/9780195398991.001.0001,

Rogers, C. (2014). Způsob bytí. Praha: Portál

Ryckman, R. M. (2004). Theories of personality (8th ed.). Wadsworth/Thomson Learning.  

Balcar, K. (1991). Úvod do studia psychologie osobnosti. Chrudim: Mach.    

Blatný, M. (2010). Psychologie osobnosti. Praha: Grada.   

Drapela, V. J. (2011). Přehled teorií osobnosti. Praha: Portál.   

Hall, C. S., Lindzey, G. (2002). Psychológia osobnosti. Bratislava: SPN.   

Říčan, P. (2014). Psychologie osobnosti: obor v pohybu. Praha: Grada.   

Smékal, V. (2009). Pozvání do psychologie osobnosti. Brno: Barrister a Principal.   


Seznam doporučené literatury je v SIS a upřesňován během výuky. 

Poslední úprava: Nikolai Tomáš, doc. Mgr. et Mgr., Ph.D. (15.12.2023)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK