|
|
|
||
Přednáška je zaměřena na analýzu a interpretaci specifického segmentu komunikace a interakce mezi společností a režimem v letech 1948-1989. Byly jím desetitisíce rozmanitých stížností, žádostí a udání, jimiž se občané obraceli na státní, stranické, odborové či jiné režimní struktury. Obsah a podoba těchto písemností, ale také reakce mocenských orgánů se měnila a byla podmíněna vývojem zahraničněpolitické i vnitropolitické situace. S využitím těchto materiálů lze nejen rekonstruovat a pochopit proměnlivé hranice a podoby prostoru svébytného jednání mezi režimem a občany, ale i osvětlit formy a možnosti prosazení individuálních a skupinových zájmů a požadavků. Lze na nich vyložit, jak občané režim vnímali, co od něho očekávali a současně sledovat podoby režimní reakce, pohybující se na rozsáhlé škále od absolutního mocenského nároku vynucovaného represemi až po zohlednění autentických společenských zájmů a nucené přizpůsobování vlastní strategie.
Poslední úprava: Štolleová Barbora, PhDr., Ph.D. (16.09.2023)
|
|
||
Podmínky atestace:
· zápočet - účast na přednášce, aktivní zapojení do diskuse · zkouška - účast na přednášce, aktivní zapojení do diskuse a ústní zkouška, ke zkoušce bude zapotřebí předložit seznam obsahující minimálně pět titulů z doporučené literatury, popřípadě dalších textů, na které bude upozorněno.
Poslední úprava: Štolleová Barbora, PhDr., Ph.D. (16.09.2023)
|
|
||
Doporučená literatura: · ELSNER, Steffen: Das Eingabewesen als Element des Krisenmanagements in der DDR. Einige Überlegungen am Beispiel der „Reiseproblematik“. In: Zeitschrift des Forschungsverbundes SED-Staat, roč. 6, č. 8 (2000), s. 116–125. · FITZPATRICK, Sheila: Každodenní stalinismus: Obyčejný život v neobyčejné době. Sovětské Rusko ve 30. letech. Praha 2018. · FULBROOK, Mary: The People’s State. East German Society from Hitler to Honecker. New Haven – London 2008. · KABELE, Jiří – HÁJEK, Martin: Jak vládli? Průvodce hierarchiemi reálného socialismu. Doplněk, Brno 2008. · KOCIAN, Jiří – PAŽOUT, Jaroslav – VILÍMEK, Tomáš – BALÍK, Stanislav – HLOUŠEK, Vít: Dějiny Komunistické strany Československa IV (1969–1993). Praha 2020 (podkapitola „Konstruktivní kritika“ nebo „protistátní štvaní“ – stížnosti, oznámení a protirežimní písemnosti – přístup KSČ v letech 1969–1989, s. 348–398. · LINDENBERGER, Thomas: Die Diktatur der Grenzen. Zur Einleitung. In: TÝŽ (ed.): Herrschaft und Eigen-Sinn in der Diktatur. Studien zur Gesellschaftsgeschichte der DDR. Köln 1999, s. 13–44. · MERL, Stephan: Politische Kommunikation in der Diktatur: Deutschland und die Sowjetunion im Vergleich. Göttingen 2012. · PAŽOUT, Jaroslav – VILÍMEK, Tomáš: Barometr nálad, studnice informací. Dopisy občanů vedoucím představitelům a orgánům Komunistické strany Československa v letech 1988–1989. Praha 2020. · PAŽOUT, Jaroslav – VILÍMEK, Tomáš: Ze studeníce informací. Příspěvek k problematice stížností v komunistickém Československu. Praha-Liberec 2023. · VILÍMEK, Tomáš – RAMEŠ, Václav: Pohyblivé hranice diktatury ve světle stížností občanů. Soudobé dějiny, 2022, roč. 29, č. 1, s. 17–42. · Vládní vyhláška č. 150/1958 Úředního listu (dále jen Ú. l.) z 11. 10. 1958, o vyřizování stížností, oznámení a podnětů pracujících. · ZATLIN, Jonathan R.: The Currency of Socialism: Money and Political Culture in East Germany. Cambridge – New York 2007. Poslední úprava: Štolleová Barbora, PhDr., Ph.D. (16.09.2023)
|
|
||
Tematické okruhy výběrové přednášky: 1) Úvod do problematiky, představení základních okruhů a cílů přednášky 2) Literatura a úskalí archivního výzkumu – archivní ráj versus ochrana osobních údajů 3) Pohyblivé hranice diktatury ve světle stížností občanů – současné výkladové rámce 4) Špatně kalibrovaný barometr? K funkcím a limitům využití stížností československých občanů - Přístup mocenských orgánů ke stížnostem občanů v letech 1948 až 1989 5) Společnost stěžovatelů? K celkovému počtu stížností a jejich zacílení a proměně v letech 1948 až 1989 – eviduj, prověřuj, kontroluj 6) Nemáme, ptejte se příští týden - k problematice zásobování, obchodu a služeb 7) „Stavíme dlouho, draze a v nízké kvalitě“ – k problematice bytové politiky v Československu 8) „Kdo řídí, kontroluje“ – stížnosti z oblasti podnikové sféry 9) „V ČSSR je lékařství zadarmo. A také dostanete, co jste za ně zaplatili!“ – problematika zdravotnictví 10) Nedalo se tady dýchat – životní prostředí a stížnosti 11) Fenomén anonymních stížností – nechtějí „jít s kůží na trh“ 12) Závěrečné shrnutí a udělení zápočtu Poslední úprava: Štolleová Barbora, PhDr., Ph.D. (16.09.2023)
|