PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Teoretická zkouška z ortotiky - PSZZ039
Anglický název: Theoretical State Exam Orthotics
Zajišťuje: Katedra fyzioterapie (51-300400)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, SZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (13.10.2022)
Tematické okruhy vycházejí z náplně těchto předmětů: Základy ortotiky a protetiky, Ortotika, Kalceotika a podiatrie, Kompenzační pomůcky a adjuvatika pro ZdP, Údržba a opravy ortopedických pomůcek, Dětská ortotika a protetika, Technologie výroby ortopedických pomůcek, Využití kompenzačních pomůcek pro sport ZdP, a Údržba a opravy ortopedických pomůcek.
Literatura
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (13.10.2022)

BAEHLER, A. R. Orthopedie - technische Indikationen, Bern: Verlag H.Huber, 1996

BLAKESLEEE, B. The Limb-Deficient Child, Berkeley: University of California Press, 1963

CMUNT, E., ROUBÍČEK,V. Ortotika, Rehabilitácia, R.XX/1987, Suplementum 35.

HADRABA, I. Ortopedická protetika - II.část, UK-Praha.Karolinum, 2006

HOHMANN, G., UHLIG, G. Orthopädische Technik, F. Enke Verlag, Stuttgart, 1982.

Doporučená literatura obecně vychází z dílčích předmětů uvedených v anotaci předmětu.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Linda Mejsnarová, Ph.D. (04.05.2021)

1. Základní korekční princip v ortotice. Rovnováha sil a momentů. Namáhání ortéz vlivem jejich silového působení na lidský skelet. Velikosti pelot, zatěžování lidské pokožky tlakem pelot. Silové působení ortézami, základní umístění pelot a expanzních prostorů.

2. Vliv cyklického namáhání při funkčním používání ortoticko-protetických pomůcek. Namáhaná místa, koncentrace napětí, vliv vrubů, možnosti ovlivnění životnosti funkčně namáhaných pomůcek volbou materiálů nebo technologie. Využívání prepregů.

3. Používané materiály, polotovary a díly pro jednotlivé části ortéz. Konstrukční možnosti zajištění dostatečné tuhosti individuálně zhotovovaných částí. Volba materiálů, kombinace materiálů, sendvičová konstrukce. Zhotovování kompozitních dílů, technologie a možnosti ovlivňování jejich fyzikálních parametrů.

4. Získání měrných podkladů pro zhotovení ortéz. Výhody a nevýhody jednotlivých metod. Důležité a problematické partie lidského těla. Vhodné materiály a pomůcky pro získávání měrných podkladů. Možnosti korekce negativních otisků. Zhotovování pozitivních modelů. Pravidla a pomůcky pro umísťování polotovarů a dílů ortéz.

5. Ortotické ošetření ramenního kloubu. Stabilizace, omezení rozsahu pohybu, rigidní a dynamické polohování ramenního kloubu thorako-abdukčními dlahami a přístroji. Antiluxační pomůcky. Odlehčení ramenního kloubu, závěs HK, Desaultův obvaz a další pomůcky.

6. Ortézy pro loketní kloub. Fyziologický pohyb loketního kloubu, kinematicky vhodné ortézové klouby pro ortézy, tvarování objímek. Zamykatelné klouby a klouby s omezením pohybu - „limit motion“.

7. Rigidní a dynamické ortézy pro ruku a prsty. Problematika postavení palce v ortézách. Stranová dukce, pronace, supinace, možnosti řešení. Dynamický systém ortéz typu DAHO. Volby a umístění zapínání ortézy, umožnění úchopu. Korektory prstů.

8. Ortézy pro kyčelní kloub. Rigidní a dynamická stabilizace kyčle (ortézy, přístroje, aparáty). Modifikace pro odlehčení a polohování kyčelního kloubu. Antiluxační ortopedické pomůcky. Princip reciprokátoru.

9. Ortotického ošetření kolenního kloubu. Rigidní stabilizace. Fyziologický pohyb kolenního kloubu, možné kinematické náhrady fyziologického pohybu, umísťování kolenních kloubů ortéz. Dynamické kolenní ortézy s klouby, tvarování s ohledem na požadovanou funkci ortézy. Klouby s omezením pohybu - „limit motion“.

10. Ortotické pomůcky pro bérec, hlezenní kloub a nohu. Rigidní a dynamická stabilizace hlezna. Ortézy typu Sarmiento. Ortézové klouby s omezením pohybu - „limit motion“, klouby se silovými účinky. Peroneální ortézy. Ortopedické vložky a ortézy pro nohu, způsoby korekcí postavení hlezna a vad nohou.

11. Možnosti stabilizace jednotlivých úseků páteře a hlavy. Funkčně nebo tvarově problematická místa pro zhotovování ortéz. Stabilizační trupové ortézy z hlediska tvaru, provedení, materiálů. Hlavokrční ortézy, možnosti stabilizace a korekce.

12. Deformity páteře s hlavním zakřivením ve frontální rovině - skoliózy. Roviny, v kterých se obvykle deformita projevuje. Typy deformit hrudních křivek. Měření deformit na RTG, CT, MRI. Korekční tlaková místa, expanzní prostory. Modelování skořepin standardních trupových ortéz, způsoby zapínání.

13. Deformity páteře v sagitální rovině. Meze fyziologického zakřivení. Měření a zápis deformit. Korekční tlaková místa. Možnosti řešení stabilizace nebo korekcí problematických úseků páteře. Typy ortéz, možnosti působení a způsoby zapínání.

14. Typické projevy některých vrozených a získaných vad skeletu. Možnosti jejich léčeni konzervativním způsobem pomocí ortéz. Speciální pomůcky pro stabilizaci a korekci páteře a končetin. Extenze páteře pomocí Glissonovy smyčky, Halo trakce, možnosti kombinace s ortotickými pomůckami.

15. Ortoprotézy pro vrozené či získané nesymetrické zkraty dolních končetin. Základní stavební a konstrukční prvky ortoprotéz. Řešení objímek, nášlapného lůžka, zapínání, chodidlové části. Možnosti využití tubulárních a dynamických dílů protéz.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK