The course focuses on developing and deepening basic knowledge in the field of spatial creation, in modeling. Students have the opportunity to verify their own ability to perceive and artistically - artistically grasp a specific real space using simple etudes. These etudes always refer from a different point of view to the cultivation of perception and grasping of real space. With the help of malleable materials such as sculptural clay, they learn to connect the conceptual side of artistic expression and sensory perception of a specific spatial situation. In this way, they can confront their artistic contribution with a specific situation in space in a constant dynamics of changes and several meanings and contexts. The course focuses on the creative work of the emerging future teacher as a personality who can transform artistic thinking into pedagogical practice. The course connects the components of the act of creation and presentation of creative procedures and the final solution of the project. The course aims to deepen and cultivate knowledge in the field of spatial creation as a means for a systemic part of the comprehensive preparation of students for teaching art education. The aim is to deepen the creative components of the personality, to develop practical and theoretical knowledge, the ability to think critically in the context of the history and present of sculpture and spatial creation. Another important goal of the course is to cultivate the ability to present their artistic attitudes in communication with the audience as a training for creative progress in the pedagogical environment. Introduction to the content of teaching and the topic of the semester; acquaintance with the schedule of partial tasks aimed at finalizing the semester project; joint studio work and individual work as an initial elaboration of the topic; joint and individual visits to contemporary art exhibitions with subsequent discussions and reflections placed in a timetable according to current needs; partial presentation of developed projects with individual approach; finalization, presentation, joint reflection, teacher feedback.
Last update: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (09.09.2024)
Kurz se zaměřuje na rozvíjení a prohlubování základních znalostí v oblasti prostorové tvorby, v modelování. Posluchači mají možnost ověřování vlastní schopnosti vnímat a umělecky – výtvarně uchopovat konkrétní reálný prostor pomocí jednoduchých etud. Tyto etudy odkazují pokaždé z jiné strany na kultivaci vnímání a uchopování reálného prostoru. Pomocí tvárných materiálů jako je sochařská hlína se učí více propojovat pojmovou stránku výtvarného vyjádření a smyslové vnímání konkrétní prostorové situace. Mohou tak ve výukovém prostředí konfrontovat vlastní výtvarný vklad s konkrétní situací v prostoru v neustálé dynamice změn a množství významů a kontextů. Kurz se zaměřuje na tvůrčí práci formujícího se budoucího učitele jako osobnosti, která dokáže transformovat umělecké myšlení do pedagogické praxe. Kurz propojuje složky samotného aktu tvorby a prezentace tvůrčích postupů a finálního řešení projektu.
Seznámení s obsahem výuky a tématem semestru; seznámení s časovým rozvrhem dílčích úkolů směřujících k finalizaci semestrálního projektu; společná ateliérová tvorba a individuální práce jako počáteční rozpracování tématu; společné a individuální návštěvy výstav současného umění s následnými diskusemi a reflexemi umisťované v časovém rozvrhu dle aktuální potřeby; dílčí prezentace rozpracovaných projektů s individuálním přístupem; finalizace, prezentace, společná reflexe, zpětná vazba pedagoga.
Last update: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (10.09.2024)
Descriptors - Czech
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky
0 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení
20 minut
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu praxe
0 minut
Samostudium literatury (za semestr)
10 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr)
20 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr)
20 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce
0 hodin
Příprava na zápočet
21 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška
0 hodin
Last update: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (09.09.2024)
Literature - Czech
PRECLÍK, V.: Paměťsochařskéhoportrétu. Academia, Praha 2004 ROESELOVÁ, V.: Technikyvevýtvarnévýchově. SARAH, Praha 1996. ŠTECH, V.V.: Rozprava o reliéfu. HSU, Brno 1956. ZHOŘ, I.: Klíče k sochám. SPN, Praha 1987. ZHOŘ, I.: Hledánítvaru. SPN, Praha 1997. LYNTON, N.: Umění 19. a 20. století. Artia, Praha 1981. PIJOAN, J.: Dějinyumění 10, 12. Knižníklub - Balios, Praha 1991-2004 ROESELOVÁ, V. Technikyvevýtvarnévýchově. Praha : Sarah, 1996 ROESELOVÁ, V. Linie, barva a tvarvevýtvarnévýchově. Praha : Sarah, 2004. VOLAVKOVÁ-SKOŘEPOVÁ, Z. Myšlenkymoderníchsochařů. Praha :Obelisk 1971 Monografiesoučasnýchsochařů, katalogysoučasnýchsbírek a výstav.
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/). Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM
Last update: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (09.09.2024)
Course completion requirements - Czech
Účast na seminářích, komunikace s vyučujícím, splnění jednotlivých seminárních úkolů i úkolu semestrálního. V případě společného výstavního projektu jako výstupu předmětu semestru(po vzájemné dohodě) je nutná týmová práce.
Studentky a studenti vytvoří prezentaci (portfolio) zpracování tématu a obsahu výuky s popisy a komentáři (reflexemi tvůrčích postupů) ve formátu PDF. Prezentaci vloží nejpozději v den konání společné prezentace do MS teams do příslušného kanálu určeného vyučujícím. Prezentace výstupu předmětu se bude konat prezenčně.
Last update: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (09.09.2024)