|
|
|
||
Právo lze nazírat jako systém institucí sloužící k ovlivnění jednání a interakce jednotlivců. Jeho hlavním cílem je vyváření podmínek pro dobrovolnou kooperaci a prostoru pro usilování o vlastní štěstí, při minimalizaci negativních dopadů na zbytek společnosti. Právo by tedy mělo mít dobré společenské konsekvence. Ekonomie je věda, jež studuje lidské jednání, interakce jednotlivců a skupin a jejich společenské důsledky. Ekonomie je tedy přirozeným nástrojem pro analýzu právních norem a jejich společenských dopadů.
Předmět staví na předchozím předmětu Právo a ekonomie I a aplikuje nástroje ekonomie na analýzu právního systému. Právní instituce nastavují omezení a podněty, v jejich rámci probíhá lidská aktivita. Ekonomická analýza bude využita pro osvětlení oblastí práva jako vlastnictví, odpovědnost za škodu, smluvní právo a trestní právo. Ekonomie poskytuje jednotný rámec propojující tyto zdánlivě oddělené právní oblasti a umožní tak lépe porozumět jejich společným aspektům. V předmětu bude kladen důraz na pochopení toho, jak rozdílné právní normy ovlivňují lidské chování a fungování trhů, a zda mají pozitivní nebo negativní vliv na blahobyt společnosti. Absolvováním předmětu by studenti měli získat: - Znalost základních konceptů ekonomické analýzy práva. - Dovednost rozeznat ekonomické aspekty v právních problémech. - Dovednost aplikovat základní principy ekonomie pro analýzu právních norem a soudních rozhodnutí. - Dovednost produkovat smysluplné predikce ohledně dopadů právních norem na lidské jednání a fungování trhů. - Dovednost rudimentárně posoudit právní normy z hlediska ekonomické efektivnosti. Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (05.08.2024)
|
|
||
1. Předmět PE II je ukončen zkouškou (3 kredity). Ke složení zkoušky je třeba získat minimálně 60 bodů ze 100 možných, přičemž max. 76 bodů je možné získat za závěrečný písemný test a max. 24 bodů za aktivitu na seminářích. 2. Ke každému semináři bude zadána literatura ke čtení, sada několika problémů k řešení, eventuálně krátké video. Očekává se, že studenti si před seminářem zadanou literaturu nastudují, problémy vyřeší a zhlédnou video. Na semináři se předpokládá, že studenti byli na přednášce osobně nebo ji zhlédli na videu. Semináře budou zaměřeny na ukázku řešení poskytnutých problémů, diskusi předepsané četby, rozšíření materiálu z přednášek, příklady a aplikace. 3. Aktivita je hodnocena dle bodů získaných správným řešením kvízů (celkem 24 bodů za všechny semináře). Kvíz testuje znalost látky probrané na semináři, znalost zadané literatury, a obsahu příslušné přednášky. 4. Závěrečný písemný test je celokatedrový ve zkouškovém období, obsahuje látku za celý semestr a to pouze z předmětu PE II. Obsahem písemného testu je sada otázek s jednou správnou odpovědí a sada problémů k řešení (obdobné problémům předepisovaným na semináře). Otázky, příklady a problémy testují znalost a zejména porozumění ekonomickým pojmům a principům a schopnost aplikovat je na konkrétní otázky fungování trhů a dopadů právních norem. Z testu lze získat maximálně 76 bodů. 5. Termíny písemného testu budou vypsány v průběhu semestru. Varianty testu se liší mezi termíny i v rámci termínu. Student má na splnění předmětu max. 3 pokusy. 6. Hodnocení předmětu: 0-59.9 bodů – nevyhověl 60-67.9 bodů – dobře 68-79.9 bodů – velmi dobře 80-100 bodů – výborně 7. Pro účely srovnatelného hodnocení testů napříč variantami mohou být dosažené body v testu v konkrétní variantě navýšeny koeficientem, který zajistí shodné první momenty rozdělení bodů (po úpravě koeficientem) mezi variantami. 8. Skládání zkoušky na seminářích, individuální termíny ani ústní přezkušování se nepřipouští. 9. Pokyny k termínům písemného testu, nahlížení do testu a další informace budou vždy zveřejněny v SIS. Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (13.09.2024)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: - Koncepty efektivnosti a jejich aplikace - Hodnocení dopadů právních regulací (RIA) - Tržní a vládní selhání: externality, veřejné statky a veřejné zdroje - Coaseho teorém a transakční náklady - Ekonomická teorie vlastnických práv - Ekonomická analýzy smluvních vztahů a smluvního práva - Ekonomická analýza odpovědnosti za škodu - Ekonomie kriminality - Ekonomie soudního procesu - Asymetrické informace, problém pána a správce - Firma a finance Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (05.08.2024)
|
|
||
Základní literatura:
1. Dušek, L., Alexander,J. a Montag,J. (2020). Poznámky k vybraným tématům předmětu Právo a ekonomie II, on-line skripta.
2. Mankiw, Gregory N. 1999. Zásady ekonomie. Praha: Grada. (Jakákoli novější anglická edice je taktéž vhodná.)
3. Dušek, L. a Montag, J. (2016). Ekonomický přístup ke zkoumání práva: přehled metodologie a nástin příležitostí pro výzkum v České republice. Jurisprudence 6:40-42. Dostupné na http://www.jurisprudence.cz/cz/casopis/ekonomicky-pristup-ke-zkoumani-prava-prehled-metodologie-a-nastin-prilezitosti-pro-vyzkum-v-ceske-republice.m-214.html.
Základní literatura zahrnuje též veškeré materiály, které budou průběžně poskytované k jednotlivým seminářům.
Ostatní literatura:
1. Cooter, Robert and Ulen, Thomas, "Law and Economics, 6th edition" (2016). Berkeley Law Books. 2. Available online at https://scholarship.law.berkeley.edu/books/2
2. Fryštenská M: Ekonomická analýza civilního práva. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Právnická fakulta, 2015. 311 s. Edice Scientia, č. 518. ISBN 978-80-210-7880-2. Dostupné na http://science.law.muni.cz/knihy/monografie/frystenska-ekonomicka-analyza.pdf
3. CoreEcon (on-line learning project): www.core-econ.org.
4. Posner, Richard: Economic Analysis of the Law (5th ed.). New York: Aspen Publishers, 1998 pp. 3-31.
5. Acemoglu, D., Johnson, S. and Robinson, J.A. 2015. Proč státy selhávají. Kap. 1.
6. Montag, J. and Sobek, T. (2018): Proportionality test, forthcoming in Marciano, A. and Ramello G.B. (Eds.). 2019. Encyclopedia of Law and Economics. New York: Springer.
7. Calabresi, Guido. and Melamed, A. Douglas, 1972. Property rules, liability rules, and inalienability: one view of the cathedral. Harvard Law Review 85:1089--1128.
Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (05.08.2024)
|