|
|
|
||
Jde o povinný studijní předmět, který patří mezi základní teoretické předměty profilujícího základu. Jeho
absolvováním
student získá základní znalosti a dovednosti v oblasti biochemie, buněčné biologie a genetiky, které jsou
nezbytným
předpokladem pro další úspěšné studium ve specializovaných předmětech a ve vyšších ročnících. Jedním z
hlavních cílů
předmětu je také vyrovnat různé úrovně znalostí těchto základních oborů, se kterými přicházejí studenti z různých
středních škol. V rámci předmětu se student naučí popsat základy struktury a funkce živých systémů na úrovních
molekul,
organel a buněk, a pochopí přesah těchto principů do úrovní tkání, orgánů a celých organismů.
Last update: Procházka Zdeněk (04.09.2020)
|
|
||
Please scroll down for the English version
Pravidla pro úspěšné studium předmětu Buňka
Během semestru Účast na přednáškách je nepovinná, ale důrazně doporučená. Elektronicky dostupné prezentace nemají a ani nemohou nahrazovat osobní účast na přednáškách. Prezentace z přednášek, další materiály (sylabus, otázky, literatura apod.) a aktuální informace k předmětu jsou v MS Teams (přihlášení: univerzitní_číslo_osoby@cuni.cz, kód týmu: ktk1n9b). V případě technických problémů s MS Teams se prosím obraťte na sarka.bendova@lfmotol.cuni.cz. Konzultace jsou možné přednostně formou položení otázky e-mailem vyučujícímu, který vedl příslušnou přednášku. Otázky (anonymně) a odpovědi budou pro poučení ostatních umístěny také do MS Teams. V poslední přednášce každého ze tří bloků výuky zajišťovaných jednotlivými ústavy budou studenti psát dobrovolný průběžný multiple-choice test s 10 otázkami z látky přednesené v daném bloku. Výsledek každého ze tří testů bude hodnocen 0-10 body. Pokusy o podvádění budou potrestány hodnocením testu 0 body. Pro poučení se z chyb může student požádat e-mailem vyučujícímu odpovědnému za příslušný test během sedmi dnů po konání testu o jeho náhled a konzultaci.
Zápočet
Celkový zisk ze tří průběžných testů tedy bude 0-30 bodů a student dostane zápočet automaticky, pokud získá za průběžné testy aspoň 16 bodů. Studenti se ziskem 0-15 bodů absolvují komplexní zápočtový multiple-choice test s 10 otázkami z látky celého předmětu hodnocený 0-10 body. Zápočet bude udělen při zisku aspoň 6 bodů. První termín tohoto testu bude v prvním týdnu zkouškového období zimního semestru. Studentům je důrazně doporučeno absolvovat první pokus v tomto termínu. Při neúspěchu je možné zápočtový test ještě 2x opakovat v termínech vyhlášených na další týdny tohoto zkouškového období. Po jeho ukončení již nebude možné zápočet získat.
Zkouška
Podmínkou pro konání zkoušky je splněný zápočet. Student má na zkoušku tři pokusy. Řádný a první opravný pokus budou mít formu multiple-choice testu obsahujícího 15 otázek s možným ziskem 0-15 bodů. Podle zisku bude výsledek zkoušky "výborně" (15- 13 bodů), "velmi dobře" (12-11 bodů), "dobře" (10-8 bodů) nebo "nevyhověl/a" (7-0 bodů). Druhý opravný pokus bude mít formu komisionální ústní zkoušky, při které si student vylosuje a zodpoví trojici otázek. Pro poučení se z chyb v zápočtových a zkouškových testech se může student během sedmi dnů po konání testu obrátit na sarka.bendova@lfmotol.cuni.cz s žádostí o náhled testu. Pro zkoušky je určeno zkouškové období a studentům je důrazně doporučeno absolvovat alespoň první pokus během něj. Po zkouškovém období bude už pouze jeden další zkušební termín v květnu a jeden v září. Nevyužití žádného termínu ve zkouškovém období zimního semestru tedy znamená, že student má v daném akademickém roce již jen dva pokusy. Epidemická situace Výuka předmětu může být převedena na distanční formu v MS Teams a některá z výše uvedených pravidel mohou být modifikována, pokud si to vynutí aktuální epidemická situace a platná opatření.
English
Rules for successful study of the subject Cell
During the semester Attendance at lectures is voluntary, but strongly recommended. Presentations available electronically do not and cannot replace your personal participation at the lectures. Lecture presentations, other materials (syllabus, exam questions, literature etc.) and up-to-date information on the subject are in MS Teams (login: university_personal_No@cuni.cz, team code: bvwhl4u). In case of technical problems with MS Teams please contact sarka.bendova@lfmotol.cuni.cz. Consultations are possible preferably by asking the question via e-mail to the teacher of the respective lecture. Questions (anonymously) and answers will also be placed in MS Teams to be available to all. In the last lecture of each of the three blocks of teaching provided by the three departments, students will write an optional multiple-choice test with 10 questions covering the topics presented in the respective block. The results of each of these three tests will be evaluated 0-10 points. Attempts to cheat will be punished by evaluating the test 0 points. To learn from the mistakes students can within seven days after sitting the test ask via e-mail to the teacher responsible for the respective test for a review of the test and consultation.
Credit The total gain from the three tests during the semester will thus be 0-30 points, and students will obtain the credit automatically if they achieve at least 16 points for these tests. Students who gain 0-15 points will sit a comprehensive multiple-choice credit test with 10 questions covering all themes. The test will be evaluated 0-10 points. Credit will be granted to those who gain at least six points. The first possibility to sit the credit test will be in the first week of the winter semester exam period. Students are strongly advised to take the first attempt in this week. In case of failure it will be possible to repeat the credit test twice at dates announced for the remaining weeks of this exam period. After the end of this exam period it will no longer be possible to obtain the credit.
Exam The condition for taking the exam is a granted credit. Students will have three attempts to sit the exam. The regular and first retake attempts will have the format of a multiple-choice test with 15 questions. The test will be evaluated 0-15 points. The final result of the exam will depend on the point yield: "výborně" (15-13 points), "velmi dobře" (12-11 points), "dobře" (10-8 points), or "nevyhověl/a" (7-0 points). The second retake attempt will have the format of a commission oral exam during which the student will draw and answer a triplet of questions. To learn from the mistakes in credit and exam tests students can ask sarka.bendova@lfmotol.cuni.cz within seven days after sitting the test for a review of the test. The exam period is dedicated to exams and students are strongly advised to take at least the first attempt during this period. After the end of the exam period there will be only one additional date in May and one in September. Failure to take an attempt in the winter term exam period therefore means that the student has only two attempts left in the respective academic year. Epidemic situation Teaching of the subject can be switched to the distance mode in MS Teams and some of the above rules can be modified if required by the current epidemic situation and measures. Last update: Dimitriou Alena, Bc. (30.09.2022)
|
|
||
Please scroll down for the English version
Literatura pro předmět Buňka
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
English Literature for the subject Cell Compulsory textbooks:
Recommended textbooks:
Last update: Dimitriou Alena, Bc. (30.09.2022)
|
|
||
Please scroll down for the English version
Okruhy a otázky ke zkoušce z předmětu Buňka
Blok I. (ÚHE)
1. Buňka a její součásti 2. Struktura biologické membrány 3. Membránový transport 4. Buněčná signalizace a adheze 5. Mitochondrie 6. Ribosomy a další nemembránové organely 7. Granulární endoplasmatické retikulum 8. Hladké endoplasmatické retikulum 9. Golgiho komplex 10. Lysosomy a peroxisomy 11. Mikrofilamenta 12. Intermediální filamenta 13. Mikrotubuly 14. Centriol 15. Cytoplasmatické inkluse 16. Jádro buněčné 17. Buněčný cyklus a mitotické dělení 18. Meiotické dělení 19. Fertilizace a rýhování vajíčka 20. Blastocysta a její implantace
Blok II. (ÚLCHKB)
21. Chemická vazba 22. Vodíkový můstek a hydrofobní interakce 23. Biologicky významné organické sloučeniny 24. Chemická rovnováha a základy bioenergetiky 25. Struktura a funkce enzymů 26. Termodynamické aspekty enzymové katalýzy 27. Mechanizmy enzymové katalýzy 28. Struktura sacharidů 29. Struktura aminokyselin 30. Struktura lipidů a steroidů 31. Struktura nukleových kyselin 32. Struktura bílkovin 33. Přehled energetického metabolizmu 34. Glykolýza 35. Glukoneogeneze 36. Citrátový cyklus 37. Oxidační fosforylace 38. Syntéza mastných kyselin 39. Degradace mastných kyselin 40. Propojení metabolických drah
Blok III. (ÚBLG)
41. Definice života a základní znaky živých organismů 42. Základní procesy v evoluci organismů a biodiverzita života na planetě 43. Centrální dogma molekulární biologie 44. Replikace DNA a enzymy, které se na ní podílejí 45. Transkripce a enzymy, které se na ní podílejí 46. Posttranskripční úpravy 47. Translace a struktury a enzymy, které se na ní podílejí 48. Posttranslační úpravy 49. Genetický kód a jeho vlastnosti 50. Regulace genové exprese 51. Možnosti vzniku mutací 52. Klasifikace mutací 53. Základní typy reparace DNA 54. Základní rozdíly mezi prokaryotickou a eukaryotickou buňkou 55. Genom a karyotyp člověka 56. Struktura a modifikace chromatinu 57. Struktura lidského genu 58. Typy RNA v lidské buňce a jejich funkce 59. Typy variant v lidském genomu 60. Mechanismy ovlivnění fenotypu genetickou variabilitou
English
Topics and questions for the exam in the subject Cell
Block I. (DHE) 1. Cell and its components 2. Structure of biological membrane 3. Membrane transport 4. Cell signalization and adhesion 5. Mitochondria 6. Ribosomes and other non-membranous organelles 7. Rough endoplasmic reticulum 8. Smooth endoplasmic reticulum 9. Golgi complex 10. Lysosomes and peroxisomes 11. Microfilaments 12. Intermediate filaments 13. Microtubules 14. Centriole 15. Cytoplasmic inclusions 16. Nucleus 17. Cell cycle and mitotic division 18. Meiotic division 19. Fertilization and cleavage of oocyte 20. Blastocyst and its implantation
Block II. (DMCCB) 21. Types of chemical bonds 22. Hydrogen bonding and hydrophobic interactions 23. Biologically important organic compounds 24. Chemical equilibrium and principles of bioenergetics 25. Structure and function of enzymes 26. Thermodynamic aspects of enzyme catalysis 27. Catalytic mechanisms of enzymes 28. Structure of carbohydrates 29. Structure of amino acids 30. Structure of lipids and steroids 31. Structure of nucleic acids 32. Structure of proteins 33. Energy metabolism overview 34. Glycolysis 35. Gluconeogenesis 36. Citric acid cycle 37. Oxidative phosphorylation 38. Fatty acid synthesis 39. Fatty acid degradation 40. Integration of metabolism and metabolic pathways
Block III. (DBMG) 41. Definition of life and basic features of living organisms 42. Basic processes in the evolution of organisms and biodiversity of life on the planet 43. Central dogma of molecular biology 44. DNA replication and enzymes involved 45. Transcription and enzymes involved 46. Posttranscriptional modifications 47. Translation and structures and enzymes involved 48. Posttranslational modifications 49. Genetic code and its properties 50. Regulation of gene expression 51. Origin of mutations 52. Classification of mutations 53. Basic types of DNA repair 54. Basic differences between prokaryotic and eukaryotic cell 55. Human genome and karyotype 56. Chromatin structure and modifications 57. Structure of a human gene 58. Types of RNA in human cells and their functions 59. Types of variants in human genome 60. Mechanisms how phenotype is influenced by genetic variability Last update: Dimitriou Alena, Bc. (30.09.2022)
|