PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Teoretická zkouška z tematických okruhů klinické a vývojové kineziologie - PSZZ245
Anglický název: Theoretical State Exam Clinical and Developmental Kinesiology
Zajišťuje: Katedra fyzioterapie (51-300400)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2022
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, SZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (01.03.2023)
Tematické okruhy vycházejí z náplně předmětů: Speciální kineziologie I a Speciální kineziologie II.
Literatura -
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (13.10.2022)

Doporučená literatura vychází z dílčích předmětů uvedených v anotaci předmětu.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (01.03.2023)

PSZZ245 - Teoretická zkouška z tematických okruhů klinické a vývojové kineziologie 

  1. Osový orgán (včetně funkční anatomie, vzpřimovací mechanizmy, fylogenetické souvislosti, stabilita - biomechanická i neurofyziologická komponenta, souvislosti funkčních a strukturálních poruch osového orgánu a pohybového chování). 
  2. Horní končetiny a jejich funkce ve zdraví a v nemoci (včetně funkční anatomie, fylogenetické souvislosti, poruchy funkční vs. strukturální v jednotlivých kloubech s důsledkem pro pohybový systém, specifické funkce lidské ruky). 
  3. Dolní končetiny a jejich funkce ve zdraví a v nemoci (včetně funkční anatomie, fylogenetické souvislosti, poruchy funkční vs. strukturální v jednotlivých kloubech s důsledkem pro pohybový systém, formování kolodiafyzárního úhlu, osa dolních končetin). 
  4. Funkce kloubů a jejich poruchy (včetně stavby jednotlivých typů kloubů, kineziologické souvislosti tvaru kloubů, teorie blokád, hypermobilita, poruchy intraartikulární, extraartikulární, princip centrace, poruchy funkční vs. strukturální v jednotlivých kloubech s důsledkem pro pohybový systém). 
  5. Funkce svalů a vazů a jejich poruchy (včetně stavby svalů, vazů vzhledem k tvaru, typu vláken, popř. délce, intramuskulární koordinace, nábor svalových jednotek, typy kontrakcí (energetická náročnost, princip tréninku), změny svalového napětí a protažitelnosti nekontraktilních částí svalu, poruchy funkční vs. strukturální v jednotlivých tkáních s důsledkem pro pohybový systém). 
  6. Význam logistické funkce pro pohyb (včetně metabolických a cirkulačních předpokladů svalové práce, aerobní vs. anaerobní, extrémní situace (vysokohorské klima, vlhkost, teplota), stresová osa, spánek, imunita, principy regeneračních procesů). 
  7. Neurální a mechanický přenos informací v pohybovém aparátu, řetězení činnosti svalů (včetně způsobu přenosu informace v NS a možné poruchy, svalové smyčky, fasciální funkce a jejich poruchy, blokády kloubů, změny na ostatních měkkých tkáních). 
  8. Řízení hybných funkcí (včetně hierarchie úrovně řízení, „general movement pattern generator“, funkční vztahy mezi jednotlivými systémy NS včetně vegetativního, základní centra CNS a jejich funkce, poruchy funkční vs. strukturální v jednotlivých úrovních NS s důsledkem pro pohybový systém). 
  9. Senzorické funkce, nocicepce, percepce a jejich vztah k pohybovému chování (včetně senzorické integrace, akutní a chronická bolest, škály hodnocení, gnostické funkce, tělesné schéma). 
  10. Rovnovážné funkce (včetně vestibulárního systému, organizace rovnovážných funkcí, obranné reakce, poruchy rovnováhy a jejich důsledek pro pohybové chování). 
  11. Celotělový aspekt myoskeletálního aparátu, jistota a stabilita pohybu (včetně typů stabilizačních mechanizmů, lokální symptomatický a celkový kauzální terapeutický postup). 
  12. Posturální a lokomoční (hrubá) motorika, obratná a sdělovací (jemná) motorika (včetně řídících center, fylogenetické a ontogenetické souvislosti, diagnostika jednotlivých klinických projevů). 
  13. Psychosomatika ve fyzioterapii. Vztah mezi stavem mysli a držením těla (včetně psychosomatických onemocnění, vliv stavu pohybového systému na psychické funkce, stresová reakce akutní, chronická, imunita, fylogenetické souvislosti). 
  14. Základní výchozí polohy těla při odpočinku, povšechné a cílené pohotovosti a jejich vlivna průběh pohybu (včetně řízení úrovně svalového napětí a jeho poruchy, relaxační techniky, selektivní segmentální aktivita a relaxace). 
  15. Proces řízení pohybu (včetně aferentních předpokladů řízení pohybu, centra řízení pohybu, motorické učení, vliv zpětné a dopředné vazby). 
  16. Poruchy řízení pohybu v klinické praxi (včetně vzniku funkční vs. strukturální poruchy jednotlivých systémů a jejich důsledek pro pohybové chování) . 
  17. Analýza pohybové poruchy: postup, hodnocení rozsahu a původu poruch (včetně schématu diferenciálně diagnostické rozvahy, ověření závěru rozvahy a výsledku terapie). 
  18. Rané fáze motorické ontogeneze dítěte a její vývojová stadia a možné poruchy.Pohybové dovednosti v jednotlivých obdobích dětského věku. Úrovně posturálních strategií v průběhu vývoje dítěte (včetně rovnovážných funkcí, koaktivace, raná chůze, skok, motorické učení). 
  19. Primitivní reflexologie, vývojové změny řízení motoriky (včetně organizace primitivních reflexů (typy dle inputu a dle druhu reakce), časový sled, diagnostické možnosti, vývojové změny úrovní řízení motoriky, myelinizace). 
  20. Posturální aktivita a testování posturální reaktivity, diferenciace opěrných ploch a bodůve vývoji vertikalizace (včetně principů posturálního vývoje, vzpřimovací mechanizmy, rovnovážné funkce, změny posturální náročnosti vzhledem k diferenciaci opěrných funkcí, zkřížené vzory, diagnostické možnosti). 
  21. Vývoj volní motoriky; diferenciace od holokinezy k ideokineze (včetně teorie řízení motoriky, princip gradientu dle Gessela, posturální předpoklady účelově zaměřeného pohybu, základní milníky ve vývoji). 
  22. Centrální poruchy motorického vývoje, jednotlivé druhy poruch (včetně etiogeneze, časná diagnostika, centrální tonická a koordinační porucha, DMO). 
  23. Posturální a respirační funkce v klinické praxi (včetně vývojových změn posturálně respiračních funkcí v ontogenezi, projevy funkčních a strukturálních poruch respiračního systému do systému posturálního a naopak). 
  24. Trupová stabilizace a funkce pánevního dna v klinické praxi (včetně vývojových změn úrovně trupové stabilizace, projevy funkčních a strukturálních poruch pánevního dny do systému trupové stabilizace a naopak). 
  25. Vliv trvale opakovaných stereotypních poloh a pohybů na držení těla a provedení  pohybu (včetně pohybových vzorů, programů, princip automatizace pohybových funkcí, kapacita jednotlivých částí pohybového systému pro specifickou zátěž). 
  26. Poruchy motoriky při traumatech a mikrotraumatech (včetně mechanizmu vzniku traumat dle příčiny v jednotlivých tkáních a funkčních částech pohybového systému a jejich důsledek pro pohybové chování, kompenzační mechanizmy). 
  27. Poruchy motoriky při intoxikacích, infekcích, alergiích (včetně lokalizace a princip působení jedu, infekčního agens a alergické reakce a důsledky pro pohybové chování). 
  28. Poruchy motoriky při degeneracích a involucích (včetně vzniku degenerativních poruch na jednotlivých tkáních pohybového systému, proces stárnutí na buněčné a systémové úrovni a jeho důsledky pro pohybové chování). 
  29. Poruchy motoriky při senzorických a mentálních poruchách, popř. změnách psychického stavu (včetně obecné charakteristiky a typických znaků při poruše jednotlivých senzorických systémů a kognitivních funkcí, mentální retardace, demence, ADHD). 
  30. Zásady postupu pro dosažení změny vadného pohybového programu (včetně návratu k funkci, kompenzace, somatognózie, automatizmus pohybových funkcí). 
  31. Adaptační mechanizmy jednotlivých částí pohybového systému, neuroplasticita, sportovní trénink (včetně adaptace na pozitivní i negativní podmínky, únava, kompenzace, využití principu neuroplasticity v klinické praxi).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK