PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Výtvarná výchova v mezinárodním kontextu - OPNW2V102A
Anglický název: Art Education in International Context
Zajišťuje: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: OPNW2V107A
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (27.09.2019)
Cílem předmětu je osvojení profesních kompetencí budoucích učitelů v oblasti práce se vzdělávacím obsahem ve vazbě na současné výtvarné umění a oborové cíle RVP ZV a G i oborové kompetence v mezinárodním kontextu. Předmětem zájmu se stává diskurz výtvarné pedagogiky ve vztahu k interkulturnímu vzdělávání, transkulturním a osobnostním přístupům ve vzdělávání, vizuální kultuře v době globalizovaných médií. Studenti se seznámí s některými mezinárodními projekty KVV, pedagogicko- výzkumného charakteru, např. evropský projekt Creative Connections, Creative Partnership, Images and Identity, Nora Inu a jiné.
Literatura -
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (27.09.2019)

Základní studijní literatura a studijní pomůcky

FULKOVÁ, M. Diskurs umění a vzdělávání. Praha: H+H, 2008. Vybraná kapitola Kultura jako setkání s Jiným.

FULKOVÁ, M., V černém oblaku. Edukační projekt k výstavě Dekadence v Galerii Rudolfinum. Interní materiál KVV, studentům bude poskytnut k použití.

Fulková, M., Tipton, T., Ishikawa, M. (2009), Through the Eyes of a Stray Dog: Encounters with the Other (Culture).  International Journal of Education through Art. Vol. 5. no 6, 2009, pp. 111-128. ISSN 1743-5234

FULKOVÁ, M. Nora Inu. Očima toulavého psa. Edukační program k výstavě japonského fotografa Shomei Tomatsu. Interní materiál KVV, studentům bude poskytnut k použití.

FULKOVÁ, M. Edukační obsahy mezinárodních projektů Creative Connetions a Images and Identity. Interní materiál KVV, studentům bude poskytnut k použití.

 

Doporučená literatura:

Rámcový vzdělávací program pro gymnázia. [online]. Praha: VÚP v Praze, 2007. 100. s. [cit. 2015-10.18]. Dostupné z WWW: <http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/12/RVPG-2007-07_final.pdf>.

Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. [online]. Praha: VÚP v Praze, 2007. 126. s. [cit. 2015-10.18]. Dostupné z WWW: <http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/12/RVPZV_2007-07.pdf>.

SLAVÍK, J.; CHRZ, V.; ŠTECH, S. Tvorba jako způsob poznávání. Praha: Karolinum, 2014.

UHL SKŘIVANOVÁ, V. Pojetí vzdělávacích cílů v ČR a Německu aneb umělecko-pedagogická interpretace kurikulárníchdokumentů českých a bavorských gymnázií. Brno: Paido, 2011.

UHL SKŘIVANOVÁ, V. a kol. (eds.) Pedagogika umění – umění pedagogiky aneb přínos oboru výtvarná výchova ke všeobecnému vzdělávání. Ústí nad Labem: UJEP, 2014.

 

Doporučená studijní literatura a studijní pomůcky

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. (25.10.2019)

Zkouška

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (15.10.2019)

Student si založí portfolio s materiály, vztaženými k problematice. Poté si vybere vlastní téma a vztáhne je k určitým vybraným dílům výtvarného umění nebo výstavních projektů mezinárodní úrovně (Benátské bienále výtvarného umění, mezinárodní projekty NG, UPM atd. a rozpracuje vybrané umělecké obsahy konkrétních děl s cílem jejich didaktické transformace. Při zkoušce prokáže znalosti kontextů a celkové problematiky.

Po dohodě se studenty ze dne zahájení kursu - vybraný problém porfolia nebo jeho část, nebo téma, které studenty zajímá, bude prezentovanáno ve formě powerpointové prezentace v angličtině. Vyšší ambice na kvalitu může být naplněna také slovním komentářem v angličtině. Prezentace bude v časovém rozsahu 10 minut.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK