PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Příprava podpůrného učebního prostředí - OPNS4S032B
Anglický název: Preparation of supportive learning environment
Zajišťuje: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 0 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Lenka Felcmanová, Ph.D.
Prerekvizity : OPNS4S022A
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PaedDr. Eva Marádová, CSc. (05.02.2020)
Předmět je zaměřen na sledování školního a třídního prostředí vytvářeného dle principů UDL (Universal Design for Learning)pro realizaci inkluzivního vzdělávání. Studenti budou kritickými pozorovateli funkčního, přístupného a komfortního prostředí pro společné vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžné škole. Seznámí se s moderní architekturou školních budov určených ke vzdělávání všech žáků, včetně žáků s omezením v samostatné orientaci a pohybu. Osvojí si hl. zásady tvorby flexibilních výukových materiálů, alternativ vizuálních a akustických podnětů a informací. Seznámí se s konstitutivními prvky univerzálního designu při běžném chodu školy vzhledem k jejímu poslání vzdělávací instituce ( s fyzickou přístupností jejích prostor; s korektností formátů materiálů určených pro výuku; s přístupností elektronického učebního prostředí; s flexibilitou v poskytování alternativních možností tam, kde je běžný metodický nebo informační postup nevyhovující). Obsah: 1. prostředí školy - vzhled a dominanty budovy, prostorové dispozice místností, vybavení tříd a kabinetů, zájmových a speciálních učeben 2. vybavení a strukturované prostředí učeben, otevřenost a přístupnost školy, vybavení ICT 3. možnosti uspořádání třídy, centra aktivit a relaxace, prostory pro tichou individuální práci, malou a velkou skupinovou práci a skupinovou výuku 4. hlavní zásady při navrhování učebních lekcí z hlediska zapojení všech žáků 5. flexibilní učební materiály, přizpůsobivé a variabilní, mediální prezentace a vhodné formáty 6. UDL – principy, příklady, návody 7. bezpečné prostředí školy a třídy pro žáky s omezenou schopností samostatné orientace 8. vybavenost třídy a její odhlučnění z hlediska nároků komunikace učitel – žák- asistent pedagog 9. alternativy vizuálních a akustických informací 10. optimalizace přístupu žáků se SVP k nástrojům, pomůckám a pomocným technologiím 11. eliminace složitosti, nepřehlednosti, rozptylování – strukturace prostoru, času, úkolu
Literatura
Poslední úprava: PaedDr. Eva Marádová, CSc. (05.02.2020)

BUTLER, J. HOLDEN, K.,  LIDWELL, W. Univerzální principy designu. 125 způsobů jak zvýšit použitelnost a přitažlivost a ovlivnit vnímání designu. Brno, Computer Press, 2011, ISBN 9788025135402.
FILIPIOVÁ, D. Projektujeme bez bariér. Praha: MPSV, 2002, vyd.1., s.101, ISBN 80-86552-18-7.
HEJNÝ, J., ŠVANCAR, R. Škola podle Fuchse: budova, kterou navrhoval slavný architekt, dodnes nabízí žákům přívětivé prostředí. Učitelské noviny: týdeník pro učitele a přátele školy. Praha: Josef Král 1883-, 2015, 118(15), 10-11. ISSN 0139-5718.

Studijní opory
Poslední úprava: PaedDr. Eva Marádová, CSc. (03.02.2022)

Studentům jsou k dispozici studijní opory (prezentace přednášek, odkazy na elektronické zdroje, interaktivní úkoly, doplňkové studijní materiály) v prostředí MOODLE dostupné na:

https://dl1.cuni.cz/course/index.php?categoryid=696

Název kurzu: Příprava podpůrného učebního prostředí

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK