PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Rozvoj předmatematické gramotnosti - OPN03M303A
Anglický název: Pre-mathematical Literacy Development
Zajišťuje: Katedra matematiky a didaktiky matematiky (41-KMDM)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Michaela Kaslová
Mgr. Radka Havlíčková, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (25.01.2020)
Cílem kurzu je získat studenty k dalšímu studiu didaktiky předmatematické gramotnosti (PMG); vybavit je nástroji pro jejich kvalifikované uplatnění v praxi tak, aby byli schopni v oblasti PMG metodicky řídit začínající učitele a asistenty, evaluovat podřízené, zdůvodnit doporučení i rodičům, individualizovat přístupy k dítěti. Témata: 1) Školní vzdělávací program se zaměřením na předmatematickou gramotnost a počátky matematické gramotnosti – tvorba, hodnocení ŠVP. Individuální programy rozvoje dítě se specifickými potřebami včetně dětí nadprůměrných v intelektové oblasti. Analýza vybraného ŠVP z pohledu didaktiky matematiky a předmatematické gramotnosti. Zvláštní zřetel na klady a úskalí ŠVP a PMG v lesní mateřské škole. Akcent na přesahy s důrazem na dynamické didaktické konektivní struktury. 2) Pedagogické směry a příprava na školní matematiku – porovnávání, klady a úskalí. 3) Zahraniční i domácí metodické a didaktické materiály tištěné i digitální a kritický pohled učitele. 4) Analýza dětských aktivit, analýza dětských reakcí v daném kontextu na daný podnět (pozorování nebo videozáznam). 5) Modifikace aktivit s přihlédnutím k rozvoji dítěte, specifické podmínky (věk, mateřský jazyk, odklad školní docházky); úskalí rozvoje PMG u dětí cizinců. 6) Kooperace s rodiči v oblasti PMG; nabídka aktivit pro doma - společenské a stolní hry s pravidly (pořádání akcí pro rodiče s dětmi a organizace třídních schůzek ve spolupráci s oborovým profesionálem).
Literatura
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (25.01.2020)

CHVÁL Martin a FELCMANOVÁ Lenka a Michaela KASLOVÁ Úroveň zrakového vnímání a předmatematických dovedností u předškoláků.  In David Greger et al. (Eds.) Spravedlivý start? Nerovné šance v předškolním vzdělávání a při přechodu na základní školu. Praha : UK PEDF, 2015, s. 71-95. ISBN 978-80-7290-861-5.

KASLOVÁ Michaela Potencionální talent a (ne)vhodné strategie jeho raného rozvoje.In Jaroslav Zhouf (Ed.) Ani jeden matematický talent nazmar. Praha : JČMF, 2019 (14 stran v tisku).

KASLOVÁ Michaela Worksheets in Czech Kindergartens. In Jarmila Novotná a Hana Moraová (Eds.) Proceedings SEMT´19.Praha : UK PEDF, 2019, s. 473-474. ISBN 978-80-7603-069-5.

KASLOVÁ Michaela Příprava na slovní úlohy v mateřské škole. Text ESF v projektu SC1 České Budějovice, 2019, 20 stran, bez ISBN.

KASLOVÁ Michaela Konektivní didaktické struktury se zaměřením na stimulaci logického myšlení. In Viktor Murcín (Ed.) Matematika vo svete předškoláka.  Bratislava : Pro Solution s.r.o. , 2017, s. 29-46. ISBN 978-80-8139-111-8.

Studijní opory
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (29.01.2020)

Odkaz na kurz v Moodle je: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=8859 (heslo pro hosta je akreditacePPV2020).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK