PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Orbis pictus 1 - OPBV3V022A
Anglický název: Orbis Pictus I
Zajišťuje: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 0 [hodiny]
Počet míst: 16 / 16 (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D.
Mgr. Helena Kafková, Ph.D.
Vyučující: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D.
Prerekvizity : OPBV3V011A, OPBV3V013A
Je prerekvizitou pro: OPBV3V032A
Anotace -
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (12.01.2024)
V kontextu specifik didaktického portfolia kurs představí studentům možnosti muzejní/galerijní edukace ve vazbě na aktuální edukační trendy a kritické teorie kultury, včetně vazeb na didaktické přístupy evropského projektu vizuální gramotnosti pro galerie a muzea. Studenti se seznámí se současným pojetím muzea/galerie, které chápeme jako médium komunikace, mediace (zprostředkování) a edukace umění. V centru zájmu jsou možnosti percepce kulturního artefaktu v proměnlivých kontextech jeho vzniku, percepce a funkce v prostředí výstavy, expozice a jejich kurátorského pojetí. Problematika bude explikována na příkladech realizovaných profesionálních programů UPM, NG a dalších kulturních institucí a komparována s certifikovanými metodikami muzejního/galerijního vzdělávání MKČR. Studenti navrhují do portfolia vlastní pojetí edukačního programu nebo animačních aktivit pro vybraný výstavní projekt nebo jeho část pro publikum různého věku a zájmů. 1.– 4. Úvodní setkání. V osobním portfoliu studenti založí sekci Edukace a výtvarný/kulturní artefakt, vytvoří pracovní skupiny. Komunikace a spolupráce: Obraz/artefakt jako text a jeho kódování, obrazový diskurs a kulturní/vzdělávací instituce. Vazba na RVP, oblast Umění a kultura. 5. – 8. Edukace – animace. Průzkum výkladových rámců ovlivňujících pojetí uměleckého díla v současnosti. Komunikace a spolupráce: Interpretační/mediační strategie – proměny významu artefaktu ve vztahu ke kulturním, historickým, sociálním, genderovým kontextům. 9. – 12. Edukace-animace. Skupinová spolupráce na variantách pojetí edukačního přístupu pro vybraný výstavní projekt nebo jeho část, důraz na kolaborativní a kreativní činnosti skupiny a přínos jednotlivce pro řešení projektu. Pozn. Podle možností a ve formě individuálních návštěv budou některé přednášky a semináře realizovány v edukačních odděleních spolupracujících institucí (např. U(P)M, Dům u Černé matky Boží, DOX, NG Veletržní palác aj.).
Deskriptory
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (12.01.2024)
Přímá výuka
Přednášky: 1
Cvičení: 1
Praxe: 0
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky 30 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení 30 minut
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu praxe 60 minut
Samostudium literatury (za semestr) 5 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr) 10 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr) 20 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce 0 hodin
Příprava na zápočet 15 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška 0 hodin
Literatura
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (12.01.2024)

Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/).
FULKOVÁ, M., HAJDUŠKOVÁ, L., SEHNALÍKOVÁ, V.: Muzejní A Galerijní Edukace 1.  Vlastní Cestou K Umění. Praha: Univerzita Karlova V Praze, Pedagogická fakulta, 2012 Praha: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 2012. ISBN 978-80-7290-535-5 (Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta) ISBN 978-80-101-111-8 (Uměleckoprůmyslové museum v Praze).   
ŠOBÁŃOVÁ, P.: Muzejní edukace. Olomouc: PedF UPOL, 2012. ISBN 978-80-244-3003-4 Dostupné online.   
KESNER, L. ml.: Muzeum umění v digitální době. Vnímání obrazů a prožitek umění v soudobé společnosti. Praha: Argo a Národní galerie, 2000.  
  
FULKOVÁ, M., HAJDUŠKOVÁ, L., SEHNALÍKOVÁ, V., KITZBERGEROVÁ, L.: Muzejní a galerijní edukace 2. Učení z umění. Vzdělávací programy Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Galerie Rudolfinum 2012 a 2013. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta a Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 2013, ISBN978-80-729-700-7. (Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta), ISBN 978-80-7101-127-9 (Uměleckoprůmyslové museum v Praze)  
HORÁČEK, R.: Galerijní animace a zprostředkování umění. MU Brno 1998.  
FULKOVÁ, M. Výtvarná výchova – návod k použití. (2013) Kapitola 11. Str. 376 – 397. In SLAVÍK, J., CHRZ, V., ŠTECH, S. a kol: Tvorba jako způsob poznávání. Praha: Karolinum 2013. ISBN 978-80-246-2335-1.   
Edukační programy NG, UPM, Galerie Rudolfinum (dostupné na KVV PedF UK)  
Časopisy: IJETA, IJADE  
FULKOVÁ, M., JAKUBCOVÁ, L, SEHNALÍKOVÁ, V.: Metodika galerijního/muzejního programu pro předškolní vzdělávání. Certifikace MK ČR, osvědčení č. 8, č. j. MK 42/2014 OVV ze dne 15. 4. 2014.  
FULKOVÁ, M., JAKUBCOVÁ, L, SEHNALÍKOVÁ, V.: Metodika galerijního/muzejního programu pro základní vzdělávání. Certifikace MK ČR, osvědčení č. 8, č. j. MK 42/2014 OVV ze dne 15. 4. 2014.  
FULKOVÁ, M., JAKUBCOVÁ, L, SEHNALÍKOVÁ, V.: Metodika galerijního/muzejního programu pro gymnaziální vzdělávání.   Certifikace MK ČR, osvědčení č. 8, č. j. MK 42/2014 OVV ze dne 15. 4. 2014.  
ENViL   
Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM


Sylabus
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (12.01.2024)

1.– 4. Úvodní setkání. V osobním portfoliu studenti založí sekci Edukace a výtvarný/kulturní artefakt, vytvoří pracovní skupiny. Komunikace a spolupráce: Obraz/artefakt jako text a jeho kódování, obrazový diskurs a kulturní/vzdělávací instituce. Vazba na RVP, oblast Umění a kultura. 

5. – 8. Edukace – animace. Průzkum výkladových rámců ovlivňujících pojetí uměleckého díla v současnosti. Komunikace a spolupráce: Interpretační/mediační strategie – proměny významu artefaktu ve vztahu ke kulturním, historickým, sociálním, genderovým kontextům. 

9. – 12. Edukace-animace. Skupinová spolupráce na variantách pojetí edukačního přístupu pro vybraný výstavní projekt nebo jeho část, důraz na kolaborativní a kreativní činnosti skupiny a přínos jednotlivce pro řešení projektu.     

Pozn. Podle možností budou některé přednášky a semináře realizovány v edukačních odděleních spolupracujících institucí (např. U(P)M, Dům u Černé matky Boží, DOX, NG Veletržní palác aj.) , a to v individuálním režimu a dle otvíracích zvyklostí kulturních institucí.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D. (12.01.2024)

Aktivní účast v debatních skupinách. Prezentace vytvořeného portfolia ve studijní skupině

Zápočet

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK