PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Vývoj školství a vzdělávací politiky v ČR po roce 1989 - OOK02333V2
Anglický název: National Education System and Educational Policy development since 1989
Zajišťuje: Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání (41-UVRV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2010
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (25)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. David Greger, Ph.D.
Třída: Předměty kombinovaného stuida
Volitelné předměty pro KS
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: GREGER/PEDF.CUNI.CZ (18.02.2010)
U příležitosti 20. výročí Sametové revoluce dochází k hodnocení vývoje české společnosti a jejich dílčích aspektů. Cílem tohoto kurzu je kriticky zhodnotit vývoj školství od roku 1989 do současnosti. Ukážeme si některé realizované podstatné změny ve školství, přičemž mnohé z nich nebyly plánovány a řízeny, zatímco jiné reformy, byť plánované, vedly nanejvýš ke změně rétoriky, nikoliv však ke skutečné proměně vzdělávání. Studenti tak budou mít možnost seznámit se stále aktuálními otázkami vzdělávání (Máme plošně testovat žáky na českých školách?, Zhoršují se výsledky českých žáků?, aj.), konkrétními dokumenty vzdělávací politiky a programy rozvoje školství (Kvalita a odpovědnost, Zelené kniha, Bílá kniha, aj.) i s analýzou současného stavu českého školství.
Literatura
Poslední úprava: GREGER/PEDF.CUNI.CZ (18.02.2010)

BÎRZEA, C. Reformní proces ve školství transformujících se zemí střední a východní Evropy. In: Reformy školství ve střední a východní Evropě. Praha: Ústav pro informace ve vzdělávání, 1999.

ČERYCH, L.; KOTÁSEK, J.; KOVAŘOVIC, J.; ŠVECOVÁ, J. The Education Reform Process in the Czech Republic. In Strategies for Educational Reform: From Concept to realisation. Strassbourg : Council of Europe Publishing, 2000.

KOTÁSEK, J. Vzdělávací politika a rozvoj školství v České republice po roce 1989 - 1. Časť a 2. Časť. Technológia vzdelávania, 2005, č. 3, 7-11.

KOTÁSEK, J.; GREGER, D.; PROCHÁZKOVÁ, I. Demand for Schooling in the Czech Republic (Country Report for OECD) [On-line]. Paris: OECD, 2004 Available: .

Národní program rozvoje vzdělávání v České republice - Bílá kniha. Praha: MŠMT, 2001.

POLYZOI, E.; FULLAN, M.; ANCHAN, J.P. (Eds.) Change Forces in Post-Communist Eastern Europe: Education in transition. London: RoutledgeFalmer, 2003.

STRAKOVÁ, J.; GREGER, D.; KALOUS, J.; KOŠŤÁLOVÁ, H.; POLECHOVÁ, P.; SIMONOVÁ, J.; ŠTEFFL, O.; VESELÝ, A. Analýza naplnění cílů Národního programu rozvoje vzdělávání v České republice (Bílé knihy) v oblasti předškolního, základního a středního vzdělávání. Praha: MŠMT, 2009. dostupné online: http://www.msmt.cz/uploads/soubory/zakladni/AV_evaluace_BK.pdf

WALTEROVÁ, E.; GREGER, D. (Guest editors). The Transformation of Educational Systems in the Visegrad Countries - Thematic issue Orbis scholae, 2007, Vol. 1, No. 2, p. 173. ISSN 1802-4637. dostupné online: http://www.orbisscholae.cz/archiv/2007_02.pdf

Sylabus
Poslední úprava: GREGER/PEDF.CUNI.CZ (18.02.2010)

1. Teorie transformace a tranzice společnosti aplikované na sféru vzdělávání (fáze a dimenze transformace a proměn vzdělávání od roku 1989 do současnosti). Srovnání s vývojem společnosti a vzdělávání v dalších post-socialistických zemích.

2. Dokumenty vzdělávací politiky a různé koncepční dokumenty, plány reforem školství od roku 1989 do současnosti (koncepční dokumenty do roku 2001, Bílá kniha a Zelená kniha, analýza naplňování cílů Bílé knihy).

3. Strukturální proměny vzdělávání - nové instituce (vyšší odborné školy, lycea, víceletá gymnázia) a kvantitativní vývoj podílu žáků v různých typech studia (podíl žáků v různých typech studia. Strukturální problémy a otevřenost přístupu na VŠ. Demografický vývoj populace a jeho dopad na vzdělávání a strukturu školského systému.

4. Vývoj v oblasti monitorování a hodnocení výsledků vzdělávání - testování žáků na základních školách a diskuse o jejich zavedení, státní maturity, autoevaluace škol a role školní inspekce.

5. Výsledky vzdělávání žáků v ČR. Jaké jsou trendy ve vzdělanosti žáků v ČR? Výsledky mezinárodních výzkumů (PISA, TIMSS, CivEd), ale také domácích šetření (např. SCIO - Sonda maturant po 10 letech). Veřejné diskuse ohledně poklesu vzdělanosti národa (např. výzva "Všem jejichž hlas je slyšet") a zjištění výzkumů v této oblasti.

6. Vývoj obsahů a cílů vzdělávání (kurikulum): školní osnovy a Rámcové vzdělávací programy, nástup klíčových kompetencí, srovnání s vývojem v Evropě.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK