PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Výtvarná výchova pro vychovatele I - OKBV1V112A
Anglický název: Art Education for Educators I
Zajišťuje: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 8 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Helena Kafková, Ph.D.
Prerekvizity : OKBV1P101A
Je prerekvizitou pro: OKBV1V118A
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Leonora Kitzbergerová, Ph.D. (11.02.2020)
Vymezení předmětu výtvarná výchova, jeho vnitřní členění a prostředky. Činnosti ve výtvarné výchově (vnímání, tvorba, imaginace, komunikace). Vazby výtvarné výchovy na současnou vizuální kulturu a výtvarné umění. Cíle výtvarné výchovy.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Leonora Kitzbergerová, Ph.D. (11.02.2020)

Studenti se seznámí s výchovnými a vzdělávacími možnostmi výtvarných činností ve volném čase a osvojí si zásady realizace těchto možností. Seznámí se s kontexty obsahu výtvarné výchovy v současné vizuální kultuře a s možnostmi jejich využití ve volnočasových činnostech. 

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Leonora Kitzbergerová, Ph.D. (11.02.2020)

ADAMEC, J; BLÁHA, J.; ŠAMŠULA, P.: Průvodce výtvarným uměním (I.-VI.díl), Praha: Práce 1993 - 1996.

DVOŘÁKOVÁ, M.: Výtvarná výchova na prvním stupni I (Pracovní sešit pro 1. - 3. ročník). Havlíčkův Brod: TOBIÁŠ,  1996. ISBN 80-85808-46-3.

DVOŘÁKOVÁ, M.: Výtvarná výchova na prvním stupni II (Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník). Havlíčkův Brod: TOBIÁŠ,  1998. ISBN 80-85808-59-5.

HAZUKOVÁ, H., ŠAMŠULA, P.: Didaktika výtvarné výchovy I., Praha: PedF UK, 2005, ISBN: 80-7290-237-7.

ROESELOVÁ, V.: Didaktika výtvarné výchovy V., Praha: PedF UK, 2003, ISBN: 80-7290-129-X.

HAZUKOVÁ, H.; ŠAMŠULA, P. Didaktika výtvarné výchovy I. Praha: Univerzita Karlova, vydavatelství Karolinum, 1991. ISBN 80-7066-368-5.

CIKÁNOVÁ, K. Kreslete si s námi. Praha: Aventinum, 1997. ISBN 80-85277-79-4.

CIKÁNOVÁ, K. Malujte si s námi. Praha: Aventinum, 1996. ISBN 80-7151-468-3.

ROESELOVÁ, V. Techniky ve výtvarné výchově. Praha: Sarah, 1996. ISBN 80-902267-1-X.

ROESELOVÁ, V. Řady a projekty ve výtvarné výchově. Praha: Sarah, 1997. ISBN 80-902267-2-8

SLAVÍKOVÁ, V.: Dívej se, tvoř a povídej! -- Artefiletika pro předškoláky a mladší školáky. Praha: Portál, 2007, ISBN: 80-7367-322-3

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Leonora Kitzbergerová, Ph.D. (11.02.2020)

Vypracování seminární práce zadané v úvodu kurzu

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Leonora Kitzbergerová, Ph.D. (11.02.2020)

Výtvarné vnímání a vyjadřování v současné vizuálně orientované kultuře. Dnešní výtvarná výchova, její místo ve vzdělávacím procesu. Možnosti využití principů výtvarné výchovy v realizaci zájmové činnosti dětí a mládeže.

* Teorie:

* 1. Výtvarné vnímání a vyjadřování

Vizualita, vizuální kultura. Výtvarné vnímání, cítění, myšlení, vyjadřování. Umělecká výtvarná tvorba, dětská výtvarná tvorba.

* 2. Výtvarná výchova

Výchovný a vzdělávací obsah výtvarné výchovy. Vliv výtvarné výchovy na rozvoj osobnosti žáka - názory, tendence. Výtvarná výchova a současná vizuální kultura.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. (15.02.2021)

Požadavky k udělení zápočtu: vypracování seminární práce. 

Na základě níže popsané struktury student vytvoří a realizuje výtvarně
výchovnou volnočasovou jednotku s vybranou skupinou "klientů" (požadavky na
skupinu nejsou předem pevně dané - nepůsobí-li student v žádném volnočasovém
zařízení, může si složit libovolnou skupinu osob).
Realizovanou aktivitu bude student prezentovat při závěrečném kolokviu
(konkrétní den bude stanoven s ohledem na vývoj probíhající nákazy).
Při prezentaci student předloží práce vzniklé během aktivity (lze i ve formě
fotografií) a vytvořenou přípravu na vyučovací jednotku volnočasové VV, jenž
bude zpracována na základě této struktury:
1) námět Student si zvolí jeden námět z těchto možností: bytosti, věci, události,
prostory, kámen, rostlina, zvíře, krajina, člověk, město, stroj, myšlenka.
2) úkol 
3) motivace 
4) výtvarně technické informace
5) materiál
6) vzdělávací a výchovný cíl
7) hodnocení Co mělo být/bylo u pedagoga předmětem hodnocení u prací, jenž byly během
jednotky volnočasové výtvarné výchovy realizovány.
8) reflexe 
Hodnocení realizované aktivity pedagogem (s čím byl spokojen; co se
nezdařilo atd.).

Posluchač při prezentaci prokáže, že umí používat a vysvětlit základní pojmy
vztahující se k výtvarné oblasti: např. výtvarná tvořivost, kompozice, bod a
linie, plocha, objem, barva, tvar, těleso, prostor, světlo.

(Příklad: Vybral/a jsem si téma "Kámen": vytvořím výtvarnou činnost s názvem
Dláždění. (Odpovídám na otázky s tím související - S čím se setkáme, když
sklopíme oči? Čím je tvořen genius loci? Jak takový okamžik zachytit? Jak
vypadá povrch? Jak by vypadal pod mikroskopem? Zvolí si techniku, např.:
Otisk: frotáž. Kdo z umělců takto pracuje, pracoval? Reflexe uměleckého
díla: Adriena Šimotová, genius loci kostela v Hostinném, série frotáží,
záměr uměleckého díla). Další konkrétní příklady na semináři.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK