PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Zoologie strunatců - OKBB4B043A
Anglický název: Zoology of chordates
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: letní
E-Kredity: 7
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 18 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (50)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc.
Ing. Jan Andreska, Ph.D.
Vyučující: Ing. Jan Andreska, Ph.D.
prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc.
Anotace -
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (31.01.2023)
V rámci tohoto předmětu se posluchači seznámí se všemi třídami strunatců (pláštěnci, bezlebeční, obratlovci – bezčelistnatci, čelistnatci /ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci/, jejich charakteristikami, biologií, ekologií a významnými druhy. Zvláštní pozornost bude věnována druhům žijícím na území České republiky a střední Evropy, druhům významným v ekosystémech a biomech světa a pro člověka. Součástí předmětu jsou doporučené exkurze (např. zoologická zahrada, návštěva instalovaných sbírek Národního Muzea v Praze, ornitologická exkurze na vybranou lokalitu).
Cíl předmětu
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (31.01.2023)

Cílem kursu je prohloubení znalostí o skupinách pláštěnci, bezlebeční, obratlovci, bezčelistnatci, čelistnatci („ryby“, obojživelníci, plazi, ptáci, savci). U všech skupin bude probrána systematika,  charakteristické znaky, biologie a ekologie. Zdůrazněny budou modelové taxony využitelné ve výuce. K dispozici budou mít studenti seznam druhů (taxonů) používaných k zápočtu (zde i kompletní soubor fotografií používaných k určování při zápočtu), rovněž tak seznam taxonů, které mohou být případně zařazeny do „poznávačky“ v rámci písemného testu.   

Deskriptory
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (25.01.2024)

Forma výuky

Přednášky

Výuka předmětu Zoologie strunatců bude v tomto semestru zahájena prezenčně (přednášky s powerpointovými prezentacemi). Prezentace jsou k dispozici v Moodlu . (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7829), pro samostudium jsou doporučeny publikace  v seznamu literatury a studijní opory. V případě dotazů či nejasností se lze e-mailem kdykoli obrátit na vyučujícího. V případě zájmu o konzultace je potřebné nejprve napsat vyučujícímu (lubomir.hanel@pedf.cuni.cz), forma konzultace bude následně domluvena.   

V případě přechodu na distanční studium  budou mít studenti/studentky k dispozici  nahrané prezentace  v Moodlu  (https://dl1.cuni.cz/course/search.php?search=zoologie+strunatc%C5%AF). Všichni studenti/studentky při distančním studiu  dostanou každý týden písemnou informaci o následující lekci (co je v dané lekci důležité, na co se soustředit, jaké termíny či taxony je třeba přednostně znát). V případě dotazů či nejasností se lze e-mailem kdykoli obrátit na vyučujícího. V případě zájmu o konzultace je potřebné nejprve napsat vyučujícímu (lubomir.hanel@pedf.cuni.cz), forma konzultace bude následně domluvena. 

V případě, že dojde ke změně způsobu výuky  budou všichni informováni.

Cvičení

Cvičení zajišťuje Ing.Andreska (jan.andreska@pedf.cuni.cz). V případě prezenční výuky bude využito powerpointových prezentací, videí, určovacích klíčů a dalších pomůcek.  Studující se musí vybavit základní literaturou k určování našich ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Podrobnosti projde vyučující na začátku kurzu. Powerpointové prezentace k určování našich obratlovců (s uvedením determinačních znaků u jednotlivých druhů) jsou k dispozici v Moodlu u přednášek Zoologie strunatců  (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7829). Zápočet ze cvičení bude zakončen „poznávačkou“ našich druhů podle barevných fotografií.

V případě distanční výuky budou pro všechny studující  k dispozici předtočené návody do cvičení, tedy jak zvládnout přípravu na zápočet, který bude proveden na závěr kurzu formou distančně konstruované „poznávačky“ podle barevných fotografií. Toto projde Ing.Andreska v úvodním předtočeném vstupu. Powerpointové prezentace k určování našich obratlovců (s uvedením determinačních znaků u jednotlivých druhů) jsou k dispozici také v Moodlu u přednášky Zoologie strunatců  (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7829).

V případě, že dojde ke změně způsobu výuky  budou všichni informováni.

Celková časová zátěž studenta 190,0
Odpovídající množství kreditů 6 až 8
Přidělené kredity 7
Zakončení Z+Zk
Přímá výuka
Přednášky: 3
Cvičení: 1
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky 30 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení 45 minut
Samostudium literatury (za semestr) 15 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr) 15 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr) 15 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce 0 hodin
Příprava na zápočet 20 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška 50 hodin
Popis:
Kurz je zaměřen na získání didaktické znalosti obsahu u klíčových témat zoologie  strunatců: systém a charakteristika jednotlivých tříd (pláštěnci, mihulovci, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci savci), evoluční morfologie, význam a ochrana obratlovců,  modelové druhy pro prezentaci různých životních strategií a adaptací. Důraz bude kladen i na poznávání základních světových taxonů a jejich biologii se zaměřením na obratlovce střední Evropy. 
Literatura
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (31.01.2023)

ANDĚRA, M., HORÁČEK, I. Poznáváme naše savce. Mladá fronta. Praha. 1982.
ANDĚRA M., SOVÁK J. : Atlas fauny České republiky. Academia Praha. 2018.

ANDRESKA,J., HANEL, L. Vybrané kapitoly z autekologie a demekologie živočichů. Karolinum. Praha. 2009
BARUŠ, V., OLIVA, O., ČERNÝ, K. et al. Fauna ČR a SR, Mihulovci a ryby 1 a 2. Academia. Praha. 1995.

BARUŠ, V., OLIVA, O., KRÁL, B. et al. Fauna ČSFR Obojživelníci. Academia. Praha. 1992.
GAISLER, J. Atlas savců České a Slovenské republiky. Academia. Praha. 2000.
GAISLER, J., ZIMA J. Zoologie obratlovců. Academia. Praha. 2007.
HANEL L.: Ryby a mihule Čfeské republiky. Rozšíření a ochrana. ČSOP Vlašim. 2005.

Hanel L., Anreska J. 2023: Zoogeografie pro posluchače pedagogických fakult. El-skripta, Pedagogická fakulta UK Praha

HUDEC, K. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Academia. Praha. 2001.
HUDEC, K., BALÁT, F.,ČERNÝ, V. et al. Fauna ČR a SR Ptáci I. Academia. Praha. 1994.
HUDEC, K., BALÁT, F., BEKLOVÁ, M. et al. Fauna ČSSR Ptáci III/1. Academia. Praha. 1983.
HUDEC, K., BALÁT, F., BEKLOVÁ, M. et al. Fauna ČSSR Ptáci III/2. Academia. Praha. 1983
HUDEC, K., ČERNÝ, W., BALÁT, F. Fauna ČSSR Ptáci I. Academia. Praha. 1972.
HUDEC, K., ČERNÝ, W., BALÁT, F. Fauna ČSSR Ptáci II. Academia. Praha. 1977.

MORAVEC J. (ed.) 2015: Plazi Reptilia. Fauna ČSR. Academia Praha, 532 s. SIGMUND, L., HANÁK, V., PRAVDA, O. Zoologie strunatců. Karolinum. Praha. 1992.

VESELOVSKÝ, Z. Obecná ornitologie. Academia. Praha. 2001.
Kol.autorů: Ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci (I-XII). Svět zvířat, Albatros, Praha.

 

Metody výuky
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (31.01.2023)

V blokové výuce budou dvě části:

1.Část – Hlavní charakteristika jednotlivých tříd strunatců, biologie, ekologie, systém. Příkladové taxony, význam pro člověka a v ekosystémech. Modelové druhy využitelné ve výuce (powerpointová přednáška).

2. Část – Použití určovacích klíčů v determinaci. Prezentace významných druhů „ryb“, obojživelníků, plazů, ptáků a savců ČR s upozorněním na určovací znaky.

Součástí předmětu jsou doporučené exkurze (např.  zoologická zahrada, návštěva instalovaných sbírek Národního Muzea v Praze, ornitologická exkurze na vybranou lokalitu).

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (25.01.2024)

1.     Účast na seminářích min. 90%  - týká se prezenční výuky

2.     Zápočet: písemný test, poznávačka. Lze opakovat 3x.

3.     Uzavření předmětu: písemná zkouška, lze opakovat 3x

Sylabus
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (25.01.2024)

1/ Kmen Chordata – strunatci. charakteristika,  podkmen pláštěnci (Tunicata  - sumky, salpy, vršenky), podkmen bezlebeční (Cephalochordata  - kopinatci), podkmen obratlovci (Craniata),  třída bezčelistnatci (Agnatha – sliznatky, mihule). Základní charakteristika všech uvedených skupin, příkladové druhy,  paryby (Chondrichthyes),  chimérovci, příčnoústí, Základní charakteristika všech uvedených skupin, příkladové druhy. 

2 -4 / ryby (Osteichthyes), lalokoloutví, dvojdyšní, násadcoploutví, chrupavčití, kostnatí.   Základní charakteristika všech uvedených skupin, příkladové druhy.

5/ obojživelníci (Amphibia), červoři, bezocasí, ocasatí. Základní charakteristika všech uvedených skupin, příkladové druhy. 

6-7/  Plazi (Reptilia), želvy, haterie, šupinatí, krokodýli.  Základní charakteristika všech uvedených skupin, příkladové druhy.

8-11/ Ptáci (Aves),  pštrosi, tinamy, tučňáci, dlouhokřídlí,  potáplice, měkkozobí, trubkonosí, veslonozí,  brodiví, plameňáci, vrubozobí, dravci, hrabaví, srostloprstí, hoacinové, krátkokřídlí,  papoušci, kukačky, sovy, lelkové, svišťouni, šplhavci, pěvci.  Základní charakteristika všech uvedených řádů, příkladové druhy.

12-15/ Savci (Mammalia), ptakořitní, vačnatci, chudozubí, hmyzožravci, tany, letuchy, letouni, primáti, šelmy, kytovci, sirény, chobotnatci, lichokopytníci, damani, hrabáči, sudokopytníci, luskouni, hlodavci, zajícovci, bércouni. Základní charakteristika všech uvedených řádů, příkladové druhy.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (31.01.2023)

Učast na seminářích 90%. Zápočet proběhne testem (určení 50 taxonů našich obratlovců dle barevných fotografií – pro úspěšné absolvování testu je nutno správně určit alespoň 30 ( = 60%)  druhů). Test lze  absolvovat maximálně 3x.

Úspěšné absolvování testu je předpokladem k postoupení k písemné zkoušce.  Ta se provádí písemným testem obsahujícím 30 otázek (ze tří uvedených odpovědí  se vybírá jedna správná).
Ke splnění  testu je třeba zodpovědět správně minimálně 20 otázek. Písemný zkušební test lze absolvovat maximálně 3x.Termíny testu budou sděleny vyučujícím.  

Studijní opory
Poslední úprava: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc. (03.02.2023)

Posluchačům kurzu jsou k dispozici prezentace z přednášek a praktických cvičení v prostředí: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7829

Elektronická skripta Zoogeografie jsou dostupná na: https://vydavatelstvi.pedf.cuni.cz/…lt/

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK