PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základy psychologické diagnostiky - OKB7313307
Anglický název: Basics in Psychological Diagnostics
Zajišťuje: Katedra psychologie (41-KPSY)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 8 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Lidmila Valentová, CSc.
Záměnnost : O07213051
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (14.05.2019)
předmět mapuje používané diagnostické nástroje v oblasti školní a poradenské psychologie, poukazuje na nástroje psychologiecké (zde představuje využitelnost pro pedagogy) i pedagogické, které mohou učitelé sami využít (screeningy, třídní klima, kariérové poradenství).
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (14.05.2019)

Základní orientace studentů v diagnostice používané v rámci výchovně vzdělávacího procesu.

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (20.05.2019)

http://pages.pedf.cuni.cz/kamv/files/2019/02/440-version1-Pedagogicko-psychologick%C3%A1-diagnostika.pdf

 ČAPEK, R. Třídní klima a školní klima. 1. vyd. Praha : Grada, 2010. 328 s. ISBN 978-80-247-2742-4.

DAVIDO, R. Kresba jako nástroj poznání dítěte. 1. vyd. Praha : Portál, 2001. 208 s. ISBN 80-7178-449-4. 5. DITTRICH, P. Pedagogicko-psychologická diagnostika. 2. vyd. Jinočany : H+H, 1993. 121 s. ISBN 80-85467-06-2.

GRECMANOVÁ, H. Klima školy. 1. vyd. Olomouc : Hanex, 2008. 209 s. ISBN 978-80-7409-010-3. 

HOPF, A. Sociální pedagogika pro učitele. 1. vyd. Praha : UK, 2001. 181 s. ISBN 80-7290-053-6.

HRABAL, V. Jaký jsem učitel. 1. vyd. Praha : SPN, 1988. 160 s. 

KUCHARSKÁ, A. a kol. Obligatorní diagnózy a obligatorní diagnostika ve speciálně pedagogických centrech. 1. vyd. Praha : IPPP, 2007. 220 s. ISBN 978-80-86856-42-1.

MERTIN, V., KREJČOVÁ, L. (eds.). Metody a postupy poznávání žáka: pedagogická diagnostika. 1. vyd. Praha : Wolters Kluwer ČR, 2012. 344 s. ISBN 978-80-7357-679-0.

MONATOVÁ, L. Speciálně pedagogická diagnostika z hlediska vývoje dětí. 1. vyd. Brno : Paido, 2000. 92 s. ISBN 80-85931-86-9. 

ŘÍČAN, P., KREJČÍŘOVÁ, D. a kol. Dětská klinická psychologie. 3., přepr. a dopl. vyd. Praha : Grada, 1997. 456 s. ISBN 80-7169-512-2.

SWIERKOSZOVÁ, J. Pedagogická diagnostika dětského vývoje. 1. vyd. Ostrava : OU, 2005. 78 s. ISBN 80-7368-084-X.

ŠNÝDROVÁ. I. Psychodiagnostika. 1. vyd. Praha : Grada, 2008. 144 s. ISBN 978-80-247-2165-1.

ŠTECH, S., ZAPLETALOVÁ, J. Úvod do školní psychologie. 1. vyd. Praha : Portál, 2013. 232 s. ISBN 978-80-262-0368-1.

TRPIŠOVSKÁ, D. a kol. Psychologická diagnostika pro učitele. 1. vyd. Ústí nad Labem : UJEP, 1997. 90 s. ISBN 80-7044-159-3. 54. VÁGNEROVÁ, M., KLÉGROVÁ, J. Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2008. 538 s. ISBN 978-80-246-1538-7. 116 

ZELINKOVÁ, O. Pedagogická diagnostika a individuální vzdělávací program. 1. vyd. Praha : Portál, 2001. 207 s. ISBN 80-7178-544-X.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (14.05.2019)

Seminární práce, ve které studenti prokazují schopnost pedagogické diagnostiky v oblasti školní zralosti či kariérního poradenství. 

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (20.05.2019)

 

 

1. Školní zralost

 

-      zralost (kontinuum zralost -- nezralost; parciální nezralost)

-      nezpůsobilost

-      připravenost

J  K čemu jste zralí či nezralí, nezpůsobilí, nepřipravení ve vašem životě ?

 

·       složky zralosti ( podle Morávka):

screaning/ individuálně

 

percepčně kognitivní zralost

-      percepční zralost ( Y Orientační test dynamické praxe, Reverzní test, Frostigová)

-      rozumové schopnosti

-      schopnost analytického myšlení (vztahy, podstatné znaky)

-      realistické chápání světa, kontrola reality ( Y rozhovor, WISC III,  WPPSI,ROR, Znalosti )

-      zájem o nové poznatky

-      chápání symbolů

-      řeč

-      paměť a učení (Y WISC III, SON -R)

-      verbální schopnosti (Y rozhovor, WPPSI, WISC III)

-      pozornost

-      vizuomotorická koordinace ( Y kresba, Jiráskův test školní zralosti)

-   testy specifických schopností – test rizika poruch SPU pro před¨školáky

citová zralost

-      kontrola afektů a impulsů ( chování, ROR)

-      úkolová zralost ( pracovní zralost – pozorování, explorace, anamnéza)

-      přiměřená zralost osobnosti

-      motivace

sociální zralost

-      adaptace na dětskou skupinu (sociální zájem a chápání sociálních norem)

-      separace od matky

-      chování k autoritám

-      samostatnost, ovládání „na dálku“

-      sociální návyky (Y Vinelandská škála sociální zralosti)

 

·       příčiny nezralosti

-      nedostatky ve výchovném prostředí a působení

-      nepříznivý somatický vývoj

-      neurotický vývoj, povahové rysy

-      rané poškození CNS

-      mentální defekt

 

·       screeningové vyšetření školní zralosti

- rozhovor, anamnéza, kresba

Y Jiráskův test školní zralosti 1970 (Artur Kern 1963)

 

·       podrobné vyšetření školní zralosti

Y Edfeldtův Reverzní test

Y Dětský Raven, PDW, WPPSI, WISC III

SON-R

IDS

Y Frostigové Vývojový  test zrakového vnímání

Y Vinelandská škála sociální zralosti

Y Zkouška znalostí předškolních dětí (Matějček, Vágnerová  1976)

Test rizika SPU

 

2. Vyšetření SPU, LMD, ADD, ADHD

·       spolupráce psychologa, pediatra, pedopsychiatra, neurologa, pedagoga

·       informace od rodičů, dlouhodobost jevu

·       chování dítěte při vyšetření

·       testové výsledky

·       širší a užší pojetí

 

·       organicita

 

·         SPU    - intelekt

-       specifické zkoušky

-       percepční

-       zrak

-       sluch

-       diferenciace

-       A/S

-       Čtení ČQ, porozumění, chybovost

-       Psaní – opis, přepis a diktát (dysgrafie, dysortografie)

-       Specifické dyskalkulické vyšetření

 

·       LMD, ADD, ADHD - přehled základních znaků

-      poruchy pozornosti a soustředění

-      hyperaktivita, hypoaktivita

-      impulsivita, emoční labilita

-      percepční poruchy

-      poruchy motorické koordinace

-      poruchy učení

-      poruchy myšlení, řeči a paměti

-      neurologické poruchy

-      sociální abnormity

-      celkový nerovnoměrný vývoj

-      specifické testové výsledky – horší obraz v performačních úlohách

 

Y Číselný čtverec, Test obkreslování, Bender gestalt test, Test cesty TMT, Rey-Osterriethova komplexní figura, WISC III, SON-R, ROR, Frostigové Vývojový test zrakového vnímání, Bender-Gestalt, Míkův Orientační test dynamické praxe, Test laterality

 

 

3. Poruchy chování

-      socializované chování

-      nesocializované

-      agresivní

-      bez agresivity

-      dítě hendikepované, nemocné

 

typy problémového chování –rizikové chování

-      odmítnutí všeobecně přijímaných hodnot (akcentované chování, disociální, asociální; odmítání běžného občanského scénáře : práce, rodina)

-      odmítnutí rodinných hodnot

-      agresivní

-      útěky z domova

-      lhavost

-      krádeže

-      alkohol, drogy

-      sexuální excesy

-      sebepoškozování

 

4. Testy profesní orientace, volby povolání

·         intelekt v několika složkách

·         paměť

·         testy osobnosti

·         testy - dotazníky zájmů, profesní motivace

·         event. testy stylů učení

·         dotazníky – Info ze školy, rodiny, od respondenta

 

5. Rodinné vztahy

 

charakteristiky rodinného prostředí

-      popis a složení rodiny (členové rodiny, vztahová síť, kvalita vztahů)

-      stabilita rodiny (r. úplná, neúplná, nesezdané partnerství, r. doplněná, pěstounská, adoptivní...)

-      rodinné teritorium a historie

-      rodinná atmosféra

-      výchovný styl ( přijetí podmíněné x nepodmíněné, kontrola, autonomie, hranice, odměny a tresty, týrání...)

-      péče a zájem o dítě

-      rodinné hodnoty

-      kvalita vztahů

-      ekonomická situace

 

stabilita rodiny (Dunovský) :

-      rodina pevná

-      narušená

-      rozvrácená

 

Děti ohrožené prostředím – často v rodině:

1.     týrání

2.     zneužívání (kontaktní, nekontaktní, Munchhausen by proxi)

3.     zanedbávání

4.     psychická deprivace

 

Rizikové faktory vztahové patologie v rodině

(na straně rodičů, dítěte, prostředí)

 

Diagnostické postupy:

Klinické metody (rozhovor, pozorování)

Projektivní techniky

Speciální posuzovací škály

Terapie

Údaje o rodině: - struktura a organizace

-       kvalita komunikace a interakce

-       klima

-       kvalita a intenzita dyadických vztahů

-       vývojové aspekty

-       orientace rodiny

-       funkčnost rodiny

 

 

Metody – rodinné X individuálně administrované

Rodina: rodinný ROR, TAT, Ostrov rodiny, Mapa rodiny, Model rodiny, Rodinné konstelace,

              Rodinný scénotest

              Kresba rodiny, začarovaná rodina

 

Individuálně:

Bene-Antony, ADOR, Dotazník pro zjišťování způsobu výchovy v rodině, dotazník hyperprotektivity, Diagnostický inventář rodičovských postojů, projektivní techniky, scénotest, kresba, Kresba rodiny, začarovaná rodina doplňování vět, příběhů, TAT, interpretace obrázků)

 

faktory mající vliv na efekt rozvodu na dítě (Wallerstein) :

-      věk dítěte

-      pohlaví

-      vývojový stupeň

-      postavení mezi sourozenci

-      tenze a konflikty v rodině

-      rodičovská zralost

-      vyrovnání se rodičů s rozvodem

-      kvalita rodičovských rolí

-      socioekonomická úroveň rodiny

-      sociální pomoc rodině

 

testy     – Anthony – Been apod.

-          projektivní techniky

-          interpretace

-          intervence

 

6.Diagnostika třídy, třídního klimatu, diagnostika skupiny

materiály dr.Braun

Ø  zásady

Ø  diagnostika: metody klinické X standardizované

SORAD, B3, B4 další dotazníky, projektivní techniky, pozorování kolektivu při práci, hře, společné úkoly, úkoly vyžadující spolupráci …..

Ø  interpretace

Ø  intervence, práce se třídou

 

7. Psychické poruchy – souvisejí s poruchami chování

-      psychosomatické poruchy

-      autismus

-      MR

-      schizofrenní poruchy

-      emoční, afektivní poruchy, úzkostné poruchy

-      deprese u dětí

-      poruchy příjmu potravy

-      poruchy chování, abůzus návykových látek, rizikové chování

-      poruchy psychosexuálního vývoje – sex. identifikace, role, preference, chování

 

 

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Veronika Pavlas Martanová, Ph.D. (14.05.2019)

Podmínky udělení zápočtu budou upřesněny v průběhu prvního semináře. 70% docházka

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK