PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Surdopedie I - O04318269
Anglický název: Education of Individuals with Auditory Impairment I
Zajišťuje: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2011
Semestr: zimní
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (12)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Staré označení: SURD
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Kateřina Hádková, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Pedagogika > Speciální pedagogika
Je prerekvizitou pro: O04318270
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Erudio ()
Metody a metodika časné výchovné péče sluchově postižených dětí v kolektivních a předškolních zařízeních. Verbální a nonverbální kolunikace. Odezírání. Prstová komunikace.
Literatura
Poslední úprava: Erudio ()

Pulda,M.: Surdopedie. Olomouc: UP, 1992

Krahulcová,B.: Komplexní komunikační systémi těžce sluchově postižených. Praha: Karolinum, 1996.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Marie Mlčková, Ph.D. (25.02.2005)

Cíl kurzu:

Osvojení si teorie a praxe komunikačních systémů v komplexní rehabilitaci sluchově postižených dětí předškolního a mladšího školního věku.

Obsah kurzu:

Systém škol a zařízení surdopedického typu: speciální mateřské školy pro sluchově postižené, SPC surdopedického typu. Úloha SPC surdopedického typu v rehabilitaci sluchově postižených. Charakteristiky speciálního výchovného programu, metody a formy práce v mateřské škole.

Charakteristika sluchového postižení v dětském věku z hlediska komunikace, technických, možností kompenzace defektu, didaktických a výchovných opatření.

Ontogeneze řeči dětí se sluchovými vadami. Ontogeneze řeči dítěte s lehkým sluchovým postižením. Ontogeneze řeči prelingválně a postlingválně sluchově postižených. Základní diagnostické znaky. Problematika vývoje řeči a systémů dorozumívání později ohluchlých osob. Děti s více vadami, poruchy sluchu a intelektu, porucha sluchu a zraku, poruchy sluchu a tělesná postižení, souběžné porucha chování a učení.

Význam verbálních a nonverbálních jazykových systémů ve vývoji sluchově postiženého dítěte. Podmínky volby typu rehabilitačního programu. Úloha speciálněpedagogického centra surdopedického typu v rehabilitaci sluchového postižení.

Základy komunikačního systému v dětském věku u sluchově postižených. Mluvená (orální, hlásková, zvuková) řeč sluchově postižených. Kompenzační činitele: zrakový analyzátor, hmatový analyzátor, kinestetické vnímání a čití, taktilně-vibrační vnímání a čití. Charakteristika mluvené řeči u sluchově postižených: mluvní technika, morfologicko-syntaktická rovina jazyka, lexikálně-sémantická rovina jazyka, foneticko-fonologická rovina jazyka. Tvoření a rozvoj řeči orální u sluchově postižených, význam kompenzačních mechanizmů při vyvozování artikulace jednotlivých hlásek. Stupeň a typ sluchové vady ve vztahu k artikulaci. Východiska demutizace. Primární a sekundární dráha řeči. Centrální procesy řeči sluchově postižených.

Odezírání řeči: pojem, význam a podmínky odezírání, stupně a složky odezírání, metody odezírání, typy odezírajících, metodika nácviku, podpůrné a stimulační cvičení zrakové funkce.

Prstové abecedy: daktylní řeč, historiografie a druhy daktylních systémů dorozumívání, daktylotika, daktylografie, rochesterská metoda, metodika nácviku daktylní komunikace a možnosti jejího využití.

Písemné dorozumívání: globální čtení, daktylní čtení, analyticko-syntetické čtení, psaná řeč jako formy dorozumívání sluchově postižených.

Pomocné artikulační metody. Doplňovaná řeč (Cued speech). Metody facilitované a augmentativní komunikace .

Metody a metodika vyvozování, identifikace, asociace, fixace a automatizace hlásek českého jazyka u dětí se sluchovým postižením. Individuální a skupinová logopedická péče sluchově postižených dětí a žáků. Vyučovací hodina logopedické péče: zásady, složky, metody, plánování, stavba vyučovací hodiny, pomůcky.Technické prostředky a pomůcky sluchově postižených

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK