PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Geografie a kartografie - MSZZB008
Anglický název: Geography and Cartography
Český název: Geografie a kartografie
Zajišťuje: Studijní odbor (31-640)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, SZ [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://www.natur.cuni.cz/geografie/socialni-geografie-a-regionalni-rozvoj/studium/bakalarske-studium/pozadavky-k-szzk
Pořadí Název předmětu
Tématický okruh 1 (TO1) z nabídky 4
1 Fyzická geografie
2 Kartografie
3 Regionální geografie
4 Sociální geografie
Sylabus
Poslední úprava: Kamila Řehořová (09.10.2023)

Regionální geografie

1. Region, regionalizace a typologie – řádovostní a vývojová diferenciace v rozmístění přírodních a společenských jevů – typologie hierarchických organizací a jejich podmíněností – sociogeografická regionalizace – fyzickogeografická regionalizace – geografická organizace společnosti – vývoj geografických regionálních systémů – měření velikosti a regionální významnosti sídel – tradiční a nová regionální geografie.

2. Jádro-periferie – příklady jádrových a periferních oblastí na různých řádovostních úrovních – typologie problémových regionů a jejich vymezení – možnosti řešení regionálních rozdílů –semiperiferie – vnitřní periferie.

3. Zonalita a azonalita fyzickogeografických složek – podmiňující faktory – prostorové rozložení – šířková pásmovitost – výšková stupňovitost – příklady zonality a azonality klimatu, biosféry, půd – vliv zonality a azonality na činnost člověka.

4. Česko – geografická poloha – zhodnocení fyzickogeografické a obecně geografické polohy v rámci Evropy a její implikace pro socioekonomické jevy a vývoj – sociogeografické a fyzickogeografické regiony – administrativní členění – vývoj hranic.

5. Sociální geografie Česka – sídla, obyvatelstvo, ekonomika – mezinárodní srovnání – vnitřní diferenciace a regionální rozdíly – porovnání regionální diferenciace v různých řádovostních měřítkách – vývojové tendence, změny struktury a rozmístění – vliv globálních struktur a procesů.

6. Fyzická geografie Česka – charakteristika v rámci jednotlivých fyzickogeografických složek přírodní sféry – vývoj území Česka ve čtvrtohorách – fyzickogeografické regiony a jejich charakteristika – ochrana přírody.

7. Regionalizace a typologie evropských zemí na základě různorodých aspektů a měřítek – přírodní a společenské problémy Evropy a jejich vzájemná provázanost – přírodní a společenský rozvojový potenciál.

8. Sociogeografická diferenciace a regionální rozdíly v Evropě – vývojové tendence na různých měřítkových úrovních – demografický, sídelní a ekonomický vývoj – proces evropské integrace – pozice Evropy v rámci globalizovaného světa.

9. Regionální fyzická geografie Evropy– charakteristika v rámci jednotlivých fyzickogeografických složek přírodní sféry – vývoj Evropy ve čtvrtohorách – fyzickogeografické regiony a jejich charakteristika – ochrana přírody.

10. Regionalizace světa – regionalizace a typologie světových regionů – porovnání makroregionů a typů na základě různorodých aspektů – přírodní a sociální diferenciace – socioekonomický, demografický, sídelní, politický vývoj a s ním spojené problémy a příležitosti – vliv globalizačních procesů – fyzickogeografické charakteristiky světových makroregionů – environmentální problémy a přírodní rizika.

Fyzická geografie

1. Metodické postupy získávání a zpracování fyzickogeografických dat – přímá měření primárních dat v dílčích disciplínách fyzické geografie – pořízení a odvození environmentálních dat s použitím GIS a DPZ – zdroje a databáze environmentálních dat.

2. Země jako vesmírné těleso – postavení Země ve vesmíru – základy planetologie – geografické aspekty pohybů Země a těles Sluneční soustavy – stavba Země – geofyzikální pole Země – desková tektonika – vývoj kontinentů a oceánů.

3. Základy matematické geografie tvar a měření fyzikálních parametrů Země– zeměpisné a astronomické souřadnice – určování zeměpisné délky a zeměpisné šířky – čas a kalendáře – historie měření času, kalendáře a jejich základní principy.

4. Vznik a vývoj povrchových tvarů Země – morfologická charakteristika a genetická klasifikace – endogenní a exogenní geomorfologické procesy a jevy – polygenetický vývoj – typy reliéfu.

5. Základy hydrografie a limnologie – kvantifikace zásob vody v hydrosféře – klasifikace odtokových režimů řek – prvky hydrologické bilance – postupy měření a zpracování základních hydrologických veličin – ochrana vod.

6. Základní fyzikální a chemické vlastnosti atmosféry – vysvětlení vzniku atmosférických procesů a jevů – zákonitosti utváření a prostorové a časové proměnlivosti zemského podnebí – aplikace poznatků v procesu analýzy a předpovědi počasí a při studiu aktuálních přírodních ohrožení.

7. Základy krajinné ekologie – krajinná sféra a její struktura – procesy, vývoj a dynamika – metody hodnocení krajinné mikrostruktury a makrostruktury – vliv krajinné struktury na toky látek, energie a pohyb organismů – klasifikace, členění a typologie krajiny.

8. Zákonitosti vzniku a rozšíření půd – složení půd – půdotvorné procesy – půdotvorní činitelé – znaky a fyzikálně chemické vlastnosti půd – diagnostické horizonty – klasifikace půd – charakteristika půdních typů – funkce půdy.

9. Zákonitosti a příčiny rozšíření rostlin a živočichů na zemském povrchu – fytogeografické a zoogeografické oblasti – zonální a azonální typy ekosystémů (biomy) a jejich charakteristika – faktory ovlivňující rozložení biodiverzity – areály rozšíření organismů, jejich dynamika a klasifikace.

10. Transformace životního prostředí podle jeho jednotlivých složek a podle historického vývoje společnosti – ovlivnění koloběhu hlavních prvků lidskou činností – příčiny ztráty biodiverzity – ochrana přírody – hodnocení dopadu jedince a společnosti na životní prostředí – kvalita prostředí.

Sociální geografie

1. Objekt a předmět sociální geografie – ontologie a epistemologie geografického výzkumu – geografie a klasifikace věd – problém geografických pravidelností – opakovatelnost diferenciace systémů – příčiny geografických diferenciací.

2. Vývoj geografického myšlení – hlavní teoretické školy a paradigmata – tradiční historické přístupy – pozitivismus a kvantitativní revoluce – post-pozitivistické směry – stěžejní koncepty sociální geografie, ekonomické geografie a regionálního rozvoje – role teorie.

3. Metody v sociální geografii – metody sledování územní diferenciace – zdroje dat a metody jejich sběru – statistická analýza prostorových dat – způsoby zpracování a interpretace geografických dat – statistické územní jednotky v Česku a využití GIS.

4. Ekonomická geografie – geografický přístup ke studiu ekonomiky – historie myšlení v ekonomické geografii – nerovnoměrný rozvoj – komoditní řetězce a globální výrobní sítě – technologický rozvoj – aglomerační tendence a shluky – ekonomická diferenciace států světa a regionů Česka.

5. Vývoj globální a národní ekonomiky – vztah ekonomiky a přírody – role státu v ekonomice – geografie nadnárodních společností – ekonomická geografie financí – geografie pracovní síly – geografie spotřeby – geografie maloobchodu – ekonomická geografie a muži/ženy.

6. Geografie obyvatelstva – hlavní trendy rozmístění a vývoje obyvatelstva – vývoj demografických procesů – demografická struktura a přirozený pohyb obyvatelstva – sociální, ekonomické a sociokulturní struktury obyvatelstva – segregace – regionální diferenciace států světa a regionů Česka.

7. Geografická mobilita – typy geografické mobility – geografická difúze – mobilita obyvatelstva – doprava, dojížďka a dostupnost – exponovanost území – informační technologie – vnitřní a mezinárodní migrace obyvatelstva – motivace migrace – současné migrační procesy.

8. Geografie sídel – vertikální a horizontální struktura – město a venkov – urbanizace a urbanizační procesy – druhy urbanizačních procesů – vnitřní struktura měst – sociální a fyzické prostředí měst – procesy formování nadnárodní a globální hierarchie center – vývoj hierarchie osídlení.

9. Politická geografie – objekt, předmět a metody studia – stát jako společenská a geografická entita – mocenská a ekonomická diferenciace světa – procesy nadnárodní integrace – vnitrostátní politická organizace – územní administrativa – geografie voleb.

10. Geografie a regionální rozvoj – regionální, územní a ekologické plánování – cíle a nástroje regionální politiky – kritéria pro vymezení problémových regionů – dilema hlediska zásluhovosti a solidarity – koncepce a nástroje regionální politiky EU a Česka – systém financování územní správy a samosprávy – prostorové plánování.

Kartografie

1. Matematické základy kartografických děl – geoid, referenční a zobrazovací plochy, souřadnicové systémy – kartografická zobrazení (obecné vlastnosti, zkreslení, klasifikace, faktory ovlivňující výběr) – konkrétní v praxi používaná jednoduchá, obecná a geodetická zobrazení.

2. Kartografické vyjadřovací prostředky – bodové, liniové a plošné znaky a jejich vlastnosti – znázorňování výškopisu – náplň map – barva v kartografii – popis v mapě a geografické názvosloví.

3. Metody tematické kartografie – kartogram – kartodiagram a hodnotové měřítko – tečková a dasymetrická metoda – metoda izolinií – kartografická anamorfóza.

4. Práce při vzniku mapy – práce při vzniku původní mapy – práce při vzniku odvozené mapy – kartografická generalizace – kartografická polygrafie – klasifikace map – české státní mapové dílo (civilní a vojenské) – historická kartografie s důrazem na Česko a období od 18. století.

5. Geoinformatika a geoinformační systémy (GIS) – výzkumné zaměření a úkoly geoinformatiky – definice a funkce GIS – nejvýznamnější tuzemské a světové geoinformační iniciativy a programy (např. INSPIRE, Copernicus) – OpenGIS – aplikace geoinformatiky a GIS ve výzkumu a praxi.

6. Datový model prostorových dat – vektorový a rastrový model – topologie prostorových dat – digitální modely terénu a povrchu – TIN – 3D – atributová složka prostorových dat – výběr prostorových dat – struktura a řídící systémy databáze prostorových dat– metadata – big data –OpenData.

7. Metody pořizování a distribuce prostorových dat – hlavní zdroje prostorových dat – vektorizace/rasterizace – hodnocení kvality prostorových dat – technologie a metody distribuce prostorových dat – Spatial Data Infrastructure (SDI) – GIS webové mapové služby nejdůležitější prostorové databáze v Česku a ve světě.

8. Analytické funkce GIS – prostorová analýza– měřící funkce – překrytí (overlay), funkce v okolí – buffer – síťové analýzy – postupové funkce –interpolační metody – mapová algebra – analýzy modelu reliéfu.

9. Fyzikální základy dálkového průzkumu Země (DPZ) - fyzikální základy DPZ (elektromagnetické záření a interakce s prostředím, spektrum a jeho využití pro DPZ, veličiny) - nosiče a principy funkce přístrojů DPZ – typy oběžných drah – pořizování dat DPZ – typy dat DPZ, jejich vlastnosti (typy rozlišení) – spektrální charakteristiky a projevy materiálů a jejich využití v DPZ.

10. Zpracování a aplikace dat DPZ – geometrické a radiometrické korekce – zvýraznění dat a vizualizace dat DPZ – analýza dat (základní a obrácená úloha DPZ), indexy, interpretace a klasifikace – hodnocení přesnosti výstupů DPZ – pravděpodobnost chyby – hlavní družicové systémy dálkového průzkumu používané ve světě – aplikace DPZ.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK