PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Analogove modelovani v geovědách - MG420P16
Anglický název: Analogue modelling in geosciences
Český název: Analogove modelovani v geovědách
Zajišťuje: Ústav geologie a paleontologie (31-420)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: 20
Minimální obsazenost: 3
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Poznámka: povolen pro zápis po webu
předmět má cyklickou výuku
Garant: Mgr. Prokop Závada, Ph.D.
RNDr. Ondřej Krýza, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Ondřej Krýza, Ph.D.
Mgr. Prokop Závada, Ph.D.
Anotace -
Poslední úprava: Rudolf Trnka (08.08.2023)
Analogové modelování je tradiční technikou v geovědních oborech, která umožňuje napodobit a pochopit vývoj geologických struktur a jejich vnitřní deformaci v různých časo-prostorových měřítkách v laboratoři. Společně s numerickými simulacemi nám v současnosti umožňuje nahlédnout chování komplexních geodynamických systémů jako například strukturní vývoj litosféry, magmatismus a metamorfní procesy či plášťovou dynamiku nebo vztah k elektromagnetismu. Oproti numerickému modelování využívá analogové modelování různých, vhodně škálovatelných materiálů, jejichž mechanický a termální vývoj při řízené deformaci napodobuje chování „skutečných“ hornin, v pevném, plastickém nebo tekutém stavu.

Kurz je určen magisterským studentům a zájemcům o analogové modelování z různých geovědních oborů. Těžištěm kurzu je modelování v oblasti tektonických procesů spojených s dynamikou litosféry
Literatura -
Poslední úprava: Rudolf Trnka (24.05.2023)

Turcotte, D. L., & Schubert, G. (2002). Geodynamics. Cambridge university press.

Twiss, R. J., & Moores, E. M. (1992). Structural geology. Macmillan.

Fossen, H. (2016). Structural geology. Cambridge university press.

Gerya, T. (2019). Introduction to numerical geodynamic modelling. Cambridge University Press.

Shemenda, Alexander I. (1994). Subduction. Modern Approaches in Geophysics. Vol. 11 https://homepages.dias.ie/~js/000_analogueModelling.php

Koyi, H. A., & Mancktelow, N. S. (Eds.). (2001). Tectonic modeling: a volume in honor of Hans Ramberg (Vol. 193). Geological Society of America.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Rudolf Trnka (24.05.2023)

Zápočet - účast na cvičeních (alespoň 75%) + krátké protokoly z experimentů (cca 3x), které doplní větší část z miniprojektu. Projekt může být vytvořen ve skupinách nebo jednotlivě.

Zkouška - krátká písemná část (kombinace test + otevřené otázky) + ústní.

Sylabus -
Poslední úprava: Rudolf Trnka (24.05.2023)

1. Úvod: Modelování v přírodních vědách; numerické simulace a analogové modely v geodynamice (filozofie modelování v geovědách, krátká historie, příklady současných studií)

2. Trocha teorie: matematicko-fyzikální definice modelu, zjednodušení problému (zákony zachování, přenos tepla, finální definice modelu, vymezení platnosti, okrajové a počáteční podmínky, škálování)

3. Jde se na to: Příprava a provedení modelů, vyhodnocení a kvantifikace (fotogrammetrie, velocimetrie, výpočet parametrů odvozených z pole přemístění, deformace a tok materiálu)

4. Modely velkého měřítka: Konvektivní modely pláště (Rayleighovo a Nusseltovo číslo, termální zdroje), konvergentní rozhraní (subdukce, kolize, vrásnění, zlomová tektonika, magmatismus a hustotní Rayleigh-Taylorovy nestability v kůře a plášti), divergentní rozhraní (modely extenze na středoocenáských hřbetech, magmatismus); strike-slip tektonika (horizontální posuny, transformní a transkurentní zlomy)

5. Modely středního měřítka: deformace hornin během kontinentální kolize (vliv plochy odlepení tvořené horninami nízké viskozity nebo koheze). Dva typy modelů - akreční klín z granulárního materiálu a s viskózní vrstvou „odlepení“ a deformace svrchní kůry s natavenou spodní vrstvou.

6. Modely středního-menšího měřítka: Solná tektonika a magmatické intruze (vznik lakolitu, batholitu, žilných těles), modely vzniku výlevných vulkanických těles.

7. Experimenty v nízkotlakém prostředí: sedimentární vulkanismus a kryovulkanismus na tělesech Sluneční soustavy

8. Shrnutí a perspektiva modelování

Přednáška bude doplněna cvičením, které bude probíhat ve spolupráci s Laboratoří Tektonického Modelování na Geofyzikálním Ústavu AVČR (https://www.ig.cas.cz/en/observatories/tect-mod-lab/) a Laboratoří Experimentální Tektoniky na Ústavu Geologie a Paleontologie (https://www.natur.cuni.cz/geology/paleontology/laboratories). Studenti si vyzkoušejí přípravu, provedení a vyhodnocení modelu a data mohou použít pro závěrečný miniprojekt.

Absolventi kurzu si nejen rozšíří znalosti v oblasti geodynamiky a osvojí principy modelování, ale budou mít fyzickou zkušenost s přípravou jednodušších modelů i jejich zpracováním a intepretací pomocí obrazových metod.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK