PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Fyziologie epitelů - MB150P38
Anglický název: Physiology of the epithelium
Český název: Fyziologie epitelů
Zajišťuje: Katedra fyziologie (31-152)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:ústní
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. Jiří Pácha, DrSc.
Vyučující: prof. RNDr. Jiří Pácha, DrSc.
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (19.03.2019)
Specializační kurz (přednáška a laboratorní cvičení) pro magisterský stupeň studia. Povinně volitelný pro specializaci fyziologie živočichů a člověka a pro specializaci neurobiologie, volitelný pro ostatní zájemce. Poznání vývoje a funkce epitelů a vztahů mezi jejich strukturou a funkcí. Regulace epiteliálních funkcí na úrovni tkáně a celého organismu. Biofyzika a biochemie epiteliálního transportu.

Literatura
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (19.03.2019)

R. Greger, U. Windhorst (eds.) Comprehensive Human Physiology, Springer 1996. (vybrané kapitoly)

B. Alberts et al. Molecular Biology of the Cell, Garland Publ., Inc. 1994. (vybrané kapitoly)

Vybrané přehledné články v News in Physiological Sciences, Annual Review of Physiology, Journal of Experimetal Biology

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (06.04.2012)

Zápočet se uděluje na základě 100% docházky a předložení protokolů. Předmět je ukončen ústní zkouškou.

Sylabus -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (19.03.2019)

1/ Podstata epitelu a metody jeho studia: homeostáza elektrolytů a rovnováha v příjmu a výdeji solutů, srovnání epiteliální buňky s jinými buňkami, funkční organizace epitelu, struktura a funkce těsných spojů, epitely těsné a volné, metody studia epitelu

2/ Principy transportu látek a systematický přehled transportu neelektrolytů a elektrolytů v epitelu a příslušných transportních proteinů, matematické modely transportních procesů, hnací síly transportu, mechanismus spřažení toku solutů a solventu, sekrece a absorpce, mechanismy transportu vody, aminokyselin, cukrů, karboxylových kyselin, fosfátu, Na+, K+, Cl- a Ca2+, acidobazická rovnováha a transport H+ a HCO3-, transport lipidů.

3/ Regulace transportu látek: princip regulace na úrovni buňky, orgánu a organismu, neurální a humorální regulace, imunitní systém a regulace transportu látek, regulace buněčného objemu, regulace intracelulárního pH, bioenergetika transportu, korelace mezi strukturou a funkcí, ontogenetické procesy v epitelu.

4/ Transport látek v epitelech jednotlivých orgánů: gastrointestinální trakt a absorpce živin iontů a vody, sekrece žaludečních a střevních šťáv, renální tubuly a reabsorpce primárního filtrátu, tvorba moče a renální acidifikace, dýchací cesty a sekrece surfaktantu, epitely oka a tvorba očních tekutin, slinné a potní žlázy a tvorba slin a potu.

5/ Patofyziologie epiteliálního transportu: cystická fibrosa, diarhoea, mechanismy působení enterotoxinů, poruchy transportu v ledvinách, poruchy v metabolismu kortikosteroidů.

6/ Vybrané kapitoly ze srovnávací fyziologie epiteliálního transportu: Vstřebávání látek v gastrointestinálním traktu přežvýkavců, osmoregulace u ptáků a role kloaky, transport iontů v kůži a močovém měchýři obojživelníků, osmoregulace u ryb a role žaber, transport KCl u hmyzu a funkce malpigických trubic, rektální a solné žlázy.

Praktika jsou zaměřena na práci s epiteliálními buňkami a na studium transportních proteinů na úrovni jejich exprese a funkčních projevů v intaktní tkáni, konkrétně se jedná o:

1) seznámení s prací na epiteliálních buněčných kulturách (výsev, počítání buněk, kultivace, sklizení buněk)

2) izolace intaktních střevních krypt chelatační metodou

3) izolace RNA, příprava cDNA

4) porovnání exprese genů vybraných transportních systémů v epiteliálních buňkách (krypty, buň. kultury) vs. neepiteliální buňky (např. hepatocyty)

5) studium elektrogenních transportních systémů metodou napěťového zámku a zkratovacího proudu ve střevu potkana (elektrogenní sodíkový transport přes epiteliální sodíkové kanály)

6) regulace elektrogenního transportu ve střevu neuromediátory střevního nervového systému (měření odpovědi zkratovacího proudu na přidané mediátory a inhibitory kanálů - např. barium-senzitivní inhibice karbacholem stimulovaného proudu

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK