PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Biologie vodních makrofyt - MB120P04
Anglický název: Biology of aquatic macrophytes
Český název: Biologie vodních makrofyt
Zajišťuje: Katedra botaniky (31-120)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
předmět má cyklickou výuku
Garant: RNDr. Vlastimil Rybka, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: SUDA (12.06.2002)
Předmět "Biologie vodních rostlin" seznamuje s adaptacemi cévnatých rostlin na vodní prostředí a s rozmanitostí jejich životních projevů. Pozornost je věnována morfologickým a fyziologickým adaptacím, významu a podílu vegetativního a generativního rozmnožování a jeho genetických dopadů na populace, stejně jako zvláštnostem rozmnožování u rozmanitých skupin vodních rostlin. Obsaženo je i systematické řazení vodních rostlin a také jejich fytogeografické zvláštnosti. Součástí předmětu je seznámení se zákonitostmi vzniku určitých společenstev a s ekologickou vazbou vodních rostlin na různé typy vodního a mokřadního prostředí. Důraz je kladen také na praktické seznámení se základními druhy středoevropských makrofyt a jejich rozšířením, včetně ukázek herbářových položek i živých rostlin.
Literatura
Poslední úprava: SRBA (19.08.2002)

Literatura:

Barett S. C. H., Eckert C. G., et Husband B. C., (1993): Evolutionary processes in aquatic plant populations. Aquatic Botany 44 (1993), Elsevier Science Publishers B.V., Amsterdam:105-145.

Cook C. D. K. (1990): Aquatic Plant Book. SPB Academic Publishing, The Hague, 228 pp.

Grace J. B. (1993): The adaptive siginificance of clonal reproduction in angiosperms: an aquatic perspective. Aquatic Botany: 44 (1993), Elsevier Science Publishers B.V., Amsterdam:159-180.

Hejný S. (1960): Ökologische Charakteristik der Wasser und Sumpfpflanzen in den Slowakischen Tiefebennen. Vydavatelstvo SAV, Bratislava, 487 pp.

Knoppová J.(1994): Adaptace vodních rostlin na nedostatek oxidu uhličitého ve vodě. Biologické listy, 59(4):264-281.

Laushman R. H., (1993): Population genetics of hydrophilous angiosperms. Aquatic Botany: 44 (1993), Elsevier Science Publishers B.V., Amsterdam:147-158.

Les D. H. et Philbrick C. T. (1993): Studies of hybridization and chromosome number variation in aquatic angiosperms: evolutionary implications. Aquatic Botany 44 (1993), Elsevier Science Publishers B.V., Amsterdam:181-228.

Sculthorpe C. D. (1967): The Biology of Aquatic Vascular Plants. Edward Arnold London, 610 pp.

Wiegleb G. et Brux H., (1991): Comparison of life history characters of broad-leaved species of the genus Potamogeton L. I. General characterization of morphology and reproductive strategies. Aquatic Botany: 39 (1991), Elsevier Science Publishers B.V., Amsterdam:131-146.

Časopisy: Aquatic Botany, Freshwater Biology

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Alena Kubátová, CSc. (23.04.2012)

Ústní zkouška (obvykle 3 otázky).

Sylabus -
Poslední úprava: SUDA (06.05.2002)

1. Úvod

Definice pojmu vodní rostlina; kategorizace vodních rostlin dle: Iversen, Hartog a Segal, Sculthorpe, Hejný; obtíže vylišení vodních rostlin v gradientu prostředí; životní formy; základní charakteristika vodního prostředí.

2. Systematika vodních rostlin a fytogeografie

Pozice vodních rostlin v systému; přehled čeledí s výlučně vodními zástupci; významné rody a druhy vodních rostlin v dalších čeledích; v kterých evolučních skupinách schází adaptace k vodnímu prostředí; příčiny malé druhové diverzity v jednotlivých čeledích vodních rostlin; fytogeografické zvláštnosti vodních rostlin; vývoj areálů, vliv glaciálu na vodní květenu, kosmopolitismus; endemismus; neofytizace.

3.-5. Morfologické a fyziologické adaptace vodních rostlin

Výchozí adaptační faktory vodního prostředí, obecné rysy adaptace na vodní prostředí; adaptace kořenů; heterofylie a faktory které jí ovlivňují.

Adaptace emerzních rostlin: rozdíly v mechanických nárocích na vynořených a ponořených částech, provětrávání pletiv, zásobení mladých pletiv kyslíkem.

Adaptace nymphaeidů: obtíže prostředí kterým jsou vystaveny, optimalizace tvaru listů, zpevnění listů, prodlužování řapíku, morfologická stavba listů, kutikulizace a pigmentace listů.

Adaptace natantních rostlin: stanovištní vazba, tvar listů a jeho sezónní změny, vlastnosti kořenů natantních rostlin, zvláštnosti heterosporních kapradin - Azolla, Salvinia, zvláštnosti čeledi Lemnaceae

Adaptace submerzních rostlin: příjem uhlíku a jeho stížená dostupnost ve vodním prostředí, uhličitanová rovnováha, příjem hydrogenuhličitanů, CAM metabolismus isoetidů, fotosyntéza polárních listů, rozdílná afinita k uhlíku u makrofyt a mikrofyt, morfologické adaptace makrofyt, celistvé a zpeřené listy, zvláštnosti stavby stélek čeledi Podostemaceae, zvláštnosti u rodů Aldrovanda a Utricularia.

Adaptace vodních rostlin na vyschnutí prostředí

6.-8. Přednáška a praktikum - určování vodních rostlin a jejich rozšíření v ČR

Výklad determinačních rozdílů jednotlivých druhů našich makrofyt, jejich ekologická vazba a rozšíření v ČR, práce s herbářovými položkami a živými rostlinami

9.-10. Rozmnožování vodních rostlin

Význam generativního a vegetativního rozmnožování - základní rozdíly a evoluční konsekvence; je generativní rozmnožování u vodních rostlin přežitek?; entomogamie, stabilizace emerzních květenství; anemogamie; trendy směřující k hydrogamii u jednotlivých významných skupin: Najadales, Hydrocharitales, Callitrichaceae, Ceratophyllaceae; zrání plodů a semen, dormance, mechanismy ukončující dormanci, rekalcitrantní semena, šíření plodů a semen, výhody hydrochorie a uzpůsobení k ní; polyploidizace u vodních rostlin; hybridizace u vodních rostlin; funkce klonální reprodukce; regenerace a gemmiparie, rozmnožovací útvary na podzemních orgánech; turiony, dormantní vrcholy a další hibernakula; faktory ovlivňující vznik turionů.

11.-12. Ekologické vazby vodních rostlin

Základní typy stanovišť v České republice; fytocenologické roztřídění na úrovni svazů; dynamika společenstev vodních rostlin a její příčiny, mezidruhové interakce

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK