PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Gender a společnost - JSB594
Anglický název: Gender and Society
Zajišťuje: Katedra sociologie (23-KS)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D.
Neslučitelnost : JSB365, JSB563
Je neslučitelnost pro: JSB365, JSB563
Cíl předmětu
Poslední úprava: Jana Vojanová (22.02.2024)
Cílem kurzu je seznámit studující se základními koncepty studia genderu a představit gender jako komplexní kategorii, která prochází všemi rovinami života ve společnosti a protíná se s dalšími rovinami z(ne)výhodnění. 
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Jana Vojanová (22.02.2024)


kurz má své aktivní stránky v Moodle: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=9111 (aktualizace Moodle proběhne v posledním týdnu před začátkem LS)

Čas: čtvrtek 9:30-10:50, C117 (U Kříže 8, Jinonice)

Vyučující: PhDr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D., Mgr. Nina Fárová, Ph.D.

Emailjaroslava.marhankova@fsv.cuni.cz, nina.farova@soc.cas.cz

 

Výuka kurzu Gender a společnost probíhá prezenčně. 

 Do Moodle mohou být průběžně přidávány další studijní materiály.  O vložení takovýchto materiálů vás budeme vždy dopředu informovat emailem.

Informujte nás ihned o jakýchkoliv nenadálých či očekávaných komplikací, které by mohly ovlivnit vaši schopnost práce v kurzu a dodržení zadaných termínů. Naše včasná informovanost (a zdůvodnění těchto problémů) je základním předpokladem toho, abychom je spolu mohli řešit a případně našli oboustranně uspokojivé řešení.

Využití nástrojů AI je možné jen v rámci editace textu či počáteční rešerši. Využívání celého textu generované AI bez vlastního autorského přínosu je  považování za porušení akademické integrity. 

Anotace kurzu

Kurz představuje základy sociálně vědního studia genderu a hlavní teoretické přístupy, které se v této oblasti výzkumu prosazují jak na mezinárodním, tak domácím poli. Studující se seznámí s klíčovými koncepty uchopujícími genderové aspekty sociálních procesů na různých rovinách analýzy: 1) na mikro-úrovni jde především o procesy, které činí lidské bytosti genderované. Seznámíme se s koncepty jako genderová identita, genderová socializace, genderové role a budeme se též zabývat genderovými aspekty sociálních interakcí. 2) Na další úrovni se soustředíme na stěžejní sociální instituce v lidském životním cyklu, jako je například rodina, škola, trh práce, zdravotnictví či politika. 

Podmínky absolvování:

1)      Aktivní příprava, účast a práce na hodinách

Studující jsou povinny/i si přečíst a detailně prostudovat povinnou literaturu na setkání, připravit si v návaznosti na ni otázky k diskuzi a na diskuzích během setkání aktivně participovat. Veškerá povinná literatura je  k dispozici v Moodle

 

2)      2 průběžné písemné úkoly v rámci semestr

            1) úkol č. 1.: proměny společenského vnímání sexuality: úkol se vztahuje k povinné literatuře na setkání 29/2. Z následujících dvou otázek si vyberte jednu, na kterou v plynulém textu v rozsahu 2-2,5 NS odpovíte. Úkol se odevzdává do složky v Moodle, kde také bude k dispozici hodnocení a zpětná vazba. 

 

počet bodů: max. 25

1. Příklad vnímání ženské cyklistiky a studia ženského orgasmu představují dílčí příklady proměn pohledu na mužskou a ženskou sexualitu. V čem tyto dva příklady ilustrují dopad konkrétní společenské situace na pohled na sexualitu (jinými slovy, proč byl podle vás v dané době pohled na tyto aspekty právě takový a jakým způsobem odrážel dobové představy o genderových vztazích)?

2. Najděte a detailněji popište jiný příklad z nedávné historie (19. až do současnosti), který podobně jako příklady bicyklu a studia orgasmu ilustrují proměnlivost pohledu na lidskou sexualitu. Při popisu je potřeba odkazovat na další zdroje mimo povinnou literaturu.

           2) úkol č. 2: genderové vztahy v rodině v průběhu času: úkol se vztahuje k dokumentům Manželské etudy. Studující shlednout dokumenty (viz. odkazy na streamy u hodiny 9/5). Z následujících dvou otázek si vyberou jednu, kterou rozpracují v textu o rozsahu 2-2,5 NS. V textu je potřeba se explicitně vztáhnout k příkladům ze zadaného filmu. Úkol se odevzdává do složky v Moodle, kde také bude k dispozici hodnocení a zpětná vazba. 

1. Vyberte si jeden konkrétní moment/zkušenost (např. narození dítěte, rozvod, vztah k práci apod.) z biografických drah manželů prožívajících své životy v různých obdobích (Zuzana a Stanislav / Zuzana a Lukáš). V čem je u těchto párů/jednotlivců prožívání těchto momentů či zkušeností odlišné? Co konkrétně podle vás tuto odlišnost způsobilo?

2. V případě obou párů lze pozorovat genderové odlišnosti v biografiích (tj. příběhy sledovaných žen se v mnohém liší od příběhů jejich partnerů, ačkoliv zažívají stejné události). Zaměřte se na diskuzi odlišnosti této genderovanosti v příbězích různých generací (tj. v jakých aspektech je rozdíl ve zkušenosti manželství, narození dítěte, rozvodu….Zuzany a Zuzany; a Vladimíra a Lukáše a podobný anebo odlišný)?

 

počet bodů: max. 25

 

3)      Písemný test mapující znalost základních pojmů z přednášek a povinné literatury (max 50 bodů)

Písemný test bude prověřovat obeznámenost s klíčovými pojmy souvisejícími s probranými tématy. Test bude pokrývat látku diskutovanou v rámci setkání a předepsanou povinnou literaturu.

 

Hodnocení (viz Opatření děkanky č. 17/2018): 

A: 91 % a více

B: 81 – 90 %

C: 71 – 80 %

D: 61 – 70 %

E: 51 – 60 %

F: 0 – 50 %

 

Metody výuky
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D. (25.01.2022)
Přednáška (s důrazem na podněcování aktivního zapojování studujících do diskuze), seminář
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D. (25.01.2022)
Úspěšné zpracování průběžných úkolů. Znalost přednášené látky a povinné literatury uvedené k jednotlivým přednáškám a seminářům.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK