PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Farmakoinformatika a organizace LIC - GDKSF11
Anglický název: Pharmacoinformatics and Organizations LIC
Zajišťuje: Katedra sociální a klinické farmacie (16-16220)
Fakulta: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2018
Semestr: oba
Body: 0
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je určen pouze pro doktorandy
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: PharmDr. Kateřina Malá, Ph.D.
Anotace -
Poslední úprava: PharmDr. Kateřina Malá, Ph.D. (25.02.2018)
Předmět probíhá v návaznosti na předmět Odborné informace o léčivech (dříve Farmakoinformatika), který je nyní zakomponován do předmětu Farmaceutické péče I v rámci 4. úseku pregraduálního studia farmacie. Studenti se zde podrobně seznamují s jednotlivými odbornými informačními zdroji v oblasti farmakoterapie, učí se kritickém hodnocení nalezených informací a osvojují si systematickou práci s nejdůležitějšími databázemi obsahujícími informace o léčivech. Cílem kurzu je prohloubit nabyté znalosti a dovednosti z klinické farmacie, farmaceutické péče a EBM (evidence-based medicine) a jejich praktické využití řešením dotazů týkajících se farmakoterapie v rámci Lékového informačního centra (LIC) Farmaceutické fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Během kurzu jsou konkrétní farmakoterapeutické problémy řešeny rešerší literatury z bibliografických databází (např. Pubmed, Medline, EMBASE, Web of Science), faktografických databází (např. AISLP, MICROMEDEX, UpToDate), plnotextových databází (např. EBSCO, PROQUEST Central) a dále z vydavatelství odborných časopisů a monografií. Řešení dotazů je vždy konzultováno s pověřenými členy LIC a případně diskutováno s dalšími přizvanými odborníky.
Literatura
Poslední úprava: PharmDr. Kateřina Malá, Ph.D. (26.02.2018)

Povinná:

Povinná:

  • Malone, Patrick M., Kier, Karen L. Stanovich, John E. Malone, Meghan J. (eds.). Drug information : a guide for pharmacists. New York: Mc Graw Hill Education, 2014, 1317 s. ISBN 978-1-25-925555-7.
  • Vlček, Jiří, Dalecká, Radka. Základy farmakoepidemiologie, farmakoekonomiky a farmakoinformatiky. Praha: Remedia, 2005, s. ISBN 80-903555-0-1.

Doporučená:

Doporučená:

  • Sackett, David L.. Evidence-based medicine : how to practice and teach EBM. Edinburgh: Churchill Livingstone, 2000, 261 s. ISBN 0-443-06240-4.
  • Greenhalgh, Trisha. Jak pracovat s vědeckou publikací : základy medicíny založené na důkazu. Praha: Grada, 2003, 208 s. ISBN 80-247-0310-6.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: PharmDr. Kateřina Malá, Ph.D. (26.02.2018)

Požadavky ke zkoušce:

  1. Absolvování vstupního proškolení v Lékovém informačním centru (náplň školení: fond odborných informačních zdrojů, organizace Lékového informačního centra).
  2. Vypracování minimálně 3 lékových dotazů, které byly zaslány do Lékového informačního centra. Řešení dotazů bude předloženo ke zkoušce.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK