PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Computer Aided Drug Design - GDEFCH07
Anglický název: Computer Aided Drug Design
Zajišťuje: Katedra farmaceutické chemie a farmaceutické analýzy (16-16190)
Fakulta: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 0
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: ústní
Rozsah, examinace: 0/0, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je určen pouze pro doktorandy
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D.
Neslučitelnost : GDEFCH03
Záměnnost : GDEFCH03
Je neslučitelnost pro: GDEFCH03
Je záměnnost pro: GDEFCH03
Anotace -
Poslední úprava: doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D. (30.09.2021)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními metodami počítačem podporovaného vývoje léčiv (Computer Aided Drug Design, CADD). Metody CADD jsou dnes rutinně využívány k racionálnímu návrhu nových biologicky aktivních molekul (léčiv). Studenti se seznámí se základními teoretickými principy modelování malých molekul (léčivo), biologických struktur (receptor) a jejich vzájemných interakcí. Důraz bude kladen na praktickou aplikaci těchto metod. Cílem předmětu je základní orientace studentů v metodách CADD a pochopení jejich principů a možností využití. Po absolvování předmětu by student měl být schopen samostatně vypracovat jednoduchý projekt CADD. Témata: Místa účinku léčiv, Struktura proteinů, Informační systémy a databáze, In silico predikce fyzikálně-chemických vlastností, Interakce léčivo-receptor, Experimentální metody sledování interakce léčivo - receptor, Racionální metody návrhu a vývoje léčiv se známým receptorem (structure-based drug design), Molekulární docking. Molekulární dynamika, Racionální metody návrhu a vývoje léčiv s neznámým receptorem (ligand-based drug design), Kvantitativní analýza vztahů struktura - účinek (QSAR), Farmakoforové modely.
Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D. (30.09.2021)

Prokázání teoretických znalostí dle sylabu předmětu. Vypracování seminárního projektu z oblasti CADD.

Sylabus -
Poslední úprava: doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D. (30.09.2021)
  • Místa účinku léčiv. Struktura proteinů, struktura nukleových kyselin. Význam jednotlivých aminokyselin pro terciární strukturu proteinu a pro katalýzu biochemických reakcí.
  • In silico predikce 3D struktury proteinů. Homologní modely a možnosti jejich využití. Vytváření homologního modelu, automatizované webové služby pro tvorbu homologních modelů. Kritické hodnocení kvality homologního modelu. (Ramachandran plot).
  • Racionální přístupy k návrhu a vývoji nových léčiv. Kombinatoriální knihovny. Chemické informační systémy a databáze. Biologické informační systémy a databáze. Krystalografické databáze. Kritické posuzování kvality 3D struktury proteinů. Získávání dat z veřejně dostupných zdrojů (data mining).
  • Význam fyzikálně-chemických vlastností pro účinek léčiv. Metody in silico predikce fyzikálně-chemických vlastností sloučenin. In silico predikce farmakokinetických parametrů, metabolismu a toxicity sloučenin.
  • Kvantitativní analýza vztahů struktura - účinek (QSAR) a vztahů struktura - fyzikálně-chemické vlastnosti (QSPR).
  • Interakce léčivo-receptor, mezimolekulové sily, vodíkové vazby.
  • Experimentální metody sledování interakce léčivo – receptor. Rentgenová krystalografická analýza, NMR experimenty, využití radioligandů, isotermická titrační kalorimetrie, změna teploty tání proteinu (thermal shift assay).
  • In silico metody sledování interakce léčivo – receptor. Molekulární docking. Molekulární dynamika.
  • Přehled metod molekulárního dockingu. Rigid docking, flexible docking. Vyhledávací funkce, algoritmus pro hledání konformerů, skórovací funkce. Přehled běžných programů pro molekulární docking a srovnání jejich funkcí. Volně dostupné programy (AutoDock Vina, DOCK), komerčně dostupné programy, online dokovací služby (servery).
  • Kritické hodnocení výsledků molekulárního dockingu. Speciální využití molekulárního dockingu – virtuální screening (HTVS), modifikace ligandu (ligand growth).
  • Racionální metody návrhu a vývoje léčiv se známým receptorem (Structure-based drug design).
  • Racionální metody návrhu a vývoje léčiv s neznámým receptorem (Ligand-based drug design). QSAR. Farmakoforové modely. 3D-QSAR.
Vstupní požadavky -
Poslední úprava: Renáta Neznámá (19.08.2019)

Předmět vyžaduje základní znalosti farmaceutické chemie, bioorganické chemie a biochemie. Dále je předpokládána schopnost pokročilé práce s počítačem a znalost anglického jazyka na základní úrovni (terminologie, ovládání software, který není lokalizovaný do češtiny).

Studijní opory -
Poslední úprava: Renáta Neznámá (19.08.2019)

E-learning Moodle: Základy molekulového modelování léčiv
https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=4846

Metody výuky -
Poslední úprava: Renáta Neznámá (19.08.2019)

Výuka formou samostudia literatury, konzultací. Nácvik práce v CADD software pod vedením konzultujícího vyučujícího.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Renáta Neznámá (19.08.2019)

Teoretické znalosti dle sylabu. Student musí prokázat schopnost samostatné a smysluplné práce ve vybraném software pro CADD (např. AutoDock Vina, MOE - Molecular Operating Environment, GAMESS, NAMD a jiné).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK