PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
General Biochemistry - GAF141
Anglický název: General Biochemistry
Zajišťuje: Katedra biochemických věd (16-16160)
Fakulta: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 8
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:56/42, Z+Zk [HS]
Počet míst: neomezen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Vysvětlení: (F,2.r.)
Poznámka: odhlásit z termínu zkoušky při nesplněné rekvizitě
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. Ing. Vladimír Wsól, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Farmacie >
Patří mezi: 2.ročník 2023/24 AJ
Korekvizity : GAF181
Prerekvizity : GAF299
Je korekvizitou pro: GAF309, GAF324, GAF184, GAF186, GAF237, GAF232, GAF155, GAF296, GAF050, GAF370, GAF181
Je prerekvizitou pro: GAF341, GAF244
Anotace -
Poslední úprava: prof. Ing. Vladimír Wsól, Ph.D. (27.09.2023)
Obecná biochemie poskytuje základy nezbytné pro další studium navazujících biochemických disciplín ve studijním programu Farmacie vyučovaných na farmaceutické fakultě. Vychází ze znalosti biologie, organické a bioorganické chemie, a morfologie a fyziologie člověka. Vykládá metabolické cesty, jejich regulaci, principy termodynamiky a enzymové katalýzy a zahrnuje základy proteosyntézy a xenobiochemie. Témata: Proteiny, enzymy, enzymová kinetika, základy termodynamiky biologických systémů, metabolismus cukrů, metabolismus lipidů, metabolismus aminokyselin, citrátový cyklus, dýchací řetězec a oxidační fosforylace, metabolismus nukleotidů, transportní mechanismy a kompartmentace, biochemie hemu, mezibuněčná signalizace, přehled regulačních mechanismů metabolických cest, základy xenobiochemie
Podmínky zakončení předmětu - angličtina
Poslední úprava: prof. Ing. Vladimír Wsól, Ph.D. (27.09.2023)
It is necessary to earn the credit before the planned exam, by successfully passing the prescribed number of practical exercises and by attending seminars, which must be registered in the SIS. The exam consists of an oral part. Detailed information is always in folders on the web for the subject.
Literatura
Poslední úprava: prof. Ing. Vladimír Wsól, Ph.D. (27.09.2023)

Doporučená:

  • Champe, Pamela C. Harvey, Richard A.. Lippincott's ilustrated reviews : biochemistry. Washington: Lippincott-Raven, 1994, 443 s. ISBN 0-397-51091-8.
  • Devlin, Thomas M., (ed.). Textbook of biochemistry : with clinical correlations. Hoboken: Wiley-Liss, 2006, 1208 s. ISBN 0-471-67808-2.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. Ing. Vladimír Wsól, Ph.D. (27.09.2023)

Sylabus předmětu
 

1. Proteiny (přehled)

 Fyzikálně-chemické a biologické vlastnosti aminokyselin. Peptidy a proteiny, obecné vlastnosti, klasifikace a význam pro živý organismus. Struktura a prostorové uspořádání proteinů se zaměřením na funkci. Vztah mezi konformací proteinů a biologickým účinkem.

 2. Enzymy

Klasifikace a význam. Mechanismy a zvláštnosti enzymové katalysy. Enzymová kinetika. Regulace enzymové katalysy. Regulatorní enzymy a možnosti jejich ovlivnění, multienzymové systémy.

 3. Základy termodynamiky biologických systémů.

 Katabolické a anabolické metabolické děje (obecně), jejich význam, regulace a lokalizace. Metabolismus obecně. Biologické oxidace. Termodynamika metabolických dějů.

 4. Metabolismus cukrů

 Metabolismus glukosy — glykolysa a glukoneogenesa, jejich průběh, lokalizace a regulace. Substrátová fosforylace. Pentosový cyklus, lokalizace a regulace. Vzájemné přeměny monosacharidů. Glykogen — syntéza a štěpení, regulace obou dějů. Vztah metabolismu cukrů k ostatním metabolickým dějům. Význam cukrů.

 5. Metabolismus lipidů

 Neutrální tuky, štěpení, syntéza, regulace. Mastné kyseliny se sudým a lichým počtem uhlíků, nenasycené mastné kyseliny, jejich oxidační štěpení a syntéza. Lokalizace a regulace. Fosfolipidy a glykolipidy, syntéza, štěpení, význam. Cholesterol, jeho syntéza a regulace syntézy. Vznik žlučových kyselin a steroidních hormonů. Význam lipidů. Vzájemný vztah metabolismu lipidů a cukrů. Ketogeneze. Metabolismus a význam ketolátek.

 6. Metabolismus aminokyselin

 Obecné metabolické reakce aminokyselin. Močovinový cyklus. Metabolické reakce jednotlivých typů aminokyselin ve vztahu k produktu. Jejich význam energetický i látkový. Schéma syntéz aminokyselin v živočišné buňce. Vztah aminokyselin ke všem metabolickým dějům v buňce.

 7. Citrátový cyklus

 Enzymy a reakce citrátového cyklu, regulace, lokalizace a vztah ke všem metabolickým přeměnám živin.

 8. Dýchací řetězec a oxidační fosforylace

 Složky, funkce a význam dýchacího řetězce. Oxidační fosforylace, průběh, regulace a hypotézy vzniku ATP. Možné rozpojovače a inhibitory. Vztah oxidační fosforylace ke všem metabolickým přeměnám živin.

 9. Metabolismus nukleotidů

 Syntéza a odbourávání purinových a pyrimidinových bazí. Syntéza ribonukleotidů a deoxyribonukleotidů. Význam a využití nukleotidů.

 10. Transportní mechanismy a kompartmentace

 Transportní mechanismy a jejich význam pro regulace metabolických dějů v organismu. Mitochondrie, jejich uspořádání, lokalizace enzymů a enzymových systémů v mitochondrii. Transport přes vnitřní mitochondriální membránu. Význam dalších organel.

 11. Biochemie hemu

 Syntéza a odbourávání hemu. Žlučová barviva, jejich význam a vylučování.

 12. Mezibuněčná signalizace

 Endokrinní, parakrinní a autokrinní signály. Podrobné vysvětlení mechanismů přenosu informace endokrinními signály a jejich význam pro buňku, intracelulární děje spojené s přijetím signálu. Typy receptorů. Druzí poslové.

 13. Přehled regulačních mechanismů metabolických cest

 Kompartmentace. Transport. Ovlivnění aktivity enzymů (allostericky, kovalentně). Ovlivnění proteosyntézy.

 14. Základy xenobiochemie

 Enzymy, které přeměňují látky tělu cizí (monooxygenasy, reduktasy a konjugační enzymy). Možnosti ovlivnění aktivity těchto enzymů a farmakologický dopad těchto vlivů. Indukce. Inhibice. Význam xenobiochemie pro farmaceutickou chemii, farmakologii a toxikologii.

  

Praktická cvičení:

 •Důkaz a stanovení aminokyselin (vlastnosti, koncentrace, TLC), vlastnosti roztoků bílkovin (isoelektrický bod, denaturace)

 •Stanovení koncentrace bílkovin (Biuretová reakce, Lowryho metoda)

 •Oddělování nízko- a vysokomolekulárních látek (dialýza, gelová chromatografie)

 •Měření aktivity enzymů (aktivita, specifická aktivita, vliv teploty)

 •Kinetika enzymových reakcí (stanovení základních kinetických parametrů – Michaelisovy konstanty, maximální rychlosti reakce)

 •Inhibice enzymové aktivity (stanovení inhibiční koncentrace IC50, vliv anorganických iontů)

  

Semináře:

1. Enzymy. Enzymová kinetika. Inhibice.

2. Metabolismus cukrů a jejich vzájemné vztahy, regulace

3. Metabolismus lipidů a aminokyselin, jejich vzájemné vztahy a regulace

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK