PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Farmakologie I - FZP028
Anglický název: Pharmacology I
Zajišťuje: Ústav farmakologie (15-310)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:15/15, Z [HS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D.
Prerekvizity : {Povinné předměty ZUBNI 1. ročník (2019->)}, FZP019
Je korekvizitou pro: FZP029
Ve slož. prerekvizitě: FZP060, FZP061, FZP062, FZP063, FZP064, FZP065, FZP066, FZP067, FZP068, FZP069, FZP070, FZP071, FZP072, FZP073, FZ10055, FZ10065, FZ10066, FZ10067, FZ10068, FZ10069, FZ10070, FZ10071, FZ10072, FZ10075, FZ10076, FZ10077, FZ10078, FZ10083
Anotace -
Poslední úprava: Hana Kalhousová (21.08.2023)
Výuka předmětu Farmakologie I. je zaměřena na obecnou farmakologii a částečně na léčiva užívaná v managementu bolesti a infekcí. Důraz je kladen na základy farmakodynamiky, farmakokinetiky a farmakoterapeutické komplikace léčiv, jako jsou nežádoucí účinky, toxické účinky a lékové interakce. Ze speciální farmakologie bude hlavní část věnována seznámení studentů s analgetiky, lokálními a celkovými anestetiky. Dále budou probírány základní skupiny antibiotik. Kromě informací důležitých všeobecně pro medicínu budou akcentovány aspekty relevantní pro užití léčiv v zubním lékařství. Praktická výuka je orientovaná na podrobnou diskusi teoretických aspektů v širším kontextu a také na využití získaných znalostí pro řešení konkrétních farmakoterapeutických situací, které lze pozorovat v klinické praxi. Vstupní podmínky: {Povinné předměty ZUBNI 1. ročník (2019->)}, FZP019 (Fyziologie II). Výstupy (předmět Farmakologie I): 1. student získá teoretické znalosti z obecné farmakologie, které jsou nezbytné pro pochopení obecných vlastností léčiv a jejich užití v klinické praxi 2. student získá teoretické znalosti ve vybraných kapitolách speciální farmakologie s bezprostředním vztahem k zubnímu lékařství (managment bolesti a bakteriálních infekcí) 3. student bude schopen rozpoznat základní analgetika, anestetika a antibiotika a popsat jejich základní vlastnosti.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Hana Kalhousová (21.08.2023)

Podmínky pro udělení zápočtu z předmětu Farmakologie I:

a) Přítomnost na výuce

Účast na seminářích a praktických cvičeních je povinná. Toleruje se jedna absence (důvod není nutno dokládat); do absencí se budou započítávat i pozdní příchody na výuku, budou-li významné. V případě dvou absencí bude student pro získání zápočtu detailně přezkoušen z problematiky obou zameškaných praktických cvičení. V případě tří a více absencí bude student pro získání zápočtu přezkoušen v rozsahu celého semestru. Při absenci v tomto rozsahu je nutno také dodat oficiální zdůvodnění a náležitá potvrzení (např. od lékaře, z úřadu atd.).

 

b) Pracovní listy

Během semestru řeší studenti na praktických cvičeních modelové klinické situace prezentované formou pracovních listů, nebo ústním zadáním učitele. Studenti musí na požádání předložit vypracovaná písemná řešení těchto zadání.

 

c) Znalosti

Na každém praktickém cvičení probíhá klasifikovaná kontrola znalostí studentů písemnou nebo ústní formou. Průměr ze známek obdržených během výuky v semestru musí být nižší nebo roven 3,00 (absence nemá na průměr žádný vliv). Z důvodu průměru známek >3,00 - student bude přezkoušen v rozsahu celého semestru.

 

d) V případě vynuceného přechodu na on-line výuku

Praktická výuka bude probíhat distanční formou prostřednictvím MS TEAMS společně s použitím podkladů v MOODLE LFHK. Studenti budou povinni mít zapnuté kamery pro možnost kontroly jejich přítomnosti a aktivity. Opakované technické problémy ze strany studenta budou považovány za absenci. Hlavní náplní praktické výuky bude moderovaná diskuse a řešení příkladů z klinické praxe za použití písemných nebo ústních zadání. Přezkoušení znalostí bude probíhat průběžně online ústně, nebo formou prezenčního zápočtového testu v době, kdy to epidemiologická situace umožní.

 

 

Podmínky pro zkoušku v letním semestru:

Podmínkou přistoupení ke zkoušce jsou zápočty z předmětů Farmakologie I. a II. daného studijního programu LFHK. Zkouška je zahájena testem. Test je neoddělitelnou součástí každého pokusu a jeho výsledek je důležitou součástí klasifikace. Test je zaměřen na základní znalosti v jednotlivých oblastech a determinuje přehled v oboru. Pokud se studentovi podaří dosáhnout v testu výsledku 1 nebo 1- a současně má průměr známek z průběžných testů jak v letním, tak i zimním semestru 2 a méně (hodnoceno v každém semestru samostatně), bude si losovat pouze jednu otázku z obecné farmakologie. Není-li splněna tato podmínka, pak si student bude losovat jednu otázku z obecné farmakologie a jednu ze speciální farmakologie. Při výsledku testu horším než 3 během prvního pokusu je zkouška ukončena s výsledkem „neprospěl/a“. Při výsledku testu horším než 3 během druhého nebo třetího pokusu je možné postoupit k ústní části zkoušky, kde je ale nutno podat přesvědčivý výkon u obou vylosovaných otázek. 

Sylabus
Poslední úprava: Hana Kalhousová (21.08.2023)

 

Přednášky

Přednášky budou probíhat prezenčně v MS Teams formou "živého" přenosu nebo akademický pracovník namluví prezentaci v Powerpointu a v určený čas bude online pro zodpovězení dotazů, nebo bude studentům k dispozici pro konzultace či dotazy k přednášce jiným adekvátním způsobem. Výběr z těchto forem bude na přednášejícím a studenti budou v tomto směru s předstihem informováni. Záznam přednášky, resp. prezentace bude pak trvale k dispozici na odpovídajících stránkách Moodlu.

  • prof. MUDr. Stanislav Mičuda, Ph.D.
  • doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D.
  • doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
  • PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D.
  1. Úvod od farmakologie, obecná farmakologie: farmakodynamika. (Mičuda, 3)
  2. Obecná farmakologie: farmakokinetika, faktory ovlivňující účinek léčiv. (Chládek, 3)
  3. Obecná farmakologie: nežádoucí účinky léčiv, interakce léčiv. (Štěrba, 3)
  4. Speciální farmakologie: lokální anestetika, opioidní analgetika. (Lenčová, 3)
  5. Antibiotika - obecné aspekty, beta-laktamy, makrolidy a linkosamidy, další. (Mičuda, 3)

 

Praktická cvičení a semináře

Vyučující

  • doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D.
  • doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
  • MUDr. Jolana Schreiberová, Ph.D.
  • PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D.

1. Obecná farmakologie, farmakodynamika, farmakokinetika - seminář.
1.1.Praktické cvičení - DRC/CRC závislost.

2.Faktory modifikující účinek léčiva a farmakoterapeutické komplikace.
2.2. Praktické cvičení - farmakokinetika.

3. Opioidní analgetika, nesteroidní protizánětlivé látky a paracetamol - seminář a případové studie.

4. Lokální anestetika, celková anestetika - seminář.
4.1. Praktické cvičení - zdroje informací ve farmakologii: AISLP/SPC.

5. Antibiotika - seminář a případové studie.

 

Literatura
Poslední úprava: Hana Kalhousová (21.08.2023)

Povinná literatura

  • Materiály připravované ústavem – MOODLE (prezentace, e-learningové kurzy, přednášky, další zdroje informací)
  • Švihovec J. a kol.: Farmakologie. Grada 2018. ISBN: 978-80-247-5558-8.

Doporučená literatura

  • Martínková J: Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů, 2. zcela přepracované a doplněné vydání. Grada, 2018. ISBN 978-80-247-4157-4
  • Lüllmann H, Mohr K, Lutz H: Barevný atlas farmakologie, překlad 5. anglického vydání, Grada Publishing, 2020, ISBN 978-80-271-2271-4.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK