PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Problematika domácího násilí - FV50081
Anglický název: Domestic Violence
Zajišťuje: Psychiatrická klinika (15-520)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2023 do 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 1
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:20/0, Z [HT]
Počet míst: 20
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Rastislav Žirko
Patří mezi: Volitelné předěmty CZ
Volitelné předměty CZ
Prerekvizity : FV10026
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Libuše Hájková (13.09.2023)
V kurzu se studenti teoreticky seznámí s definicí domácího násilí, s psychologií traumatu, s právními aspekty péče o pacienty ohrožené domácím násilím a se systémem péče o oběti domácího násilí v České republice. V praktické části se seznámí s neurobiologickým podkladem traumatu, tělovými pocity oběti a dětí jako svědků domácího násilí, získají základy krizové intervence a nástroje pro komunikaci s traumatizovanou osobou. Vše si studenti budou moci vyzkoušet na modelových situacích.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Libuše Hájková (13.09.2023)

Popis jednotlivých témat a hodin:

    1. Bc. Ivan Dubec - Ferdinandus Orden 1561 (90 minut) - Představení problematiky domácího násilí a možnosti řešení v rámci spolupráce zapojených subjektů (Městská policie HK, PČR, Probační a mediační služba, intervenční centra a psychologické poradny). (prezentace kazuistik)
    1. Bc. Nikola Joštová – Bethany, dům pomoci (90 minut) - Psychologie traumatu, posttraumatická stresová porucha.
    1. Mgr. Andrea Nečasová - Krizoví interventi FNHK (45 minut) - Jak fungují krizoví interventi ve fakultní nemocnici, kdy se na ně obrátit a s čím nám mohou pomoci. (prezentace kazuistik)

Ludmila Němcová - Sociální oddělení FNHK (45 minut) - Hlášení událostí a metodika práce sociálního oddělení, aneb jak to funguje ve fakultní nemocnici z pohledu teorie a praxe. (prezentace kazuistik)

    1. Bc. Hana Dubcová – zdravotní sestra (45 minut) - Osoby ohrožené domácím násilím a vhodná opatření ze strany zdravotnického personálu.

Probační a mediační služba (45 minut) - Státní organizace jako prostředník mezi obětí a pachatelem. (prezentace kazuistik)

    1. JUDr. Petra Andršová, LL.M. - advokát (90 minut) - Právní minimum pro lékaře - postupy lékařů při podezření na domácí násilí či syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte (CAN syndrom)

6.-9. Mgr. Miroslav Bubeník Bth. – NOMIA - Praktický kurz pro osvojení základních psychologických nástrojů pro komunikaci a práci s oběťmi domácího násilí v kontextu krizové intervence. Možnosti neuropsychoterapeutického konceptu práce s traumatem. Sebezkušenostní zážitkové cvičení zaměřené na “tělové pocity a jejich reprezentace” s hodnocením traumatických symptomů PTSD a dopadu traumatu na osoby vystavené násilí.

10. Zápočet - modelové situace

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Libuše Hájková (13.09.2023)

Zápočet:

Docházka + absolvování modelové situace, na které student ukáže, jak dokáže pracovat se získanými informacemi a praktickými dovednostmi

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK