PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Pediatrie - D0303202
Anglický název: Paediatrics
Zajišťuje: Pediatrická klinika (13-350)
Fakulta: 2. lékařská fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 14 [týdny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.
Kategorizace předmětu: Zdravotnické obory > Klinické předměty
Prerekvizity : D0301162
Je prerekvizitou pro: D0305201
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: HABET (09.12.2009)
Komplexní pregraduální výuka všech pediatrických oborů. Enterální a parenterální výživa, antropologie, psychologické problémy v dětském věku.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Helena Bendová (19.09.2017)

90% účast na přednáškách

zápočet

Literatura
Poslední úprava: Helena Bendová (19.02.2018)

povinná:

Volfová, H.: Pediatrie I. : pro 2. roč. středních zdravotnických škol (A)

Volfová, H.: Pediatrie II. : pro 3. roč. středních zdravotnických škol (A)

Lebl, J.: Preklinická pediatrie (A)

doporučená:

Lebl, J.: Klinická pediatrie (A)

Novák I.: Intenzivní péče v pediatrii (A)

Bayer, M.: Pediatrie : lékařské repetitorium (B) (dostupná jako e-kniha)

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Helena Bendová (27.04.2017)

Zkouškové otázky:

1)Auxologie

2)Akutní stavy v pediatrii

3)Nefrologie

4)Kardiologie

5)Gastroenterologie, hepatologie

6)Výživa

7)Hematologie

8)Endokrinologie

9)Pneumologie, alergologie

10)Neonatologie

11)Onemocnění imunitního systému

Sylabus
Poslední úprava: Jana Ocelková, DiS. (09.01.2014)

Úvod do problematiky pediatrie: definice oboru, demografie, statistika, prevence vč. očkování

  • Neonatologie: klasifikace novorozence - novorozenecké období, fyziologický novorozenec,

fyziologické projevy a vývoj (adaptace) novorozence, patologický, nedonošený a rizikový

novorozenec, péče o novorozence, vrozené vývojové vady

  • Pneumologie a alergologie: fyziologické dýchání, vrozené vývojové vady, obecné příznaky respiračních onemocnění, akutní a chronická onemocnění horních dýchacích cest, akutní a chronická onemocnění dolních dýchacích cest. Alergie, atopie - definice pojmů, alergeny, příznaky celkové - anafylaxe, orgánové (respirační, kožní, oční aj.). Režimová a další opatření v pneumologii a alergologii. Transplantace plic.
  • Akutní stavy v pediatrii: bezvědomí, křeče, šok, dušení, horečka, intoxikace, dehydratace, popáleniny a úrazy elektrickým proudem, náhlé příhody břišní, traumata, tonutí, základy resuscitace u dětí (rozdělení dle obecných a dle věkových kategorií).
  • Endokrinologie: rozdělení žláz s vnitřní sekrecí, fyziologie působení hormonů, růst a jeho poruchy, fyziologie a poruchy (vrozené vývojové vady) hypofýzy, štítné žlázy, příštitných tělísek, nadledvin, sexuální maturace, diabetes mellitus. Polyurie a plydipsie. Režimová a dietní opatření v endokrinologii.
  • Nefrologie: vrozené vývojové vady horních a dolních močových cest, rozdělení chorob ledvin - onemocněné horních a dolních močových cest, infekce, vesikoureterální reflux, nefrotický syndrom, enuréza a neurogenní močový měchýř, glomerulonefritidy, akutní a chronické selhání ledvin, transplantace ledvin. Režimová a dietní opatření v nefrologii.
  • Gastroenterologie a hepatologie: vrozené vývojové vady GIT, bolesti břicha, zvracení, průjem, zácpa (poruchy vyprazdňování), onemocnění jater, žloutenka; hepatitida akutní, chronická, neinfekční onemocnění jater, transplantace jater, režimová a dietní opatření v hepatogastroenterologii.
  • Kardiologie: vrozené srdeční vady, klinické projevy-celkové (cyanóza, poruchy dýchání, hypoxické záchvaty a dlouhodobé působení hypoxie, únava, palpitace, otoky), získaná srdeční onemocnění zánětlivá a nezánětlivá, poruchy rytmu kardiovaskulárního aparátu, hypertenze, ateroskleróza, režimová a dietní opatření v kardiologii. Transplantace srdce.
  • Výživa: přirozená a umělá výživa, poruchy příjmu potravy, klinické projevy z nadbytku a nedostatku živin - obezita, malnutrice, malabsorpční syndrom, nutriční toxikologie v pediatrii (dusičnany, těžké kovy), režimová a dietní opatření v dietologii.
  • Dětské infekční nemoci: exantémová dětská infekční onemocnění, etiologie, terapie, průběh, režimová opatření, karanténa. Další infekční onemocnění v dětském věku (CMV, EBV, herpes, rotaviry, streptokoky, pneumokoky, neisserie, borrelie, molusa contagiosa, apod). Mycoplasma, chlamydie, sexuálně přenosné infekce (STD).
  • Hematologie: fyziologie krve, anémie, choroby bílé a červené krevní řady (včetně nádorových), poruchy hemostázy - krvácivosti a srážlivosti, trombóza. Transplantace kostní dřeně. Režimové a léčebná opatření v hematologii.
  • Revmatologie: fyziologie imunologie, imunodeficientní stavy, autoimunity, revmatická artritida, systémová onemocnění v dětském věku, akutní revmatismus. Léčebná a režimová opatření u

revmatických chorob.

  • Auxologie: růst a vývoj dítěte, nomogramy. Charakteristika jednotlivých vývojových období dítěte: novorozenec, první rok - kojenec, batole 2.- 3.rok, předškolní věk, školní věk (mladší,starší), dospívání. Fyzický a neuropsychický vývoj ve vazbě na jednotlivá vývojová období.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK