PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Anatomie - D0101334
Anglický název: Anatomy
Zajišťuje: Ústav anatomie (13-320)
Fakulta: 2. lékařská fakulta
Platnost: od 2018
Semestr: zimní
Body: 12
E-Kredity: 12
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:4/3, Z [HT]
letní s.:4/3, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Lékařství > Teoretické předměty
Korekvizity : D0101331, D0102436
Je záměnnost pro: D0101335
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Marie Havlová (14.11.2013)
Předmět anatomie je základní součástí komplexu povinných studijních předmětů. Seznamuje studenty se stavbou orgánů a orgánových systémů lidského těla, jejich cévním zásobením a inervací a s anatomickou terminologií. Dále jsou studenti seznámeni s topografickými vztahy jednotlivých orgánů a se strukturou krajin lidského těla. Ve výuce je akcentováno hledisko praktické anatomie využitelné v klinických oborech.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Hedvika Hubáčková (21.01.2014)
Cílem předmětu anatomie je :
a) získat znalosti o makroskopické anatomii orgánů a orgánových systémů lidského těla ;

b) získat základní znalosti orgánové topografie a znalosti o uspořádání krajin a prostorů lidského těla se zaměřením na budoucí využití v operativních oborech ;

c) získat znalosti z rentgenové anatomie orgánů a cév s využitím dokumentace výpočetní tomogragie, magnetické resonance a angiografie ;

d) naučit se používat anatomickou terminologii a poslední versi latinské anatomické nomenklatury ;

e) získat představu o vztahu anatomie k navazujícím lékařským oborům a zejména k oborům operativním.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D. (02.11.2017)

Předmět může být zakončen pouze po získání dvou zápočtů závěrečnou zkouškou.

Zimní semestr ukončuje první zápočet, letní semestr ukončuje druhý zápočet.

Teprve po získání obou zápočtů je student připuštěn k závěrečné zkoušce.

Podmínky získaní zápočtu

  • Účast na praktických cvičeních s nejvýše dvěma absencemi (chyběními) za semestr. Větší počet absencí (3–4) se bude řešit individuálně s vedoucím ústavu. V případě více než čtyř absencí zápočet nebude bez výjimky udělen (student musí opakovat celý předmět v plném rozsahu).
  • Úspěšné zvládnutí průběžných testů. Každý student má nárok na tři pokusy u každého průběžného testu (1 řádný a 2 náhradní) v celkově čtyřech termínech. Řádné termíny jsou vypsány v rozvrhu praktických cvičení. Opravné termíny testů zimního semestru budou probíhat pouze během zimního nebo letního zkouškového období. Termíny zimních opravných termínů budou vypsány koncem zimního semestru. Opravné termíny v letním semestru budou probíhat pouze během letního zkouškového období (červen, září). Termíny letních opravných termínů budou vypsány koncem letního semestru. Pokud student z jakýchkoli důvodů nevyužije řádný nebo náhradní termín, nemá nárok na vypsání nového termínu. Pokud student nesplní kterýkoli z průběžných testů ani na 3. pokus nebo termíny nevyužije, nesplňuje tuto podmínku zápočtu.
  • 100% docházka na blok Topografické pitvy (nejsou povoleny žádné absence). V případě nevyhnutelného chybění rozhoduje o dalším postupu vedoucí výuky.
  • Úspěšné zvládnutí závěrečného zkoušení z topografické pitvy (na konci každého pitevního bloku). Každý student má nárok na tři pokusy (1 řádný a 2 náhradní) v celkově čtyřech termínech. Řádný termín je na konci pitevního bloku, náhradní termíny budou probíhat v zimním/letním semestru nebo zkouškovém období. Pokud student neuspěje ani na 3. pokus nebo termíny nevyužije, nesplňuje tuto podmínku zápočtu.

Literatura
Poslední úprava: Marie Havlová (14.11.2013)

R. Čihák : Anatomie I - 3, Grada, Praha (všechna vydání).

M. Grim, R. Druga : Základy anatomie 1, 3, 5. Galén, Karolinum. Praha (všechna vydání).

R. Druga, M. Grim, P. Dubový : Anatomie centrálního nervového systému. Galén, Karolinum, Praha.

P. Petrovický a spol. : Systematická, topografická a klinická anatomie I. - XI. Karolinum, Praha.

V. Seichert : Topografická pitva. ISV nakladatelství.

H. Feneis : Anatomický obrazový slovník. Grada, Praha (všechna vydání).

Gray ´s Anatomy. Longman (vydání od r. 1973.

Sobottův atlas anatomie, 1,2. Grada, Praha.

P. Kopf - Maier : Atlas of Human Anatomy, Karger (všechna vydání).

Prezentace k jednotlivým anatomickým systémům na webu Anatomického ústavu 2.LF.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D. (02.11.2017)

Je třeba splnit jedinou podmínku pro připuštění k závěrečné ústní zkoušce z anatomie, jíž je získání zápočtů za oba semestry.

Rozsah zkoušených znalostí je dán povinnou literaturou a prezentacemi na webu ústavu.

Zkouškové otázky viz web ústavu:

http://anatomie.lf2.cuni.cz/node/369068

Sylabus
Poslední úprava: Hedvika Hubáčková (21.01.2014)
Obsahové zaměření přednášek a seminářů:
Přednášky :
Pohybový aparát :
Principy stavby lidského těla. Anatomické roviny a orientace na těle. Anatomické názvosloví. Kosti a klouby lidského těla, základní biomechanika kloubů. Rtg anatomie kostí a kloubů (včetně CT a MR obrazu). Kosti lebky, lební prostory a dutiny. Baze lební. Páteř, spojení na páteři (ligamenta, klouby meziobratlové ploténky. Páteřní kanál, jeho stěny a metrické charakteristiky (úzký páteřní kanál). Obecná stavba kosterního svalu a šlachy. Pomocné svalové aparáty, fascie, šlachové pochvy, bursy. Motorická a sensitivní inervace svalu. Koncept propriocepce, motorická jednotka.

Svaly a funkční svalové skupiny končetin, hlavy, krku a trupu. Svaly vymezující klinicky významné prostory a krajiny končetin, krku a trupu. Klinicky významné bursy a synoviální pochvy. Svaly přední stěny břišní. Kýly a jejich anatomický podklad.

Trávící systém :
Dutina ústní, zuby, jazyk, mandle a slinné žlázy. Hltan, jícen, žaludek, střevo. Jádra a žlučové cesty, pankreas (stavba a topografické vztahy). Peritoneální dutina a její členění, retroperitoneální prostor. Vztahy orgánů k peritoneu.. Cévní zásobení a inervace orgánů. Portální cirkulace, portokavální amnastomosy. Rtg anatomie orgánů trávicí trubice a žlučových cest.

Dýchací systém :
Dutina nosní, stěny, členění a topografické vztahy. Čichová sliznice, receptorové buňky, čichový nerv. Paranasální dutiny. Larynx, chrupavky, svaly, ligamenta, dutina laryngu, glottis, inervace a cévní zásobení. Topografie laryngu. Trachea a bronchy, stavba a topografické vztahy. Plíce (plicní segmenty, větvení bronchiálního stromu), pleura. Mechanismus dýchacích pohybů. Pneumothorax. Mediastinum, členění a obsah. Topografie trachey, koniopunkce, tracheotomie. Rtg anatomie nitrohrudních orgánů.

Urogenitální systém :
Ledviny a odvodné cesty močové. Močový měchýř a uretra. Topografická anatomie a zakřivení mužské uretry jako podklad pro katetrizaci. Prostata, struktura a topografické vztahy. Varle, vývoj a sestup varlat, scrotum. Vrozená skrotální kýla. Ductus deferens, funiculus spermaticus. Penis, stavba, cévní zásobení, mechanismus erekce. Ovarium, tuba uterina, uterus, vagina, zevní pohlavní orgány - stavba, topografické vztahy, cévní zásobení, lymfatická drenáž a inervace. Peritoneum v pánevní dutině, plica lata uteri. Svalové dno pánevní. Mestruační cyklus. Rtg anatomie ledvin a vývodných močových cest.

Kardiovaskulární systém :
Stavba, vývoj a topografické vztahy srdce. Srdeční dutiny, chlopně, průtok krve pre- a postnatálně. Cévní zásobení a inervace srdce, převodní systém srdeční. Perikard a vztahy ke strukturám mediastina. Obecná stavba krevních a mízních cév. Arteriální systém, končetinové arterie, jejich průběh a topografie. Arterie hlavy a krku. Břišní aorta a její viscerální větve. Pánevní arterie. Anatomický podklad steal syndromu. Systém horní a dolní duté žíly. Systém vena portae. Portokavální a kavokavální anastomosy a jejich klinický význam. Angiografie aorty a jejich větví. MR vyšetření srdce. Koronarografie. Končetinové angiografie. Končetinové žíly, spojky mezi povrchním a hlubokým žilním systémem. Lymfatické cévy a uzliny. Klinicky významné regionální uzliny. Uzliny na hlavě a krku, mediastinální uzliny, uzliny v dutině břišní, pánevní a končetinové lymfatické cévy a uzliny.

Periferní nervový systém :
Obecná stavba periferního nervu, spinální ganglion. Srovnání stavby míšního a hlavového nervu. Obrna periferního nervu. Nervové pleteně a nervy z nich odstupující, nn. thoracici. Topografická anatomie končetinových nervů. Hlavové nervy, průběh, větvení a skladba (motorická vlákna, sensitivní vlákna, parasympatická vlákna. Areae nervinae et areae radiculares. Segmentální inervace těla, dermatom. Headovy zóny, iradiační bolesti. Struktura a mediátory autoinomních ganglií a nervů. Parasympatický systém a jeho ganglia. Sympatický systém, paravertebrální a prevertebrální ganglia. Enterický systém, struktura, nediátory a vztahy k autonomnímu systému. Viscerosensitivita.

Centrální nervový systém :
Obecná stavba centrálního nervstva, koncept neuronu a synapse. Mediátory a neuropeptidy v CNS. Strukturální podklad excitace, inhibice a modulace v CNS. Funkční specializace gliových buněk. Mícha a vertebromedulární topografie. Cauda equina a její uspořádání.Stavba šedé a bílé hmoty míchy a mozkovéhop kmene. Míšní a kmenové dráhy. Koncept míšního segmentu. Jádra hlavových nervů, retikulární formace a specifické kmenové struktury. Dráhy sensitivních jader hlavových nervů. Mozeček, stavba, anatomické a funkční členění a zapojení. Diencephalon, členění. Thalamická jádra a jejich spoje. Kortikothalamické vztahy. Subthalamus (nc. subthalamicus a jeho zapojení). Hypothalamus, jádra a spoje. Hypothalamo-hypofyzeální regulace. Stavba hemisféry, korové formace, podkorové struktury. Bazální ganglia a jejich aferentní a eferentní spoje. Nautův a Mehlerův okruh a jeho funkční členění. Neocortex a staré korové formace. Funkční korové oblasti (motorické, premotorické, asociační a sensitivní). Limbický systém a jeho součásti, zapojení a funkce. Komisurální a asociační spoje. Cévní zásobení mozku a míchy. Bariéry v CNS. Komorový systém a cirkulace likvoru. Obaly mozku a míchy, durální řasy. Kořenové durální pochvy. Intrakraniální prostory a prostory v páteřním kanálu. Anatomie výhřezu disku. Přehled hlavních sensitivních a motorických drah, dráhy smyslových orgánů, mediátorové systémy mozku (cholinergní, dopaminergní, noradrenergní, serotoninergní, inhibiční systémy, excitační systémy).

Smyslové orgány :
Bulbus oculi, vrstvy, optická prostředí bulbu (rohovka, čočka, komorová voda, sklivec). Cirkulace komorové vody, vrstvy sítnice, nervus opticus a jeho obaly. Akomodační aparát bulbu, nitrooční svaly a jejich inervace. Cévní zásobení a inervace očního bulbu. Oční pozadí. Okohybné svaly, jejich inervace a funkce. Topografie orbity. Glandula lacrimalis, inervace. Víčka, spojivkový vak, odvodné slzné cesty. Zraková dráha - MR vyšetření orbity.

Zevní, střední a vnitřní ucho. Boltec a zevní zvukovod a jejich inervace. Bubínek, stavba a konfigurace, otoskopický obraz. Střední ucho - stěny, komunikace, sliznice, středoušní kůstky, svaly a nervy. Mastoideální labyrint a jeho topografické vztahy. Tuba auditiva. Vnitřní ucho. Sluchový a vestibulární labyrint. Kostěný a membranosní hlemýžď. Cortiho orgán. Cirkulace perilymfy a endolymfy. Nervus vestibulocochlearis. Sluchová a vestibulární dráha. CT spánkové kosti.

Endokrinní systém :
Endokrinní žlázy, stavba, uložení a funkce. Topografie štítné žlázy a nadledvin. Příštítná tělíska. Endokrinní struktury a funkce pohlavních žláz. Difusní endokrinní systém v trávicí trubici.

Praktická cvičení /semináře.
Demonstrace kostí končetin, trupu a lebky. Klouby končetin a trupu. Rtg kostí a kloubů. Demonstrace MR vyšetření končetinových kloubů. Demonstrace svalových skupin hlavy, krku, končetin a trupu. Svaly přední stěny břišní a tříselný kanál. Demonstrace svalů a kloubů na vypitvaném těle.

Demonstrace dutiny ústní, mléčných a definitivních zubů. Preparáty jazyka, faryngu, jícnu, žaludku a střeva. Orgánové bloky (játra a extrahep. žlučové cesty, duodenu a pankreas). Demonstrace situs viscerum abdominis et pelvis na vypitvaném těle. Dutina peritoneální a její členění (bursa omentalis - demonstrace na vypitvaném těle).

Ledvina a její vnitřní struktura, pánvička ledvinná. Močový měchýř a mužská a ženská urethra. Retroperitoneální orgány (ledvina, urether), močový měchýř a jeho topografie na vypitvaném těle. Demonstrace preparátů svalového dna pánevního. Varle a nadvarle a jejich uložení ve skrotu, vstvy skrota. Ductus deferens a funiculus spermaticus (demonstrace na vypitvaném těle).

Děloha, ovarium a plica lata uteri - demonstrace na vypitvaném těle. Stavba ovaria, dělohy a pochvy a jejich topografické vztahy na preparátu pánve. Zevní pohlavní orgány - demonstrace na preparátu. Rtg salpingografie.

Srdce - demonstrace stavby na intaktním a rozstřiženém srdci, postup stříhání srdce. Demonstrace dutin a chlopní srdečních. Koronární arterie a srdeční žíly. Perikard - stavba a vztahy k mediastinálním orgánlm (demonstrace na vypitvaném těle). Rtg srdce, CT mediastina.

Demonstrace tepen a žil hlavy, krku, hrudníku, břicha a pánve na vypitvaném těle. Hlavní mízní kmeny.

Demonstrace nervových plexů, demonstrace hlavních nervových kmenů, sympatických a parasympatických ganglií na vypitvaném těle. Demonstrace hlavových nervů na vypitvaném těle a na preparátech hlavy. Ganglia v průběhu hlavových nervů.

Demonstrace mozku a míchy. Obaly mozku a míhy, intrakraniální prostory a prostory páteřního kanálu - demonstrace na vypitvaném těle. Demonstrace na fixovaném mozku : cévy mozku a míchy. Řezy míchou a mozkovým kmenem, rozložení šedé a bílé hmoty. Mozková hemisféra, laloky, gyrifikace. Řezy hemisférou (fixovaný mozek, plastinované řezy) - bazální ganglia, thalamus, centrum semiovale, capsula interna. Komorový systém mozku, choroideální plexy. Zobrazení mozku v MR vyšetření ve třech rovinách (T1, T2 vážené obrazy). Likvorové prostory mozku (MR vyšetření, řezy mozkem).

Smyslové orgány - bulbus oculi, preparace zvířecího bulbu (vrstvy bulbu, čočka, fixační aparát čočky). Demonstrace lidského bulbu, okohybných svalů, zrakového nervu a orbity. Demonstrace víčka a spojivkového vaku a odvodných slzných cest.

Zevní, střední a vnitřní ucho - demonstrace na modelech. CT vyšetření spánkové kosti se zaměřením na labyrint. Os temporale dutinky a kanálky - demonstrace na preparované kosti.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK