PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Inervace jazyka u nemocných s rozštěpem - CSVA4IJ
Anglický název: Inervation of the tonque in cleft patients
Zajišťuje: Klinika plastické chirurgie 3. LF UK a FNKV (12-PLAS)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2009
Semestr: oba
Body: 6
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc.
prof. MUDr. Romana Šlamberová, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)
Rozštěpy rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vady obličeje. Primárně má morfologický charakter rozštěpu rtu a patra negativní funkční důsledky na polykání, dýchání, kousání a tvorbu řeči. Lze proto přepokládat i změny inervace jazyka. Na klinickém souboru bude provedeno vyšetření těchto odlišností. Výsledky skupiny probandů budou dány do komparace s nálezem u zdravých jedinců. Pomocí vyšetření nekropsií sliznice jazyka odumřelých embryí s rozštěpem, ve srovnání se zárodky bez rozštěpu, budou odlišeny změny, které vznikly v prenatálním období, a které jsou poplatné následnému vývoji.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

Projekt bude objektivizovat:

1. inervaci jazyka nemocných s rozštěpem a případné statisticky významné změny ve srovnání se zdravou populací

2. kvalitativní a kvantitativní morfologické odlišnosti chuťových pohárků a nervových zakončení na nekropsiích embryí s rozštěpem ve srovnání s zárodky, které tuto vadu nemají

3. porovnání výsledků změn, které přísluší fázi embryogeneze a nejsou poplatné následnému vývoji

Literatura
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

1. Bardach J. Salyer´s and Bardach´s atlas of Craniofacial and Cleft Surgery. Vol. II, Cleft Lip and Palate Surgery. Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia, USA 1999.

2. Dileo MD, Amedee RG: Disorders of taste and; smell. J La State Med Soc. 1994 Oct;146(10): 433-7.

3. Dušková M, Kozák J, Šmahel Z. et al. Augmentace obličejového skeletu u vrozených vývojových vad a u poúrazových nebo pooperačních deformit. Závěrečná zpráva výzkumného projektu grantu NK 4659-3 IGA MZČR, Praha, 2000.

4. Dušková M, Koťová M, Strnadel T. et al. Sekundární chirurgická a ortodontickoprotetická léčba u dospělých nemocných s rozštěpem rtu a patra. Závěrečná zpráva výzkumného projektu grantu NK 6653-3 IGA MZČR, Praha, 2003.

5. Dušková M, Urban F, Koťová M. et al. Rekonstrukce alveolárního defektu maxily u nemocných s rozštěpem v časné dospělosti. Závěrečná zpráva výzkumného projektu IGA MZČR NK 7186-3, Praha, 2004.

6. Dušková M, Laštovka M, Škodová E. et al. Korelace mezi výsledkem chirurgické léčby a tvorbou řeči u dospívajících nemocných s rozštěpem. Závěrečná zpráva výzkumného projektu IGA MZČR NR 8089-3, Praha, 2006.

7. Enlow DH, Hans MG: Essentials of Facial Growth. Edition I. W.B.Saunders Comp. Philadelphia, p.1-36, 57-99,146-166, 1996.

8. Koťová M. Vývoj a růst orofaciální soustavy. Dizert. kandidátská práce. Praha, 2002.

9. Letra A, Menezes R, Granjeiro JM, Vieira AR: Defining subphenotypes for oral clefts based on dental development. J Dent Res. 2007 Oct;86(10):986-91.

10. Mathes SJ. Plastic Surgery 2nd edition. Vol. IV. Pediatric Plastic Surgery. Saunders-Elsevier, Philadelphia, 2006. ISBN 0-7216-8815-2/978-0-7216-8815-2.

11. Nopoulos P et al.: Abnormal brain structure in children with isolated clefts of the lip or palate. Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Aug;161(8):753-8

12. Peterka M. Příčiny vzniku vrozených vad, jejich léčba a prevence, Praha, 2005.

13. Tolarová M. Cleft lip and palate, eMedicine, May 15, 2006.

14. Vokurková, J.: Rozštěpové vady obličeje, dizertační práce, LF MU Brno, 2000.

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

1. seznámení se zásadami vědecké práce

2. vedení při rešerši, zpracování projektu a jeho výsledků

3. zpracování zprávy

4. publikace ve formě diplomové práce a případně článku

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

1. v době projektu pravidelně nejméně 1xměsíčně předkládat dílčí výstupy

2. po ukončení projektu předložit zpracované výsledky do 2 měsíců

3. závěrečná zpráva do 4 měsíců po ukončení projektu, návrh publikace do 8 měsíců, diplomová práce do 12 měsíců po ukončení projektu,

Sylabus -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (12.11.2008)

Rozštěpy rtu a patra jsou jednou z nejčastějších vrozených vývojových vad. Plná rehabilitace těchto nemocných vyžaduje multidisciplinární léčbu, která začíná bezprostředně po narození a trvá až do dospělosti, protože na vrozený defekt navazuje hypoplazie postižené oblasti. Na komplexní léčbě se postupně, v závislosti na postnatálním vývoji, zdravotním stavu a růstu postiženého, podílí specializovaný tým, jehož základ tvoří plastický chirurg, stomatolog (ortodontista, maxilofaciální chirug, stomatochirug a protetik), logoped, foniatr, audiolog a v neposlední řadě klinický psycholog.

Rozštěpy primárního a sekundárního patra spočívají v poruše různých embryonálních pochodů, přičemž se mohou vyskytovat společně. Na diferenciaci obličeje se účastní všechny tři zárodečné lišty. U nemocných s rozštěpem navazuje na vrozenou vadu hypoplazie všech tkání postižené centrofaciální oblasti. Na základě fyziologického růstu je možno i do určité míry predikovat výslednou sekundární deformitu.

Embryologický vývoj obličeje začíná začátkem čtvrtého týdne kolem velkého stomodea a trvá do konce osmého týdne gestace. Pochod je extrémně složitý. Během krátkého období 4 týdnů je enormní požadavek na koordinaci buněčné separace, migrace a interakce. Správné množství tkáně musí být na správném místě v pravý čas - jakákoli chyba vede ke katastrofálním následkům. Na konci embryonálního období má obličej lidskou podobu, během fetálního období se vyvíjí proporce obličeje dítěte. Ačkoliv jsou některé rozštěpy nacházeny v atypických lokalizacích, většina, i vzácných rozštěpů, se projeví v průběhu ?predictable embryonic lines" ?tedy v normálních liniích splývání jednotlivých tkáňových jednotek.

Primárně má morfologický charakter defektu těžké negativní funkční důsledky na polykání, dýchání, kousání a tvorbu řeči. Vzhledem k přítomnosti mnoha deformit v orofaciálni oblasti, lze předpokládat také dysfunkci chuti, která je pro pacienta velmi stresující a může mít negativní vliv nejen na jeho výživu, ale i celkovou kvalitu jeho života.

Klinický projekt bude verifikován objektivizací morfologických odlišností (počet a kvalita nervových zakončení, struktura sliznice i vlastních papil) a to pomocí vyšetření nekropsií sliznice kořene jazyka odumřelých embryí s rozštěpem v komparaci s nekropsií embryí, které nemají tuto vadu. Ze získané tkáně kořenu jazyka budou připraveny řezy, které se po zpracování obarví. Vyšetření bude prováděno standartními histologickými a imunohistologickými metodami se zaměřením na průkaz acetylcholinesterasy, neuron specifické enolasy, synaptophysinu a chromograninu. Plánovaný počet vzorků v jednotlivých skupinách je nejméně 30. Cílem je tedy stanovení kvalitativních a kvantitativních změn receptorů, jejich počet, histologické, histochemické a imunohistochemické vyšetření vzhledem k možným patologickým změnám.

Vyšetření bude provedeno u obou skupin stejně a výsledky budou porovnány a následně statisticky zpracovány.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

studijní výsledky, zájem o obor, osobní pohovor

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK