PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
IC - Nukleární medicína - CBPINM21
Anglický název: IC - Nuclear Medicine
Zajišťuje: Klinika radiologie a nukleární medicíny 3. LF UK a FNKV (12-RADK)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2015
Semestr: letní
Body: 1
E-Kredity: 1
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/8, Jiné [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: http://old.lf3.cuni.cz/nuklearnimedicina/studenti.htm
Garant: MUDr. Otto Lang, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Lékařství > Teoretické předměty
Atributy: Modul IC
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (14.05.2008)
Studenti budou v kurzu seznámeni s obecnými principy vyšetření metodami nukleární medicíny. Seznámí se se základními informacemi o radiofarmacích a o přístrojové technice včetně zpracovnání digitálních obrazů.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (14.05.2008)

Primárním cílem předmětu je seznámit studenty s prostředky používanými v oboru nukleární medicína. Sekundárním cílem je naučit studenty základním principům použití těchto prostředků.

Literatura -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (14.05.2008)

Diagnostika metodami nukleární medicíny/ Zdeněk Dienstbier a spol. - 1. vyd. - Praha: Avicenum, 1989.

Nukleární medicína I. Základní znalosti/ O. Lang. - Praha: Karolinum, 1998.

Nukleární medicína/ J. Urbánek a kol. - Gentiana, 2000.

Metody výuky -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (14.05.2008)

přednáška, semináře, praktika, konzultace

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (22.07.2008)

Účast na všech součástech výuky, několik otázek (zpravidla 10) v rámci souhrnného závěrečného testu.

Sylabus -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (30.08.2008)

MODUL I C 1. ročník letní semestr

Forma:

Úvodní přednáška 2 hodiny v budově děkanátu podle rozvrhu, 2 semináře po 3 hodinách v prostoru kliniky nukleární medicíny, pavilon H, 2. patro, FNKV, podle rozvrhu.

Obsah:

Seznámení s provozem pracoviště nukleární medicíny s důrazem na práci s otevřenými zářiči, rizika vyšetření pro pacienta, monitorování pracoviště a pracovníků, možnosti ovlivnění radiační zátěže pacientů. Předvedení základních zobrazovacích přístrojů, jejich součástí a způsob provozu při vyšetřování pacientů. Seznámení s nezobrazovacími a zobrazovacími technikami vyšetření používaných na nukleární medicíně s důrazem na tvorbu a zpracování obrazové informace. Výroba radionuklidů používaných v NM, jaderný reaktor, cyklotron, radionuklidové generátory, základní fyzikální vlastnosti radionuklidů. Radiofarmaka ? definice, vlastnosti, výroba, kontrola kvality. Nejčastěji užívaná radiofarmaka pro diagnostiku značená gama zářiči a pozitronovými zářiči, radiofarmaka užívaná v terapii.

Náplň:

Přednáška:

Úvod do oboru, stručný historický vývoj, náplň činnosti, postavení v medicíně. Princip diagnostiky a léčby pomocí otevřených zářičů, ochrana pacientů a pracovníků, členění pracoviště. Záření využívané v nukleární medicíně, biologické účinky, principy ochrany. Základní terminologie užívaná v interpretaci obrazové dokumentace. Přehled důležitých vyšetřovacích a léčebných metodik. Radionuklidy a radiofarmaka, vlastnosti, výroba, použití v rutinní klinické praxi.

Praktika:

1.-3. hodina:

Seznámení s pracovištěm a jeho částmi, základní pravidla bezpečnosti práce s otevřenými zářiči, prostředky ochrany pro personál, monitorování pracoviště - možnosti současné techniky. Přehled základních možností diagnostiky pomocí nezobrazovacích a zobrazovacích technik. Obsluha gamakamery, princip vzniku obrazu a jeho prvky. Gamakamera planární, tomografická, pozitronová, alternativní možnosti detekce pozitronových zářičů. Základní typy studií - dynamické, statické a jejich podmnožiny.

Vznik digitálního obrazu, matice, frame, pixel, byte a word, planární obrazy (Obrazy pro výuku uloženy na XPertu LOCAL: US2).

Operace s obrazy ? barvy, modulace obrazu, ztráta informace (přetečení), filtrace; kvantifikace ? profily, ROI technika; kontrast obrazu, typy lézí (horké, studené ? defekty).

Statický záznam dat. Planární technika ? sumační obrazy. Tomografické obrazy ? ?Rubikova kostka?, voxel, vypočtené obrazy, filtrace, zpětná projekce, iterační metoda, 3D zobrazení.

Dynamický záznam dat ? planární, časové rozlišení. Zpracování ? křivky, kvantifikace. Synchronizované studie. Parametrické obrazy

Fúze obrazů.

4. - 6. hodina:

Definice radiofarmaka, význam a použití obecně. Výroba radionuklidů - příklady, energie záření, fyzikální poločas. Jaderné reaktory, urychlovače, generátorové systémy - typy generátorů (praktická ukázka)

Výroba značených sloučenin - stručně užívané chemické reakce, výroba individuální a hromadná (kitová), složení kitů a jejich užití (praktická ukázka). Lékové formy radiofarmak: parenterální, perorální, inhalační, topické.

Jednotlivá radiofarmaka: 99mTc: technecistan, cheláty, fosfáty, IDA, makroagregát albuminu, koloidy, DMSA, isonitrily, HMPAO, krevní elementy, monoklonální protilátky, peptidy. 125I, 123I, 131I: jodid, hipuran, MIBG, receptorová radiofarmaka (IBZM). 111In: krevní elementy, cheláty, monoklonální protilátky. Ostatní: 67Ga, 201Tl, 81mKr, 89Sr, 153Sm, 186Re, 90Y, 32P, 51Cr, 18F, 11C, 15O, 13N

Farmakokinetika obecně a stručně - clearance, eliminace, poločasy (biologický a efektivní), mechanismy akumulace ve tkáních (difuze, kapilární blokáda, buněčná sekvestrace, metabolická aktivita tkání, reakce antigenu s protilátkou, vazba na receptory).

Kontrola kvality radiofarmak - zásady správné výrobní praxe, radionuklidová a radiochemická čistota, biologické vlastnosti, dokumentace.

Praktika se konají v prostorách stážovny, na vyšetřovnách a v úseku radiofarmacie kliniky nukleární medicíny, demonstrace obrazové dokumentace a možnosti jejího zpracování na popisovně kliniky.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: MUDr. Otto Lang, Ph.D. (14.05.2008)

Znalosti fyziky a chemie na úrovni gymnázia.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK