PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do klinické medicíny IV - Chirurgická propedeutika - C3VL010
Anglický název: Introduction to Clinical Medicine IV - Propedeutics in Surgery
Zajišťuje: Chirurgická klinika 3. LF UK a FNKV (12-CHIR)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/30, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (12)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (21.07.2023)
Chirurgická propedeutika seznamuje studenty se základy chirurgie pro stránce teoretické i praktické.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (19.03.2020)

 Cílem předmětu je teoretický a praktický úvod do klinické praxe v chirurgii.

 A. V rámci seminářů jsou teoreticky probrány: Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Vyšetření pacienta v chirurgii. Běžné chirurgické otázky: nozologické jednotky (nádory, cysty, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětství, stáří).Technologie v chirurgii- endoskop a endoskopie, mikroskop a mikrochirurgie, vysoce specializovaná zařízení. Chirurgické zdravotnické prostředky- druhy obvazů a obvazového materiálu, šicí materiál, základní nástroje.  Chirurgická drenáž, katetrizace.

Druhy ran  a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. Zánět a infekce v chirurgii (raná, místní, systémová, celková), prevence tetanu, .

Řízení operačního sálu, operační skupina. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole. Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace.

 

 

 

 

 

B. Dalším cílem je získání základních praktických znalostí obvazových technik, chirurgických nástrojů, druhů šicího materiálu, sutury a jiné druhy uzavření rány, přípravy operatéra k operaci, oblékání chirurgických plášťů a rukavic, základů sutury rány na operačním sálku, převazů a péče o rány na lůžkovém oddělení a ambulanci plastické chirurgie .

 

 

 

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (21.07.2023)

DUŠKOVÁ, M. a kol. Úvod do chirurgie. Učební texty pro studenty 3. LF. [CD-ROM]. 1. vyd. Praha : Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Klinika plastické chirurgie, 2009. Elektronická verze ve formátu PDF dostupná také z WWW: http://www.lf3.cuni.cz/cs/pracoviste/plasticka-chirurgie/. ISBN: 978-80-254-4656-0�
 

Prezentace ze seminářů dostupné v aplikaci Výuka.

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (21.07.2023)

Semináře a praktika

Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (21.07.2023)

POŽADAVKY ZÁPOČTU


Podmínkou zápočtu je 90% prezence při praktikách, zodpovězení jedné otázky z okruhu otázek, probraných na seminářích,  a složená zkouška z modulu IA.


Otázky k zápočtu z chirurgické propedeutiky:

  1. Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace.

  2. Základní pojmy, názvosloví v chirurgii (incise, excise, exstirpace, punkce, exkochleace, repozice …).

  3. Vyšetření pacienta v chirurgii. (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, základní zobrazovací metody).

  4. Základy vedení zdravotnické dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů.

  5. Běžné chirurgické nozologické jednotky: nádory, cysty, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna (patofyziologie, místa výskytu na těle a způsob ošetření)

  6. Souběžná onemocnění a problémy u chirurgicky nemocného (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětský věk, stáří).

  7. Chirurgické zdravotnické prostředky-základní nástroje, přístroje (koagulace-typy, odsávání, turniket, lupové brýle, mikroskop…). Druhy šicích materiálů. Druhy obvazů a obvazového materiálu.

  8. Aplikace léčiv: injekce-rozdělení a způsoby aplikace, infuse, instilace, infiltrace, a další (perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky).

  9. Kanylace cévního systému (periferní žilní systém, centrální žilní systém, arteriální systém. Katetrizace.

  10. Druhy ran a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Základy krytí defektů.

  11. Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza.

  12. Transfúze. Indikace, zásady aplikace, komplikace. Infuzní léčba v chirurgii.

  13. Řízení operačního sálu, operační skupina, operační protokol.

  14. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce.

  15. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole.

  16. Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace-rozdělení, prevence, diagnostika, základy terapie.

  17. Zánět a infekce v chirurgii (ranná, místní, systémová, celková, flegmóna, abscess, furunkl, karbunkl, sepse, anaerobní infekce), prevence tetanu, nozokomiální infekce.

  18. Drenážní metody v chirurgii, principy, indikace. Punkce, druhy, způsob provedení, indikace.

  19. Druhy anestezie (celková, místní a regionální anestezie).

  20. Výživa a dietetika v chirurgii.

  21. Rehabilitace v chirurgii.

Sylabus -
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (19.03.2020)

1)     Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Vyšetření pacienta v chirurgii (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, základní zobrazovací metody). Základy vedení zdravotnické dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů. 

2)     Základy první pomoci a neodkladného ošetření (kardiovaskulární systém a krevní oběh, respirace, ventilace, stav vědomí). Základy kardiopulmonální resuscitace, indikace, provedení. Základní charakteristika šoku, definice, klasifikace, symptomatologie, prevence šoku při první pomoci.

3)     Základní pojmy, názvosloví v chirurgii (incise, excise, exstirpace, punkce, exkochleace, repozice...). Běžné chirurgické nozologické jednotky (nádory, cysty, absces, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna – (patofyziologie, místa výskytu v těle a způsob ošetření), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětský věk, stáří). 

4)     Chirurgické zdravotnické prostředky-základní nástroje, přístroje (koagulace, odsávání, turniket, lupové brýle, mikroskop). Druhy šicího materiálu. Druhy obvazů a obvazového materiálu. Aplikace léčiv: injekce-rozdělení a způsoby aplikace, infuse, instilace, infiltrace, a další (perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky). Kanylace cévního systému (periferní žilní systém, centrální žilní systém, arteriální systém). Katetrizace.

5)     Druhy ran a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Základy krytí defektů. Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. Transfúze. Indikace, zásady aplikace, komplikace....

6)     Řízení operačního sálu, operační skupina, operační protokol. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole. Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace-rozdělení, prevence, diagnostika, základy terapie. Infuzní léčba v chirurgii

7)     Zánět a infekce v chirurgii (ranná, místní, systémová, celková, flegmóna, absces, furunkl, karbunkl, sepse, anaerobní infekce), prevence tetanu, nozokomiální infekce. Drenážní metody v chirurgii, principy, indikace. Punkce, druhy, způsob provedení, indikace.

8)     Druhy anestezie (celková, místní a regionální anestezie). Výživa a dietetika v chirurgii. Rehabilitace v chirurgii.

9)     Vyšetření chirurgicky nemocného.

10) Obvazová a sádrovací technika, možnosti a způsoby krytí ran.

11) Mytí rukou, oblékání pláště a rukavic. Příprava operačního pole. Chirurgické nástroje, druhy šicího materiálu, nácvik incize, excize, podvaz, uzlení v ruce.

12) Nácvik kožní sutury, navlékané stehy, uzlení v ruce, uzlení přes jehelec.

13) Nácvik šlachové sutury, cévní sutury, sutura nervu, mikrochirurgie.

14) Nácvik kostní chirurgie, repozice osteosyntéza nitrodřeňová a dlahová, osteotomie, trepanace, amputace. Základy plastické chirurgie-kožní štěp, místní laloky, nácvik na simulátorech.

15) Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (21.07.2023)

Řádně ukončené předešlé studium-složená zkouška z modulu IA.

Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK