PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Primární a komunitní péče - B03243 (Porodní asistence)
Anglický název: Primary and Community Care
Zajišťuje: Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN (11-00790)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 30 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Vysvětlení: Mgr. Miluše Kulhavá, miluse.kulhava@lf1.cuni.cz
Další informace: http://apolinar.lf1.cuni.cz/, http://gynpo.lf1.cuni.cz/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc.
Atributy: Porodní asistentka
Klinický předmět
Záměnnost : B02808
Anotace
Poslední úprava: Jana Kolářová (09.01.2020)
Předmět je součástí komplexu předmětů profilujících studenty k působnosti v primární péči. Připravuje je pro práci porodní asistentky v ambulantní péči, v komunitě, pro zvládnutí zdravotnické výchovy, pro propagaci zdraví, pro zvládnutí preventivních programů na místní, národní a mezinárodní úrovni. Seznamuje studenty s problematikou domácí péče v porodní asistenci.
Sylabus
Poslední úprava: Jana Kolářová (09.01.2020)
Tematické bloky přednášek:

Současná organizace gynekologické primární péče v České republice.

Organizace práce v gynekologické ambulanci, speciálně zaměřené gynekologické ambulance. Dokumentace v gynekologické ambulanci. Preventivní gynekologické prohlídky - úloha porodní asistentky, depistáž, dispenzarizace.

Současná organizace prenatální péče těhotných žen v České republice. Význam prenatální péče o těhotnou ženu. Dokumentace v prenatální poradně.

Organizace práce porodní asistentky v péči o těhotnou ženu, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky v prenatální poradně, podíl porodní asistentky na prenatální péči a diagnostice v jednotlivých trimestrech gravidity.

Péče o těhotnou ženu při fyziologickém průběhu těhotenství, vstupní vyšetření v poradně, evidence těhotných žen. Frekvence návštěv, pravidelně prováděná vyšetření, termínovaná vyšetření.

Úloha porodní asistentky v péči o ženu s rizikovým či patologickým průběhem těhotenství, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky. Rizikové faktory, screening VVV, specializovaná péče o ženu s rizikovým nebo patologickým průběhem těhotenství.

Význam psychoprofylaktické přípravy k porodu, obsahová náplň psychoprofylaxe, zdravý životní styl v době těhotenství, příprava na rodičovství.

Metodika kurzu přípravy na porod pro těhotnou ženu a rodičovské páry. Využití alternativních metod v těhotenství (aromaterapie, masáže), rehabilitační a relaxační techniky zabezpečující optimální průběh těhotenství.

Komunitní ošetřovatelská péče v porodní asistenci. Organizace poskytování porodnické a gynekologické ošetřovatelské péče klientkám a jejich rodinám v rámci komunitního ošetřovatelství. Úloha komunitní porodní asistentky v rámci specifické péče o reprodukční zdraví ženy všech období jejího života.

Analýza zdravotní, psychické a sociální situace žen, novorozenců a jejich rodin. Identifikace potřeb a stanovení adekvátního plánu ošetřovatelské péče k jejich uspokojení.

Tematické bloky cvičení:

Práce s dokumentací gynekologických ambulancí.

Gynekologické nástroje, gynekologická vyšetření.

Práce s dokumentací prenatální poradny.

Práce s plánem zdravotně výchovné činnosti porodní asistentky.

Práce s těhotenskou legitimací.

Péče o ženu s rizikovým či patologickým průběhem těhotenství, dokumentace.

Tvorba obsahových náplní jednotlivých lekcí psychoprofylaktické přípravy k porodu.

Využití jednotlivých alternativních metod v průběhu těhotenství, relaxační techniky.

Práva rodičů, práva dítěte. Dokumentace komunitní péče.

Sociální práce porodní asistentky.

Literatura
Poslední úprava: Jana Kolářová (09.01.2020)

Povinná:

  • Marková, Marie, (ed.). Komunitní ošetřovatelství pro porodní asistentky : učební text pro porodní asistentky v komunitní péči. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně, 2009, 125 s. ISBN 978-80-7013-500-6.
  • Pařízek, Antonín. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti. Těhotenství. Praha: Galén, 5. vydání, 2015, 481 s. ISBN 978-80-7492-214-5.
  • Jarošová, Darja. Úvod do komunitního ošetřovatelství. Praha: Grada, 2007, 99 s. ISBN 978-80-247-2150-7.
  • Rob, Lukáš, Martan, Alois, Citterbart, Karel. Gynekologie. Praha: Galén, 2008, 319 s. ISBN 978-80-7262-501-7.
  • Sikorová, Ludmila. Cvičení a pohybové aktivity v těhotenství. Brno: Computer Press, 2009, 128 s. ISBN 978-80-251-2420-8.
  • Ratislavová, Kateřina. Porodnictví. Praha: Reklamní atelier Area, 2008, 106 s. ISBN 978-80-254-2186-4.
  • Mikulandová, Magdalena. Těhotenství, porod a šestinedělí : nejčastěji kladené otázky a odpovědi. Brno: Computer Press, 2007, 136 s. ISBN 978-80-251-1470-4.
  • FESTOVÁ, A. Komunitní ošetřovatelství v ČR se zaměřením na péči porodních asistentek . In Moderní babictví. 12 (2007): 5-9.

Rozpis výuky -
Rozpis datumový
Den Datum Popis Učitel Soubory Poznámka Hodnocení
Pondělí19.02.2024Současná organizace gynekologické primární péče v České republice. Dokumentace. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí26.02.2024Organizace práce v gynekologické ambulanci, speciálně zaměřené gynekologické ambulance. Dokumentace v gynekologické ambulanci. Preventivní gynekologické prohlídky - úloha porodní asistentky, depistáž, dispenzarizace. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí04.03.2024Současná organizace gynekologické primární péče v České republice. Současná organizace prenatální péče těhotných žen v České republice. Význam prenatální péče o těhotnou ženu. Dokumentace v prenatální poradně. Těhotenská legitimace. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí11.03.2024Organizace práce porodní asistentky v péči o těhotnou ženu, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky v prenatální poradně, podíl porodní asistentky na prenatální péči a diagnostice v jednotlivých trimestrech gravidity. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí18.03.2024Péče o těhotnou ženu při fyziologickém průběhu těhotenství, vstupní vyšetření v poradně, evidence těhotných žen. Frekvence návštěv, pravidelně prováděná vyšetření, termínovaná vyšetření. Zevní vyšetření těhotné ženy. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí25.03.2024Úloha porodní asistentky v péči o ženu s rizikovým či patologickým průběhem těhotenství, zdravotně výchovná činnost porodní asistentky. Rizikové faktory, screening VVV, specializovaná péče o ženu s rizikovým nebo patologickým průběhem těhotenství. Vnitřní vyšetření těhotné ženy. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí08.04.2024Význam psychoprofylaktické přípravy k porodu, obsahová náplň psychoprofylaxe, zdravý životní styl v době těhotenství, příprava na rodičovství. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí15.04.2024Metodika kurzu přípravy na porod pro těhotnou ženu a rodičovské páry. Využití alternativních metod v těhotenství (aromaterapie, masáže), rehabilitační a relaxační techniky zabezpečující optimální průběh těhotenství. Tvorba obsahových náplní jednotlivých lekcí psychoprofylaktické přípravy k porodu. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí22.04.2024Komunitní ošetřovatelská péče v porodní asistenci. Organizace poskytování porodnické a gynekologické ošetřovatelské péče klientkám a jejich rodinám v rámci komunitního ošetřovatelství. Úloha komunitní porodní asistentky v rámci specifické péče o reprodukční zdraví ženy všech období jejího života. Mgr. Miluše Kulhavá 
Pondělí29.04.2024Analýza zdravotní, psychické a sociální situace žen, novorozenců a jejich rodin. Identifikace potřeb a stanovení adekvátního plánu ošetřovatelské péče k jejich uspokojení. Mgr. Miluše Kulhavá 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK