PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Historie užívání návykových látek - B03080 (Adiktologie - kombinovaná)
Anglický název: History of Drug Use
Zajišťuje: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
Body: 3
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:8/4, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 12 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Vysvětlení: Mgr. Jaroslav Šejvl
Další informace: http://www.adiktologie.cz
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D.
Atributy: Adiktologie-kombinovaná
Teoretický předmět
Záměnnost : B01932
Anotace
Poslední úprava: Jana Kolářová (10.05.2019)
Studenti jsou seznámeni s měnícím se životním stylem a rolí návykových látek v něm, se kterým koresponduje i vývoj přístupů k návykovým látkám a jejich uživatelům. Návykové látky jsou představeny v celé široké škále jejich využití – jako základních potravin, jako součást náboženských a společenských obřadů až k jejich rekreačnímu užívání, škodlivému užívání a fenoménům považovaným za závislost. Pozornost je věnována i kulturním odlišnostem – v historii i současnosti. Jsou uvedeny základní mezinárodní smlouvy, které se této problematiky týkají. Návykové látky jsou uvedeny i jako politikum a předmět ekonomické činnosti a zájmů.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Cílem předmětu je seznámit studenty přehlednou a stručnou formou s kompletní historií a vývojem zne/užívání většiny známých návykových látek. A to jak z našeho pohledu legálních i nelegálních, tak i těch, které jsou v dnešní době v tzv. šedé zóně a jejich nakládání není upraveno žádnými legislativními předpisy.

Současně se studenti seznámí s vývojem terminologie návykových látek, a to od doby jejich vědecké deskripce, od poloviny 19. století až po současnost. Budou se orientovat v této oblasti s ohledem na původ těchto látek – přírodní, polosyntetické a syntetické, s jejich využitím ve vědě, výzkumu, farmacii a s jejich zneužíváním pro jiné účely.

Pochopí význam návykových látek pro společnost, jejich kulturní kontext a smysl, budou se orientovat v jejich nenahraditelném významu v jednotlivých historických kulturách až po současnost. Samostatná pozornost je věnována povědomí o významných osobnostech, které se zasloužili o rozvoj a výzkum jednotlivých návykových látek v historii a jejich využití, a to zejména s ohledem na medicínské a léčebně terapeutické využití.

Student po absolvování tohoto předmětu tedy zná základní historickou osu užívání a zneužívání návykových látek, je obeznámen s nejdůležitější oborovou terminologií a chápe, jak významné je rozumět kontextu užívání návykových látek a jejich úloze ve společnosti zejména s ohledem na regulativní instrumenty, a to včetně právních nástrojů v oblasti omezování nabídky. Chápe význam návykových látek v dějinách lidstva a orientuje se rovněž v problematice zaměřené na léčbu, religiosní aspekty, jednotlivé formy užívání a legislativní opatření, a to ať na mezinárodní nebo na národní úrovni.

Deskriptory
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Deskriptory:

Oborové znalosti – absolvující je schopen správně a racionálně chápat a interpretovat základní oborou terminologii, její vývoj a význam pro obor adiktologie, je schopen se správně orientovat v oborové terminologii a správně definovat návykové látky, jejich bazální rozdělení, jejich přínos pro medicínu, farmakologii, terapii a léčbu obecně, zná základní vývoj lidské společnosti v kontextu zne/užívání návykových látek, a je schopen relevantně prezentovat základní pilíře u přístupu k návykovým látkám od historie jejich užití až po současnost.

Oborové dovednosti – díky znalosti historických, kulturních a společenských souvislostí, je studující schopen i díky tomuto předmětu přistupovat individuálně ke každému pacientovi / klientovi a je schopen vést s pacientem / klientem citlivě a empaticky rozhovor týkající se jeho problému, porozumět jeho motivacích, stimulům nebo jiným faktorům, které u něj vedli k zahájení užívání návykových látek a případně i rozvoje závislosti. Díky tomuto kontextu je schopen se i správně orientovat a chápat prostředí, ze které pacient / klient vzešel a jaké intervence a přístupy jsou pro něj vhodné.

Obecná způsobilost / kompetence – absolvující je schopen po úspěšném splnění podmínek k zakončení předmětu relevantně a validně diskutovat s ostatními profesemi, mezi něž patří zejména lékaři, psychologové, terapeuti, sociologové, sociální pracovníci, právníci, kriminologové a další.

Metody výuky
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Metody výuky: výuka probíhá za využití multioborových forem. Mezi základní patří ústní přednáška za využití powerpointových prezentací, aktivní účast v rámci skupinové práce při přednášce, využití fotodokumentace a filmových záběrů tematicky zaměřených na jednotlivou problematiku návykových látek.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Předmět je zakončen zápočtem. Pro to, aby mohl být zápočet udělen, musí každý studující splnit následující požadavky, které jsou obligatorní.

Účast na výuce v rozsahu minimálně 75 % výuky. Ve výuce je pravidelně prováděna prezence přítoných. Dále je nutné provést zpracování seminární práce podle výběru zadání. Student si vybere téma seminární práce v tabulce, kterou na první výukové hodině přinese přednášející. U vybraného tématu student uvede (připíše) své jméno. Témata zadává pouze přednášející. Individuální téma může být zpracováno teprve po odsouhlasení přednášejícím. Na zadání individuálního tématu není právní nárok.

Seminární práce musí být odevzdána v termínu, který je určen přednášejícím při první výukové hodině. Tento požadavek se vztahuje na všechny studenty, a to včetně těch, který mají ISP. Změna termínu odevzdání seminární práce je možná pouze na základě individuální konzultace s přednášejícím a jeho výslovném souhlasu se stanovením konkrétního individuálního data.

Seminární práce musí být odevzdána podle těchto kritérií: téma, které bylo vybráno, úvodní strana, obsah práce (samostatná strana), minimálně 10 normostran odborného textu, použitá literatura na samostatné straně. Citace v seminární práci musí být podle APA.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (10.10.2018)

Požadavky k zápočtu:

Účast na seminářích, resp. semináři v rozsahu minimálně 75% výuky.
Zpracování seminární práce podle zadání: minimálně 10 normostran odborného textu + úvodní strana + obsahová strana + použitá literatura.

Citace musí být podle APA.


Témata seminárních prací: student uvede (připíše) své jméno k tématu v tabulce, která je studentům předložena na počátku výuky v první den přednášek. Témata zadává pouze přednášející. Individuální téma může být zpracováno teprve po odsouhlasení přednášejícím. Na zadání individuálního tématu není právní nárok.

Seminární práce musí být odevzdána v termínu, který je určen přednášejícím při první výukové hodině, resp. nejpozději v den ukončení semestru, ve kterém byl předmět přednášen. Tento požadavek se vztahuje na všechny studenty, a to včetně těch, který mají ISP.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK