PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Obhajoba bakalářské práce - B01226 (Fyzioterapie)
Anglický název: Thesis
Zajišťuje: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, Dipl [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Je zajišťováno předmětem: B00340
Vysvětlení: MUDr. Bc. Petra Sládková, PhD.; Mgr. Jakub Jeníček, Ph.D.
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. MUDr. Vladimír Tuka, Ph.D.
Patří mezi: SZ FYZIO P
SZ FYZIO20 P
Atributy: Fyzioterapie
Anotace -
Poslední úprava: MUDr. Bc. Petra Sládková, Ph.D. (22.05.2019)
Studenti musí před komisí obhájit výsledky své bc práce, vyjádřit se k připomínkám vedoucího práce i oponenta.
Sylabus
Poslední úprava: MUDr. Bc. Petra Sládková, Ph.D. (22.05.2019)

INFO PRO STUDENTY:

Obhajoba bakalářské práce

 

 

Termíny odevzdání BP jsou stanoveny na:

15. 4. v daném akademickém roce (pro obhajoby v červnu)

15. 6. (pro obhajoby v září)

15. 11. v příslušném akademickém roce (pro obhajoby v lednu).

Prodloužení termínu odevzdání bakalářské práce je možné zažádat formou podání žádosti studentem adresované na garanta studijního oboru, nejpozději však na termín 31 dnů před obhajobou bakalářské práce.

 

PRO PŘIHLÁŠENÍ K OBHAJOBĚ STUDENT MUSÍ ODEVZDAT NA SEKRETARIÁT KLINIKY PŘIHLÁŠKU K OBHAJOBĚ A PROTOKOL O ÚPLNNOSTI BAKALÁŘSKÉ PRÁCE.

 

Každý student zajistí odevzdání práce svému vedoucímu a přidělenému oponentovi práce. V případě problémů s předáním bakalářské práce se student obrátí na vedoucí pro výuku.

Student práci odevzdá ve 3 provedeních v pevné vazbě. Ve všech exemplářích bude umístěn 1 hmotný nosič (SD-ROM/DVD), na sekretariát KRL Bc Grünové a získá tištěné potvrzení o odevzdání.

Nejpozději 5 pracovních dnů před obhajobou jsou zveřejněny posudky vedoucího a oponenta bakalářské práce na sekretariátě KRL.

 



Místnost: Klinika rehabilitačního lékařství, přízemí - knihovna
Nutné společenské oblečení
Studenti jsou povinni oznámit účast na praktické části SZZk a obhajobě BP do SISu.
Posudky vedoucího a oponenta bakalářské práce budou k dispozici nejpozději 5 pracovních před obhajobou na sekretariátě KRL
Na SZZk se dostavte s dostatečným časovým předstihem z důvodu neočekávaných posunů ( alespoň 30 minut před obhajobou)

Studenti konají teoretickou SZZk spolu s obhajobou. Dostaví se v den zkoušky v 7:30, kde si vylosují pořadí, v jakém půjdou před zkušební komisi.

1. Úvod
§ 45 odst. 3 zák. č. 111/1998 o vysokých školách mj. stanoví, že studium se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je zpravidla obhajoba bakalářské práce.

V případě bakalářského studia oboru fyzioterapie na 1. LF UK sestává státní závěrečná zkouška ze tří částí:
- praktické SZZk
- teoretické části SZZk
- obhajoby bakalářské práce

2. Bakalářská práce
Bakalářská práce je odborný text zpracovaný na téma zvolené studentem/studentkou, ale musí být dokladem toho, že student/ka porozuměl/a teoretickým poznatkům přednášeným v průběhu studia a že si osvojil/a odpovídající teoretické dovednosti, který je schopen/na aplikovat v praxi. Bakalářská práce musí být zpracovaná v rozsahu nejméně 25 a nejvíce 50 normostran dle přesně daných norem a kritérií a student ji zpracovává v průběhu druhého a třetího ročníku.
Každá práce má vedoucího práce a oponenta.

3. Cíle studia v bakalářském oboru ergoterapie a fyzioterapie

Studium fyzioterapie na 1. LF UK se řídí platnými právními předpisy (Vysokoškolským zákonem č. 111/1998 Sb, Vyhláškou č. 39/2005Sb. v platném znění, Studijním a zkušebním řádem Univerzity Karlovy v Praze, Opatřením děkana č.17/2006: Pravidla pro organizaci studia na 1. lékařské fakultě).

Studenti získají potřebné znalosti z teoretických, praktických klinických, biomedicinských i společenských oborů, potřebných pro svoji profesi, získají přehled o teoretických východiscích, filosofii fyzioterapie, aby byli schopni plánovat, realizovat, hodnotit a dokumentovat průběh fyzioterapeutické intervence dle diagnózy, potřeb pacienta/klienta a dle doporučeného postupu lékaře s ohledem na zachování funkčních schopností, prevenci a podporu zdraví a s ohledem na dosažení maximální nezávislosti pacienta/klienta v jeho vlastním sociálním prostředí.
Podrobně se seznámí s fyzioterapeutickými přístupy, metodami a doporučenými postupy, užívanými k terapii u jednotlivých typů onemocnění a disability.

4. Témata bakalářských prácí v oboru ergoterapie a fyzioterapie
Tématické okruhy pro zpracování bakalářské práce se odvíjejí od základního požadavku státních závěrečných zkoušek, jímž je prověřit základní orientaci studentů v oboru a jejich schopnosti aplikovat získané praktické i teoretické znalosti v praxi.

Při výběru témat bakalářské práce si student vybere z nabídky témat vypsaných Klinikou rehabilitačního lékařství. U každého tématu je určen vedoucí bakalářské práce.
Student píše bakalářskou práci v rámci své hlavní specializace resp. svého studijního programu.
Téma práce si volí podle svých specifických zájmů, předchozích zkušeností nebo praxe, popř. podle zájmu pracoviště. O tématu rovněž rozhoduje vědecko-výzkumné zaměření fakulty nebo pracoviště, kde bude student práci, pod vedením školitele, realizovat.
Po konzultaci s vedoucím pro výuku je možno vypracovat bakalářskou práci i mimo fakultu, tj. vedoucím práce může být i externí pracovník.
Výběr témat musí odsouhlasit garant oboru.

5. Zpracování a odevzdání bakalářské práce
K přípravě bakalářské práce je v rámci studia oboru fyzioterapie předmět bakalářská práce - kód B00340. V rámci studijního předmětu mají studenti možnost prezentovat své připravené materiály k bakalářské práci a konzultovat závěry s pedagogy.

Témata pro bakalářskou práci budou vyvěšena pracovištěm nejpozději na začátku zimního semestru 3. ročníku oborů fyzioterapie. Po výběru a odsouhlasení tématu vedoucím pro výuku a garantem oboru student odevzdá zadání bakalářské práce (3 provedení) a to do konce listopadu ve 3. ročníku (vyplněný formulář zadání bakalářské práce, podepsaný vedoucím práce - viz Příloha č. 7, posléze vypracuje a odevzdá projekt bakalářské práce (2 provedení) s časovým harmonogramem do konce ledna ve 3. ročníku (projekt je podepsaný a schválený vedoucím práce - viz Příloha č. 6.
Během 3. ročníku studenti pravidelně konzultují bakalářkou práci s vedoucím práce (nejméně 5 konzultací) a svoji práci zpracují s ohledem na jeho připomínky.
Student odevzdává bakalářskou práci nejpozději 2 měsíce před termínem obhajoby na sekretariát Kliniky rehabilitačního lékařství (dále jen KRL). Student práci odevzdá ve 3 provedeních v pevné vazbě. Ve dvou exemplářích s CD diskem, na kterých je uložena diplomová práce. Jeden výtisk se poskytne ÚVI 1.LFUK (s vloženým originálem hodnocení vedoucí práce a oponenta) a dva výtisky knihovně KRL (v 1 výtisku s vloženou kopií hodnocení vedoucí práce a oponenta). V případě, že si vedoucí nebo oponent bakalářské práce chce písemnou verzi (nebo CD) ponechat, je student povinen mu ji poskytnout.
Nejpozději 5 dnů před obhajobou jsou zveřejněny posudky vedoucího a oponenta bakalářské práce ve dvou verzích na sekretariátě KRL.
Student musí bakalářskou práci obhájit do 2 let od jejího odevzdání ? viz. Studijní řád 1. LF UK.
Obhajoba bakalářské práce je spojena s příslušnou státní zkouškou. Komise pro státní závěrečnou zkoušku spolu s vedoucím a oponentem bude tedy i komisí pro obhajobu práce, nebo se vedoucí a oponent dostaví v čase obhajoby práce na místo jednání. Obhajoba závěrečné práce je ústní, s povinou presentací, a je přístupná veřejnosti.

7. Zaměření bakalářské práce
Cílem bakalářské práce je prokázat schopnost aplikovat poznatky a dovednosti získané v průběhu bakalářského studia na řešení určitého konkrétního zadání výzkumné práce.
Předpokládá se orientace v relevantní odborné české i zahraniční literatuře a internetových odkazů. Student prokáže schopnosti vymezit problémy, základní znalosti a přehled v oboru ergoterapie a fyzioterapie a prokáže osobní přínos a postoj. Dále stanoví výzkumný cíl práce, odpovídající metody a postupy při zkoumání zadaného tématu. Popíše a analyzuje získaná data a poznatky práce, začlení do širšího kontextu poznání v dané oblasti (tj. diskutuje poznatky, nové informace a vyvodí odpovídající závěry z ergoterapeutické, nebo fyzioterapeutické perspektivy).

8. Struktura bakalářské práce

8.1 Struktura práce
Typická bakalářská práce sestává z několika částí (viz Příloha č. 8):

8.2 Formální požadavky
- rozsah práce - bakalářská práce obsahuje text v rozsahu minimálně 25, nejvýše 50 normostran Úvodní strany, abstrakt, seznam použité literatury a přílohy se do rozsahu textu závěrečné práce nezapočítávají. Stránky textu musí být očíslovány;

- řádkování - 1,5, typ písma Times New Roman, velikost 12, odsazení textu odstavce na 1,25 cm (viz Příloha č.1);
- rozsah abstraktu - v češtině by měl být v rozsahu max. 1 normostrany (30 řádků o 60 písmenech to je celkem 1.800 znaků).
Klíčových slov uvede minimálně 5 maximálně 7 (v češtině a angličtině), přičemž ustálené větní spojení - např. rehabilitační plán - se považuje za 1 klíčové slovo;
- obsah práce - musí odpovídat nárokům kladeným na odborný, resp. vědecký text z bakalářského oboru ergoterapie nebo fyzioterapie;
- jazyk práce - je zásadně čeština pro závazné úvodní stránky. V případě opodstatněné žádosti studenta je možné další text práce dodat v angličtině, formální úroveň práce je stejně důležitá jako odborná;
- styl - musí být odborný, věcný, stručný a používající přesně definované pojmy; bakalářská práce se odevzdává ve třech vyhotoveních v pevné vazbě a ve dvou vyhotoveních v elektronické podobě na CDROM;
- formát - rozměr stránky formátu A4 210x300mm;

Jednotlivé stránky textu i příloh musí tvořit nedílný celek identický ve všech exemplářích.

- archivace - tři exempláře v pevné vazbě, 1 x ÚVI, 2x KRL knihovna, kde jsou práce veřejně přístupné.

9. Hodnocení bakalářské práce

9.1 Zápočet
Po ukončení semestru uděluje vedoucí předmětu bakalářská práce, ve kterém se tento předmět vyučuje.

9.2 Posudek vedoucího a oponenta bakalářské práce
K hodnocení bakalářské práce určí garant oboru, ve spolupráci s vedoucím předmětu oponenta. Pro účely obhajoby se vedoucí práce a její oponent mohou stát členy zkušební komise nebo se mohou na obhajobu bakalářské práce dostavit. Oponent a vedoucí práce vypracují posudky k předkládané práci podle přiložených pokynů, viz. příloha č. 10, kde uvedou doporučení nebo nedoporučení k obhajobě a výslednou klasifikaci bakalářské práce: výborně, velmi dobře, dobře.
Vedoucí práce zhodnotí ve svém posudku kromě formální a obsahové stránky i aktivitu studenta, využívání konzultací, akceptaci připomínek, citaci literatury, internetových odkazů a celkový přístup studenta při zpracovávání práce.

10. Průběh SZZk a obhajoba bakalářské práce
Bakalářské studium je ukončeno SZZK, jejíž součástí je obhajoba bakalářské práce (§ 45, ost. 3, zák. č 111/1998 o Vysokých školách).

10.1 Části SZZk
Státní závěrečná zkouška se skládá z praktické a teoretické části a obhajoby bakalářské práce.
Jednotlivé části SZZk oboru fyzioterapie:
- Kineziologie a funkční anatomie
- Psychologie a speciální pedagogika v rehabilitaci
- Fyzioterapie v klinických oborech - praktická a teoretická část
- Obhajoba bakalářské práce

Student bakalářského studia může skládat SZZk po splnění veškerých povinností studia. Zkoušky a zápočty musí být zapsány do indexu a musí být dosažen stanovený počet kreditních bodů (171 kreditních bodů + 9 kreditních bodů za volitelné předměty, tedy celkem 180 kreditních bodů).

Indexy jsou před SZZk kontrolovány děkanátem, event.vedoucím oboru nebo jím pověřenou osobou. Každý student je povinen předložit studijní index ke kontrole nejpozději 1 týden před SZZk děkanátu, event.vedoucímu oboru. V opačném případě nebude připuštěn k SZZk.

Datum SZZk je stanoveno měsíc před termínem zkoušky (viz. Studijní a zkušební řád 1. LF UK, čl.14). Náplní SZZk je praktická a teoretická část a obhajoba bakalářské práce.
Ve stanoveném termínu probíhá nejprve praktická část SZZk a poté, v daném termínu, teoretická SZZk spolu s obhajobou.

10.2 Zkušení komise a klasifikace Státní závěrečné zkoušky
- viz. Studijní a zkušební řád 1. LF UK

10.3 Praktická a teoretická Státní závěrečná zkouška
Pro připuštění k praktické SZZk musí mít student splněné všechny studijní povinnosti (včetně absolvování praxe) a údaje o jejich úspěšném absolvování musí je mít potvrzeny v indexu studenta - studijním výkazu. Bez splnění všech studijních povinností nemůže být student k praktické SZZk připuštěn.

Pokud student neprospěl ve dvou nebo více částech SZZk (teoretická část + bakalářská práce) je povinen obhájit kompletně SZZk v opravném termínu.

Pokud student neprospěl v jedné části SZZk, může tuto část opakovat v opravném termínu SZZk.

10.4 Obhajoba bakalářské práce
Obhajoba bakalářské práce je součástí SZZk (§ 45, ost. 3, zák. č 111/1998 o Vys. školách). Probíhá ve stejný den jako teoretická SZZk. Student před komisí v krátkém přehledu nastíní bakalářskou práci formou powerpointové prezentace. Délka powerpointové prezentace je 10 minut a poté student odpovídá na otázky členů komise, vedoucího práce a oponenta.
Následuje jednání zkušební komise bez přítomnosti studenta a hostů. Na závěr dne předseda zkušební komise vyhlásí výsledek obhajoby.

11. Opakování Státní závěrečné zkoušky
Řídí se platnými právními předpisy (Zák. č. 111/1998 o vysokých školách, platným Studijním a zkušebním řádem Univerzity Karlovy v Praze, platným Studijním a zkušebním řádem 1. lékařské fakulty)

Podle Studijního a zkušebního řádu 1. LF UK, má student právo na 1 řádný a 2 opravné termíny SZZk. Student je povinen SZZk absolvovat nejpozději do 2 let od prvého dne kalendářního měsíce následujícího po dni, kdy splnil veškeré předpoklady pro konání SZZk (viz Studijní a zkušební řád 1. LF UK).

12. Etický kodex
V celém průběhu přípravy a psaní bakalářské práce musí student dodržovat dříve podepsaný kodex studenta ergoterapie a fyzioterapie (viz Příloha č. 11 a č. 12).


Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jakub Jeníček, Ph.D. (15.03.2024)

Spolu s elektronickou a tištěnou verzí BP (ve dvou vyhotoveních v jakékoliv vazbě) student odevzdá formulář Protokol o úplnosti bakalářské práce a Přihlášku k obhajobě na sekretariát KRL.

Obhajoba BP je ústní s povinnou PowerPoint prezentací v délce max. 10 min. a je veřejně přístupná. 

Po obhajobě zůstává jeden výtisk BP v knihovně KRL, druhý se vrací absolventovi.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK