PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Vývoj česko-ukrajinských vztahů - AVES01119
Anglický název: The Development of Czech-Ukrainian Relations
Zajišťuje: Ústav východoevropských studií (21-UVES)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 4
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D. (14.02.2024)
Česko-ukrajinské vztahy

Výběrový kurz má za cíl zmapovat významná období, v nichž byly výraznějším způsobem aktivovány česko-ukrajinské vztahy. Tato problematika bude sledována od počátečních projevů vzájemného zájmu až po současné komplikované vztahy. Pozornost bude mimo jiné věnována roli českých obrozenců při konstituování ukrajinského národního hnutí, specifickému vztahu česko-ukrajinských vztahů v kontextu Rakouska-Uherska. V rámci několika přednášek bude sledován odraz česko-ukrajinských kontaktů v české a ukrajinské literatuře (český živel v ukrajinské literatuře, ukrajinský živel v české literatuře). Rovněž bude sledován vývoj česko-ukrajinských vztahů na počátku 20. století (v souvislosti s činností I. Franka), v období meziválečném a poválečném i v současnosti).

Podrobné informace ke kurzu naleznete na moodlu: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=8234



Literatura
Poslední úprava: Mgr. Pavel Štoll, Ph.D. (17.12.2023)


Doporučená literatura:
•    Dmytro Čyževskyj: osobnost a dílo : sborník příspěvků z mezinárodní konference k 25. výročí úmrtí. Ed. Zdeňka Rachůnková, Františka Sokolová, Růžena Šišková, Praha : Slovanská knihovna 2004.
•    Muzeum osvobozeneckého boje Ukrajiny : k 80. výročí založení. Praha : NK ČR, Slovanská knihovna, Praha 2006.
•    Sto padesát let česko-ukrajinských vztahů. Ed. Orest Zilynskyj. Praha : Svět sovětů, 1968.
•    Ukrajinská literatura v českém kontextu v letech 1965-1994. Ed B. Zilynskyj. Praha : Národní knihovna České republiky, 2000.  
•    Ukrajinská svobodná univerzita (1921-1996) : vědecký sborník z konference, věnované 75. výročí založení univerzity. Praha, 29.-30. listopadu 1996, Praha : NK ČR, Slovanská knihovna, 1998.
•    Ukrajinské výtvarné umění v meziválečném Československu : k 81. výročí založení Ukrajinského studia výtvarných umění v Praze. Praha : NK ČR, Slovanská knihovna, 2005.
•    Z dejín československo-ukrajinských vzťahov. Bratislava : Nakladatelství SAV, 1957.
•    Зв‘язки Івана Франка з чехами та словаками. Ed. М.Мольнар, М.Мундяк. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1957.
•    Література чехословацьких українців. Проблеми й перспективи. Bratislava : Státní pedagogické nakladatelství, 1968.
•    Dluhošová, H.: Vystěhovalectví na Ukrajinu. In Češi v cizině. Ústav pro etnografii a folkloristiku AV ČR, 1996, č. 9, s. 48-64.
•    Hofman, J.: Češi na Volyni. Základní informace. Praha : Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, 1995.
•    Hostička, V.:  Spolupráce Čechů a haličských Ukrajinců v letech 1848 - 1849. Praha 1965.
•    Hroch, Miroslav:  V národním zájmu : požadavky a cíle evropských národních hnutí devatenáctého století v komparativní perspektivě. Praha : Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, 1996.
•    Mušinka, M.: Muzeum osvobozeneckého boje Ukrajiny v Praze a osudy jeho fondů, česko-ukrajinské zrcadlové vydání, z ukrajinštiny přel. Lenka Tyrpáková, Praha : UIČR, 2005.
•    Nečas, Jaromír. Upřímné slovo o stycích česko-ukrajinských. Kyjiv - Praha 1919.
•    Pawliczko, L.: Ukraine and Ukrainians throughout the World. Toronto - Buffalo - London 1994.
•    Pop, L.: T. G. Masaryk a otázka Podkarpatské Rusi v závěru první světové války a v době Pařížské mírové konference. In První světová válka, moderní demokracie a T. G. Masaryk.  Praha 1995.
•    Reis, Pavel: Josef Hlávka, největší český mecenáš. Praha 1991.
•    Zahradníček, Tomáš: Jak vyhrát cizí válku. Češi, Poláci a Ukrajinci 1914-1918. Praha : ISV nakladatelství, 2000.
•    Zilynskyj, B.: Ukrajinci v Čechách a na Moravě. (1894) 1917-1945 (1994). Praha 1995.
•    Zilynskyj, B.: Ukrajinci v Čechách a na Moravě : stručný nástin dějin. Vydalo Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, 2002.
•    Zilynskyj, B.: Ukrajinci českých zemí po roce 1989 (Náčrt hlavních vývojových aspektů). Ústav pro soudobé dějiny, 2002. Dostupné z: http://www.cizinci.cz/files/clanky/124/Ukrajinci_ceskych_zemi_po_roce_1989.pdf.
•    Віднянський С. В.: Т. Масарик про Україну і українців. In Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки. Вип.4. Київ 1993, с. 132-147.
•    Мольнар, Mихайло: Зустрічі культур. З чехословацько-українських взаємовідносин. Bratislava : SPN, 1980.
•    Мольнар, Mихайло: Українська література в Чехії і Словаччині. Київ : АН УРСР, 1958.
•    Наріжний, Симон: Українська еміграція. Київ 1999.
•    Пеленська, Оксана. Український портрет на тлі Праги : українське мистецьке середовище в міжвоєнній Чехословаччині. Praha : Národní knihovna - Slovanská knihovna, 2005.


Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D. (14.02.2024)

Požadavky na zkoušku: aktivní účast na hodinách, přednesení referátu.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Pavel Štoll, Ph.D. (17.12.2023)

 

 

1.    Úvodní hodina (vymezení předmětu zájmu výběrového semináře, doporučená literatura ke studiu, podmínky k vykonání atestace). Stručný nástin plánovaných témat.
2.    První projevy česko-ukrajinských styků. Stereotypy vnímání "Ukrajinců" a "ukrajinštiny" a jejich postupné překonávání.  Styky českých a ukrajinských obrozenců (činnost tzv. "Ruské trojice"; zájem českých obrozenců o kulturní a politické snahy haličských Ukrajinců; zájem českých obrozenců o ukrajinský folklor; postoj české inteligence k ukrajinským emancipačním snahám; Karel Havlíček Borovský a ukrajinská otázka; politická spolupráce Čechů a Ukrajinců v roce 1848; účast Ukrajinců na říšském sněmu v Kroměříži; autorita českých obrozenců v ukrajinském prostředí…)
3.    Česko-ukrajinské vztahy na přelomu 19. a 20. století; osobnost Ivana Franka (Ivan Franko a Karel Havlíček Borovský; Frankův zájem o Rukopisy; Franko a česká moderna; autorita Ivana Franka v českém prostředí).
4.    České osídlení na Ukrajině; volyňští Češi (historie + současné české osídlení na Volyni; české osídlení na východní Ukrajině). Český vliv na Bukovině - činnost Josefa Hlávky v Černovicích (rezidence metropolity v Černovicích; chrám arménské církve v Černovicích…).
5.    Ohlas ukrajinského hladomoru let 1921-23 v tehdejším Československu (ohlas ve zpravodajství a publicistice; ohlasy literární; československá pomocná akce)
6.    Podkarpatská Rus v rámci Československa (otázka etnické, konfesní a územní identifikace  obyvatelstva Podkarpatské Rusi; předpoklady připojení Podkarpatské Rusi k Československu; otázka  autonomie Podkarpatské Rusi; činnost Jaromíra Nečase; obraz tohoto regionu v české literatuře).
7.    Československo jako jedno z útočišť ukrajinské emigrace (období těsně předcházející politické emigraci 20. let (činnost ukrajinské diplomatické mise v ČSR, Ukrajinská republikánská kapela, váleční uprchlíci z Haliče a Bukoviny). Ukrajinská politická emigrace ve 20. letech (ukrajinské tábory internovaných v Československu).
8.    Ukrajinci v meziválečném Československu, Praha - centrum a kulturní oáza ukrajinské emigrace (ukrajinská vzdělávací zařízení (Ukrajinská svobodná univerzita, Ukrajinský vysoký pedagogický institut M. Drahomanova, ukrajinské gymnázium, Ukrajinská hospodářská akademie v Poděbradech,  Ukrajinské studio výtvarných umění), Muzeum osvobozeneckého boje Ukrajiny.    
9.    Ukrajinci v Československu v letech 1945-1989 (recepce české kultury na Ukrajině; recepce ukrajinské kultury v Československu). Překlady ukrajinské literatury do češtiny, překlady české literatury do ukrajinštiny; významní překladatelé ukrajinské literatury do češtiny.
10.    Peripetie česko-ukrajinských vztahů po roce 1989; mediální obraz Ukrajiny v České republice; ukrajinská média v České republice; ukrajinské organizace v České republice; stav české ukrajinistiky.  
11.    rezerva
12.    rezerva
13.    rezerva


 
Univerzita Karlova | Informační systém UK