PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Etnicita, migrace a paměť ve výzkumech pohraničí I. - AET100218
Anglický název: Ethnicity, migration and memory in border research I.
Zajišťuje: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (35)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (05.02.2024)
Dvousemestrální kurz se zaměřuje na dějiny a proměny pohraničí českých zemí s přihlédnutím k interetnickým vztahům před a po roce 1945 a kolektivní paměti a identitě vybraných sociálních skupin. Cílem je seznámit posluchačky a posluchače s výzkumy pohraničí jak z perspektivy předválečného německého národopisu, socialistické etnografie, tak současné etnologie/antropologie, případně jiných vědních disciplín – historie a sociologie. Problematizována bude konstrukce skupinových identit a kolektivních a kulturních pamětí vybraných skupin, včetně mediálních reprezentací minulosti ve filmové, literární a jiné umělecké tvorbě. První část kurzu se bude věnovat zejména situaci před rokem 1945.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (26.09.2023)

Studenti a studentky se na základě získaných informací a znalostí porozumí soudobé historii a ne/nuceným migračním pohybům v oblasti pohraničí českých zemí ve 20. století a možnému zacházení, výkladu a instrumentalizaci historických událostí a procesů v kontextu česko-německých vztahů v době studené války a po roce 1989. Získají znalosti v doposud publikované literatuře a naučí se číst a diskutovat nad texty v češtině/angličtině/němčině k danému tématu.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (05.02.2024)

Absolvování kurzu předpokládá aktivní účast na přednáškách ve formě kritické analýzy vybraných textů (odbodrných, dobových a memoárových) a jejich prezentaci během kurzu nebo v podobě odevzdatných konspektů. Atestace je založena na textovém odevzdání dvou textů nebo jejich prezentaci (kapitola v knize, studie), viz výše. 

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Barbora Půtová, Ph.D., Ph.D. (17.12.2019)
Doporučená literatura:
ARBURG, Adrian von - STANĚK, Tomáš (eds.): Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí 1945-1951. Dokumenty z českých archivů, díl I. Češi a Němci do roku 1945 - úvod k edici. Středokluky: Zdeněk Susa, 2010.

DOMNITZ, Christian: Zápas o Benešovy dekrety před vstupem do Evropské unie. Diskuze v Evropském parlamentu a v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR v letech 2002-2003. Praha: Dokořán, 2007.

DVOŘÁK, Tomáš: Vnitřní odsun 1947-1953. Závěrečná fáze „očisty pohraničí“ v politických a společenských souvislostech poválečného Československa. Brno: Matice moravská, 2013.

EISCH, Katharina: Grenze. Eine Ethnographie des bayerisch-böhmischen Grenzraums. München: Bayerische Akademie der Wissenschaften - Kommission für Bayerische Landesgeschichte, 1996.

FENDL, Elisabeth (ed.): Zur Ikonographie des Heimwehs. Erinnerungskultur von Heimatvertriebenen. Freiburg im Breisgau: Johannes-Künzig-Institut für ostdeutsche Volkskunde, 2002.

GLASSHEIM, Eagle: Očista česko-slovenské pohraničí. Migrace, životní prostředí a zdravím v bývalých Sudetech. Praha: Academia 2019.

GREITER, Susanne: Flucht und Vertreibung im Familiengedächtnis. Geschichte und Narrativ. München: Herbert Utz Verlag , 2014.

HAHNOVÁ, Eva - HAHN, Hans Henning: Sudetoněmecká vzpomínání a zapomínání. Praha: Votobia, 2002.

HAHNOVÁ, Eva: Sudetoněmecký problém. Obtížné loučení s minulostí. Ústí nad Labem: Albis international, 1999.

HASLINGER, Peter - FRANZEN, K. Erik - SCHULZE WESSEL, Martin (eds.): Diskurse über Zwangsmigrationen in Zentraleuropa. Geschichtspolitik, Fachdebatten, literarisches und lokales Erinnern seit 1989. München: Oldenbourg, 2008.

KÖNIG, Christian: Flüchtlinge und Vertriebene in der DDR-Aufbaugeneration. Sozial- und biographiegeschichtliche Studien. Leipzig: Leipziger Universitätsverlag , 2014.

KOSSERT, Andreas: Chladná vlast. Historie odsunutých Němců po roce 1945. Brno: Host, 2011.

KOVAŘÍK, David: Proměny českého pohraničí v letech 1958-1960. Demoliční akce v českém pohraničí se zřetelem k vývoji od roku 1945. Brno: Prius, 2006.

KRAUSS, Marita - SCHOLL-SCHNEIDER, Sarah - FASSL, Peter (eds.): Odchody a návraty. Vzpomínková kultura a životní příběhy sudetských Němců v českých zemích a Bavorsku ve 20. století. Praha: Antikomplex, 2015.

KREISSLOVÁ, Sandra - NOSKOVÁ, Jana - PAVLÁSEK, Michal: Takové normální rodinné historky. Obrazy migrace a migrující obrazy v rodinné paměti. Praha: Argo, 2019.

KREISSLOVÁ, Sandra - NOVOTNÝ, Lukáš. Kulturní život německé menšiny v České republice. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, 2015.

LEHMANN, Albrecht: Im Fremden ungewollt zuhaus. Flüchtlinge und Vertriebene in Westdeutschland 1945-1990. München: C. H. Beck, 1991.

LINDNER, Johanna - MALECHA, Corinna: Zůstali tu s námi. Příběhy českých Němců/Bei uns verblieben. Geschichten tschechischer Deutscher. Praha: Antikomplex - Shromáždění Němců, 2013.

LOZOVIUK, Petr: Grenzland als Lebenswelt. Grenzkonstruktionen, Grenzwahrnehmungen und Grenzdiskurse in sächsisch-tschechischer Perspektive. Leipzig: Leipziger Universitätsverlag, 2012.

NOSKOVÁ, Jana - ČERMÁKOVÁ, Jana: „Měla jsem moc krásné dětství.“ Vzpomínky německých obyvatel Brna na dětství a mládí ve 20.-40. letech 20. století / „Ich hatte eine sehr schöne Kindheit.“ Erinnerungen von Brünner Deutschen an ihre Kindheit und Jugend in den 1920er-1940er Jahren. Brno: Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Praha - pracoviště Brno a Statutární město Brno - Archiv města Brna, 2013.

NOSKOVÁ, Jana (ed.): „Proč to vyprávím?“ První polovina 20. století v písemných vzpomínkách německých obyvatel Brna / „Warum erzähle ich das?“ Die erste Hälfte des 20. Jahrhunderts in schriftlichen Erinnerungen deutscher Bewohner Brünns. Brno: Etnologický ústav AV ČR, v. v. i. Praha - pracoviště Brno a Statutární město Brno - Archiv města Brna, 2016.

OTČENÁŠEK, Jaroslav: Němci v Čechách po roce 1945. Na příkladu západního Podještědí. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2006.

ŘEHOŘOVÁ, Irena: Kulturní paměť a film. Praha: Slon, 2018.

SPURNÝ, Matěj: Nejsou jako my. Česká společnost a menšiny v pohraničí (1945-1960). Praha: Antikomplex, 2011.

WEGER, Tobias: „Volkstumskampf “ ohne Ende? Sudetendeutsche Organisationen 1945-1955. Frankfurt am Main: Peter Lang, 2008.

WIEDEMANN, Andreas: „Pojď s námi budovat pohraničí!“ Osídlování a proměna obyvatelstva bývalých Sudet 1945-1952. Praha: Prostor, 2016.

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (05.02.2024)

Pohraničí českých zemí – vymezení pojmu, „Sudety“, pohraničí, historický exkurz.

1938- osudy a vzpomínky Čechů, německých antifašistů, Romů a Židů.

Ne/místa paměti holocaustu (nejen) v pohraničí.

Váleční zajatci a nucené práce v pohraničí. 

Výzkum pohraničí perspektivou německého národopisu - příklad národopisných kamen Williho Russe.

Exkurze – Expozice Naši Němci Muzea města Ústí nad Labem.

Kritická analýza textů. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK