Nestor evangelické theologie, jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších theologů druhé poloviny minulého století Jürgen Moltmann (nar. 1926) vstoupil na theologickou scénu, na které pak zářil půl století, knihou "Theologie naděje". Titul odkazuje k filosofické inspiraci, životnímu dílu neomarxisty Ernsta Blocha "Das Prinzip Hoffnung", "Princip naděje" (psáno 1938-1947, vycházelo v DDR od roku 1954, komplet vyšel v BRD 1959). Moltmann shrnul své úsilí do hesel "docta spes", poučená naděje, a "spes quaerens intellectum", naděje, dotazující se po svém zdůvodnění. Sám bych shrnul poselství knihy do variace na Ježíšův výrok z Kázání na hoře (Matouš 5,20): "Nebude-li vaše naděje o mnoho převyšovat naději neomarxistů, jistě nevejdete do království nebeského." Je někdejší bestseller, dnes už klasika theologie 20. století, stále/opět aktuální?
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (27.09.2020)
Cíl předmětu
Zvládnout četbu theologických textů v jazyce německém/anglickém. Dohledávat v theologických příručkách a slovnících (nikoli vygooglováním z Wikipedie) (mně) neznámé termíny, výpovědi, teorie, doktríny, myšlenkové směry a systémy, knihy, autory. Klást textu své otázky, dát si textem korigovat své názory. Učit se argumentativně obhajovat tvrzení, která považuji za správná, a vyvracet tvrzení, která považuji za nesprávná. Naučit se samostatně theologicky přemýšlet a vyjadřovat slovem i písmem.
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (24.09.2020)
Podmínky zakončení předmětu
Podmínky k udělení zápočtu viz výše (Požadavky ke zkoušce); v případě přetrvávající či znovuzavedené distanční nebo hybridní výuky budou upravovány podle momentálních možnost .
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (27.09.2020)
Literatura
Jürgen MOLTMANN, Theologie der Hoffnung. Untersuchungen zur Begründung und zu den Konsequenzen einer christlichen Eschatologie, München 1964 a četná další vydání. ET: Theology of Hope. On the Ground and the Implications of a Christian Eschatology, Minneapolis 1993.
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (26.09.2020)
Metody výuky
Seminář, v němž se střídají výklady vyučujícího, společná četba, referáty z domácí četby a rozhovory.
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (26.09.2020)
Požadavky ke zkoušce
Vypracování a přednesení referátu.
Zápočet budu udělovat za pojednání (8 stran) k probírané látce.
Pokud by neúčast přesahovala 2 proseminární sezení, budou přidělovány další písemné referáty.
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (26.09.2020)
Vstupní požadavky
Dobrá zkušenost s četbou teologických textů, obeznámenost s křesťanskou věroukou.
Poslední úprava: Štefan Jan, prof., Dr. (24.09.2020)